Historia Historyczne kadry

Historyczne Kadry #14: Masakra w Monachium

indeks

Zamaskowany człowiek – morderca – terrorysta – bojownik – idealista w obiektywie aparatu niemieckiego fotografika, stał się symbolem zbrodni, nienawiści i strachu.

Kiedy1972
Gdzie Wioska olimpijska w Monachium

 

Kto

Bohater zdjęcia nie został nigdy zidentyfikowany. Mógł być on którymkolwiek z zamachowców:

Luttif Afif (Issa), Yusuf Nazzal (Tony), Afif Ahmed Hamid (Paolo), Khalid Jawad (Salah), Ahmed Chic Thaa (Abu Halla), Mohammed Safady (Badran), Adnan Al-Gashey (Denawi), Jamal Al-Gashey (Samir).

Fotograf
Kurt Strumpf – w czasie olimpiady w Monachium był reporterem The Associated Press. Był jednym z najwszechstronniejszych fotografików pracujących dla tej agencji. Fotografował ludzi, w tym pisarza Friedricha Dürrenmatta, czy Gerhard Schröder w czasie kongresu młodych socjalistów, a także ważne wydarzenia, takie jak Olimpiada w Monachium. 
Tło: Igrzyska olimpijskie organizowane w Niemczech po raz pierwszy od olimpiady w Berlinie w 1936 roku, miały stać się jednym z punktów odkupienia Niemiec, świętem jedności, sportu i hartu ducha.
Kadr:

5 września 1972 roku, grupa uzbrojonych a karabiny i granaty terrorystów z palestyńskiej organizacji zwanej Czarny Wrzesień zaatakowała w wiosce olimpijskiej apartamenty należące do izraelskiej reprezentacji, biorąc na zakładników dziewięciu jej członków oraz dwóch zabijając. Terroryści zamierzali wymusić uwolnienie 234 palestyńskich bojowników przetrzymywanych przez Izrael, a także dwóch założycieli RAF-u – Andreasa Baadera i Ulrike Meinhof. Niemieckie służby były kompletnie nie przygotowane na taki rozwój wypadków, a kamery telewizyjne śledziły każdy ruch zarówno napastników jak i służb mundurowych, dzięki czemu terroryści doskonale wiedzieli co dzieje się na zewnątrz. W pewnym momencie, jeden z terrorystów wyszedł na balkon apartamentu, aby przyjrzeć się policjantom schowanym na dachu. Ten moment uchwycił właśnie Strumpf na swoim sławnym zdjęciu.

Atak terrorystyczny w Monachium zakończył się tragicznie: zginęło 11 izraelskich sportowców oraz trenerów,  jeden z zachodnioniemieckich policjantów oraz pięciu terrorystów. Trzej zamachowcy złapani przez policję, zostali wypuszczeni przez rzad RFN w następstwie porwania przez Czarny Wrzesień samolotu pasażerskiego linii Lufthansa.  

Inne kadry:

Ilustracja
Tablica pamiątkowa w wiosce olimpijskiej w Monachium.

Copyright ©http://empiresilesia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top