Historia Podróże Symbole państw

Symbole Papui Nowej Gwinei

Flag_of_Papua_New_Guinea.svg

Papua Nowa Gwinea to kraj, który swą niepodległość otrzymał w 1975 roku, jednak już w 1971 roku wybrano 2 z 3 głównych symboli tego kraju.

Strefa czasowa:CET (UTC+1)
 – lato CET (UTC+2)
Powierzchnia: – całkowita 357 021 km 2
 – % wód śródlądowych 2,18%
Granica:– całkowita lądowa 3 621 km
 – długość wybrzeża 2 389 km
Najwyższy szczyt:Zugspitze w Alpach 2962 m
Najniższy punkt:Jezioro Freepsum – 2 m p.p.m

FLAGA KRAJU

Plak bilong Papua Niugini a więc flaga Papui Nowej Gwinei w języku tok pisin została przyjęta 1 lipca 1971 roku. Projekt został wybrany w ogólnokrajowym konkursie na początku 1971 roku, a autorką zwycięskiego projektu została 15-letnia wówczas Susan Karike.

Flaga podzielona została na dwa trójkątne pola:

  • górne, czerwone pole z wizerunkiem cudowronka (Paradisaea rubra) to symbol odzyskania przez kraj niepodległości,
  • dolne, czarne pole z Krzyżem Południa symbolizuje związek kraju z krajami południowego Pacyfiku.

Czerwień i czerń od dawna są tradycyjnymi kolorami wielu plemion Papui-Nowej Gwinei. Czarno-biało-czerwony był kolorem flagi Cesarstwa Niemieckiego, które skolonizowało północno-wschodnią część Nowej Gwinei w latach 1884-1914.

Flag_of_Papua_New_Guinea.svg

Przed uzyskaniem niepodległości zarządzająca Papuą Nową Gwineą australijska administracja zaproponowała pionową trójkolorową flagę z niebieskimi (morza otaczajace wyspy Nowej Gwinei), żółtymi (bogactwo naturalne) i zielonymi (wyżyny i ląd) pasami, wraz z rajskim ptakiem (jedność) i krzyżem południa (przewodnik), zaprojektowaną przez Hala Holmana. Flaga ta spotkała się jednak z krytyką, w związku z tym ogłoszono konkurs, który wygrała właśnie Susan Karike.

GODŁO KRAJU

Godło Papui-Nowej Gwinei powstało w 1971 roku, zatwierdzono je dwa lata później, zaś 1 lipca 1975 roku zostało uznane konstytucyjnie, już w niepodległej Papui Nowej-Gwinei. Godło to zostało zaprojektowane przez Hala Holmana, australijskiego artystę pracującego dla papuaskiego rządu. Zostało ono zaakceptowane przez Izbę Zgromadzenia Papui i Nowej Gwinei i podpisane jako rozporządzenie o tożsamości narodowej przez ówczesnego australijskiego administratora Sir Leslie Johnsona w dniu 24 czerwca 1971 roku.

Przedstawia ono cudowronkę krasnopiórą (Paradisaea raggiana) siedzącą na kundu – tradycyjnym bębnie nad tradycyjną włócznią i harpunem i ma symbolizować jedność i wspólnotę.

 

National_emblem_of_Papua_New_Guinea.svg

HYMN KRAJU

Akt Narodowej Identyfikacji Papui Nowej Gwinei sformułowany w 1971 roku określał przyjęcie trzech symboli państwa – flagi, godła i hymnu – i o ile te pierwsze przyjęto dość szybko, to na hymn musiano czekać, aż do uzyskania niepodległości od Australii. Propozycji hymnu nadesłano wiele, ale ostatecznie, zaledwie na tydzień przed uroczystym Dniem Niepodległości kraju (10 września 1975) Narodowa Rada Wykonawcza wybrała utwór skomponowany przez nadinspektora Thomasa SHACKLADY’EGO (1917-2006), kapelmistrza Royal Papua New Guinea Constabulary Band.   

O Arise, All You Sons
O arise all you sons of this land,
Let us sing of our joy to be free,
Praising God and rejoicing to be
Papua New Guinea.
Shout our name from the mountains to seas
Papua New Guinea;
Let us raise our voices and proclaim
Papua New Guinea.
Now give thanks to the good Lord above
For His kindness, His wisdom and love
For this land of our fathers so free,
Papua New Guinea.
Shout again for the whole world to hear
Papua New Guinea;
We’re independent and we’re free,
Papua New Guinea.

INNE SYMBOLE PAŃSTWOWE KRAJU

Dewiza

Unity in diversity

Symbole militarne

Papua-Nowa Gwinea

Nazwy i kody

Kod alfa-2PG
Kod alfa-3PNG
Kod numeryczny598
Kod ISOISO 3166-2:PG

Copyright ©http://empiresilesia.pl

Back To Top