Hity naszych ojców Muzyka

Hity naszych ojców: Falco – Jeanny

322px-Falco-Statue-02

Jeanny – utwór słynnego austriackiego wokalisty wywołał jeden z największych skandali na niemieckojęzycznym rynku muzycznym, a był dopiero pierwszą z kilku piosenek cyklu poświęconego słynnej Jeanny. Utwór ten przyniósł Falco nieśmiertelność.

800px-Falco

Falco urodził się jako Johann Hölzel 19  lutego1957 roku we Wiedniu w dzielnicy Margareten. Na świat miał przyjść jako jeden z trojaczków, jednak pozostałe dzieci Marii Hölzel z domu Saurer i Aloisa Hölzela nie przeżyły ciąży. Dość szybko odkryto jego smykałkę do muzyki i rozpoczęto kształcić w tym kierunku. Po odejściu od rodziny ojca wychowywała go matka. W wieku 16 lat usamodzielnił się i chwytał różnych zajęć. W 1977 roku wyjechał do Berlina, a po roku wrócił do stolicy Austrii i zaczął występować w Hallucination Company – wtedy też przybrał swój pseudonim na cześć skoczka narciarskiego Falko Weisspfloga. Przepustką do wielkiej kariery stał się dla niego utwór Ganz Wien opowiadający w satyryczny sposób o zjawisku narkomanii w stolicy Austrii. Kolejnym sukcesem był utwór stworzony z Robertem Pongerem Der Kommissar, który stał się symbolem nowej fali niemieckojęzycznej muzyki. Po tym sukcesie Falco wydał album pt. Einzelhaft, który osiągnął sukces komercyjny i uczynił z niego międzynarodową gwiazdę, milionera i alkoholika. Kolejnym sukcesem Falco był skomponowany przez Roba i Ferdiego Bollandów Rock Me Amadeus nawiązujący do filmu Miloša Formana Amadeusz. Album Falco 3, na którym znalazły się jeszcze takie utwory jak Jenny i Vienna Calling okazał się jego największym sukcesem. Jego kolejne płyty w większości nie spełniły oczekiwań, choć jeszcze kilka razy udało mu się zaistnieć między innymi takimi piosenkami jak Mutter, der Mann mit dem Koks ist da.

Zginął 6 lutego 1998 roku w Puerto Plata w Republice Dominikany. W godzinach popołudniowych jego rozpędzony Mitsubishi Montero uderzył w autobus na szosie w Puerto Plata. Podczas sekcji zwłok stwierdzono we krwi 1,5‰ alkoholu, tetrahydrokannabinol oraz wyjątkowo dużą ilość kokainy.

322px-Falco-Statue-02


Po sukcesie Rock Me Amadeus (między innymi pierwsze miejsce listy przebojów USA) oraz Vienna Calling Falco postanowił kontynuować dobrą passę i w ten sposób napisał najbardziej skandalizujący utwór w swojej karierze. Jeanny to historia zakochanego w pewnej dziewczynie psychopaty, który ją w końcu porywa i zabija. Piosenka trafiła na listy przebojów w kilku krajach europejskich i często puszczano ją w radiu, gdzie usłyszał ją Dieter Konzucker – dziennikarz niemieckiej telewizji ZDF. Przed laty jego dwie córki oraz kuzyn zostali porwani i wypuszczeni dopiero po otrzymaniu okupu. W wieczornym wydaniu wiadomości, w czasie najwyższej oglądalności, wyraził swoje zaniepokojenie tematem utworu Falco, co wywołało prawdziwą falę zainteresowania, a jednocześnie bojkotu ze strony mediów. W tym czasie niczego nieświadomy Falco przebywał na wakacjach.    

Geneza Jeanny sięga utworu do którego muzykę i słowa skomponowali Rob i Ferdi Bollandowie. Falco spodobała się muzyka, zaś tekst uważał za zbyt naiwny, dlatego napisał go od nowa. Jeanny została nagrana i wyprodukowana w Holandii latem 1985 roku. 

Za życia Falco, który zmarł w 1998 roku, ukazały się trzy części: Jeanny (1985; od 1986 nazywany Jeanny (Part 1)), Coming Home (Jeanny Part 2, 1986) i Bar Minor 7/11 (Jeanny Dry) (1990). Wersje Where Are You Now? (Jeanny Part III) (2000) i The Spirit Never Dies (Jeanny Final) (2009) zostały wydane pośmiertnie bez wydawnictwa Falco.

 
Jeanny, komm, come on
Steh auf – bitte, du wirst ganz naß
Schon spät, komm – wir müssen weg hier,
raus aus dem Wald, verstehst du nicht?
Wo ist dein Schuh, du hast ihn verloren,
als ich dir den Weg zeigen mußte
Wer hat verloren? Du dich?
Ich mich? Oder, oder wir uns?
 
Jeanny, quit livin’ on dreams
Jeanny, life is not what it seems
Such a lonely little girl in a cold, cold world
There’s someone who needs you
Jeanny, quit livin’ on dreams
Jeanny, life is not what it seems
You’re lost in the night, don’t wanna struggle and fight
There’s someone, who needs you, babe

Es ist kalt, wir müssen weg hier, komm
Dein Lippenstift ist verwischt
Du hast ihn gekauft und ich habe es gesehen
Zuviel rot auf deinen Lippen und du hast gesagt:
“Mach mich nicht an”
Aber du warst durchschaut, Augen sagen mehr als Worte
Du brauchst mich doch, hmh?
Alle wissen, daß wir zusammen sind ab heute,
jetzt hör ich sie! Sie kommen
Sie kommen, dich zu holen
Sie werden dich nicht finden
Niemand wird dich finden, du bist bei mir

Jeanny, …

Newsflash: In den letzten Monaten ist die Zahl der vermißten
Personen dramatisch angestiegen. Die jüngste Veröffentlichung
der lokalen Polizeibehörde berichtet von einem weitere
n tragischen Fall. Es handelt sich um ein neunzehnjähriges
Mädchen, das zuletzt vor vierzehn Tagen gesehen wurde.
Die Polizei schließt die Möglichkeit nicht aus, daß es sich hier
um ein Verbrechen handelt.
 
Jeanny
 
Jeanny, …

 
Autor tekstu:Rob Bolland, Ferdi Bolland, Johann Hölzel
Kompozytor:Rob Bolland, Ferdi Bolland, Johann Hölzel
Rok powstania:1985
Wykonanie oryginalne:Falco
Covery:Pierrot; Ich Troje

Copyright ©http://empiresilesia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top