Historyczne kadry

Historyczne kadry#2: Fort Douaumont 1915 – 1916

517px-Fort_Douaumont_Ende_1916

W drugiej odsłonie Historycznych kadrów prezentujemy państwu wstrząsające fotografie Fort Douaumont w czasie młynu verdeńskiego…

Co?: Zdjęcie pokazujące francuski fort w czasie przed walkami i po walkach w bitwie verdeńskiej.

Kiedy?: 21 lutego-18 grudnia 1916

Gdzie?: Fort Douaumont

Kto?: autor nieznany (zdjęcia lotnicze)

Podobny obraz

Tło: Tłem fotografii jest jedna z największych bitew I wojny światowej, mianowicie bitwa pod Verdun, w której według ostrożnych szacunków straty obu walczących stron sięgnęły ponad 700 tysięcy żołnierzy. W całej bitwie wystrzelono przeszło 36 milionów pocisków artyleryjskich. Fort Douaumont stał się zaś areną największego natężenia walk, w czasie bitwy wielokrotnie przechodząc z rąk do rąk i stając się obiektem intensywnego bombardowania. 

Podobny obraz

Kadr: Fotografia obrazuje dwa ujęcia Fortu Douaumont. Oba te lotnicze zdjęcia różnią się jednak diametralnie. Na pierwszym wykonanym w 1915 roku, jeszcze przed bitwą, widać wyraźnie umocnienia fortu, będącego częścią składową twierdzy Verdun. Na drugim można zaobserwować niemal księżycowy krajobraz z listopada 1916 roku, kiedy to fort został odbity przez wojska francuskie (24 października). Różnice pomiędzy oboma kadrami robią piorunujące wrażenie i świadczą o niszczycielskiej sile środków użytych podczas walk pod Verdun.

Inne kadry:

Podobny obraz

Znalezione obrazy dla zapytania Fort Douaumont

Copyright ©http://empiresilesia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top