Historia Historyczne kadry

Historyczne kadry #5: War is hell

d37ca721be80b529cfba0f75b893e166

W kolejnej części cyklu o najciekawszych historycznych kadrach prezentujemy państwu sugestywne zdjęcie amerykańskiego żołnierza, zrobione podczas wojny wietnamskiej.

Co?: Larry Wayne Chaffin – amerykański żołnierz podczas wojny w Wietnamie, z napisem na hełmie: wojna to piekło.

Kiedy?: Okres amerykańskiej interwencji zbrojnej w Wietnamie w latach 1963-1973 (zaczęło się od doradców wojskowych, w 1967r. w Wietnamie przebywało już 500 tys. żołnierzy amerykańskich). Sama fotografia została wykonana 16 czerwca 1965 roku.

Gdzie?: Wietnam południowy (Republika Wietnamu), okolice amerykańskiej bazy w Phouc Vinh.

Kto?: Larry Wayne Chaffin – 19-letni amerykański żołnierz, służący w 173 brygadzie powietrznodesantowej (jednostka ta, poza 3 plutonem, była wydzielona z 87. dywizji jako samodzielna brygada – na Vietnam Memorial Hall, znajduje się około 1700 nazwisk ludzi, którzy służyli w jednostce i zginęli w Wietnamie, od chińskich spadochroniarzy brygada ta otrzymała nazwę „Podniebnych Żołnierzy” (do Wietnamu trafiła w 1965 roku).

Tło: Wojna wietnamska (nazywana także II wojną indochińską) między Wietnamem Północnym (i wspierającymi go krajami socjalistycznymi, na czele ze Związkiem Radzieckim i Chinami) oraz Republiką Wietnamu i jej sojusznikami. W wojnie która trwała w latach 1957-1975 zginęło około 3 milionów ludzi, w tym 58000 Amerykanów i kilkuset Australijczyków, a wieleset tysięcy zostało rannych, trafiło do obozów lub nigdy nie zostało odnalezionych. Przeciągająca się wojna wywołała falę światowych protestów.

Kadr: Kadr przedstawia jedno z najsłynniejszych zdjęć zrobionych w czasie konfliktu w Wietnamie, wykonane przez fotoreportera Horsta Faasa, niemieckiego fotoreportera, zdobywcy dwóch nagród Pulitzera.

Przez wiele lat, nie można było zidentyfikować bohatera zdjęcia, mimo poszukiwań na szeroką skalę. Ostatecznie po latach, gdy już Chaffin nie żył (zmarł w wieku zaledwie 39 lat w 1985 roku, najprawdopodobniej w wyniku powikłań związanych ze stosowaniem tzw. Agent Orange czyli środka chemicznego stosowanego do zwalczania roślinności), udało się przez przypadek odkryć, kim był bohater zdjęcia.

Inne kadry:

Znalezione obrazy dla zapytania wietnam zdjęcia wojna
Nick Ut, Napalm Girl, 8 czerwca 1972 r.
Nguyen Van Lem – ofiara egzekucji na zdjęciu Eddiego Adamsa. Nguyen był oficerem Vietkongu odpowiedzialnym za śmierć setek ludzi. Wykonującym egzekucję jest południowowietnamski generał: Nguyễn Ngọc Loan

I na dokładkę zbiór największych hitów z tamtych lat:

Poprzednie wpisy:

Copyright ©http://empiresilesia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top