Sztuka

Sztuka szoku: Yan Pei Ming – Autoportret

11875808926_b768d45afd_b

Yan Pei Min to światowej sławy chiński artysta, który swą pozycję zawdzięcza ekspresjonistycznym i monumentalnym dziełom.

Yan Pei Ming
Urodził się 1 grudnia 1960 w Szanghaju.

Od 1981 roku chiński artysta mieszka w Dijon na terenie Francji. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych, współczesnych artystów chińskich. Jego pierwsza autorska ekspozycja prac miała miejsce w 1991 roku. Od tego czasu wystawiał swoje dzieła w Nowym Yorku, Rzymie, Istambule, San Francisco czy Luwrze. Jego studio znajduje się w  Ivry-sur-Seine.

Gigantyczne portrety Mao Tse-tunga, Mony Lisy, Bruce Lee czy Jana Pawła II, a także seria autoportretów.


Twórczość Yan Pei-Minga charakteryzuje się monumentalizmem (seria autoportretów ma wymiary 200 x 180 cm). Jego dzieła przytłaczają swą wyrazistością, a rozmiary toczą polemiczną wojnę z wszechobecnymi w Chinach wizerunkami Mao Tse-tunga.

Autoportrety Pei-Minga nawiązują do wziętych z natury wyobrażeń Chińczyków na Zachodzie, które swą największą popularność osiągnęły w drugiej połowie XVII wieku. Dzięki zastosowaniu monochromatyzmu, wizerunek artysty wyłania się z tła niczym hologram. Pei-Ming to jeden z największych ambasadorów współczesnej sztuki chińskiej na całym świecie. Sztuki, która nie boi się eksperymentów i poszukuje nowych form wyrazu, a jednocześnie potwierdzająca tezę o cykliczności historii. 


Yan Pei-Ming - documentary - CPBFilms
Yan Pei-Ming przy jednym ze swoich dzieł.

Copyright ©http://empiresilesia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top