Historia Recenzje

Andrzej Ćwiek, Hieroglify egipskie. Mowa Bogów

timthumb.php

Dla jednych hieroglify są przykładem misternej, dawno zapomnianej sztuki, dla innych, tych nielicznych to, wciąż żywe źródło inspiracji i historii, dla znacznej większości jednak, staroegipska sztuka pisma, to „czarna magia”. Dzięki książce Andrzeja Ćwieka, mamy okazję, choć trochę poczuć, a przede wszystkim zrozumieć część z tej magii.

Kurator Galerii egipskiej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, wielokrotny uczestnik polskich misji archeologicznych w Egipcie, a także wykładowca Instytutu Prahistorii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, wydał książkę, która stara się przybliżyć polskim czytelnikom fascynujący świat starożytnego Egiptu. Mimo, że jest to książka poświęcona hieroglifom w szerokim ujęciu, to jest to tak naprawdę historia samego Starożytnego Egiptu, przedstawionego przez pryzmat jego kultury i religii.

Na polskim rynku czytelniczym, jak do tej pory ukazało się już kilka książek poświęconych zagadnieniu pisma starożytnego Egiptu. Jednak bez wątpienia nowa książka Andrzeja Ćwieka wyróżnia się na ich tle. To napisana z lekkością, swadą
i dowcipem, posługująca się żywym przykładem książka historyczna, która stanowi ważny przyczynek do historii cywilizacji egipskiej. Dzięki holenderskiemu programowi GLYPH, mógł w swojej książce umieścić oryginalne znaki hieroglificzne. I trzeba dodać, że to połączenie nowoczesności w zestawieniu ze starożytnym tematem, sprawdza się znakomicie. Drobne zastrzeżenia można jedynie znaleźć w rozdziale poświęconym kursowi hieroglifów, który momentami jest trudny do odczytania,
a nagromadzenie zasad i próba ich wyjaśnienia, momentami sprawia, że czytelnik czuje się zagubiony.

Poznański archeolog podzielił swoją pracę na kilka części. Po wstępie, następuje krótki zarys dziejów cywilizacji starożytnego Egiptu. Autor omawia w niej charakterystyczne cywilizacyjne cechy społeczeństwa egipskiego. Wskazuje ideologiczne podstawy władztwa faraonów. Tłumaczy zawiłości religii, panteonu i wierzeń tej dawno upadłej cywilizacji. Po krótkim zarysie historii egipskiego imperium, Ćwiek przenosi czytelnika w fascynujący świat hieroglificznego pisma. Przedstawia losy odczytywania tajemniczego pisma, jego genezę, a także rozwój, przez co stało się ono fundamentem cywilizacji. Pokazuje różne formy staroegipskiego pisma i wskazuje główne ich cechy.

Kolejna część książki przynosi nam skrócony i łatwy do przyswojenia kurs nauki hieroglifów. W przystępny sposób historyk zaznajamia nas – czytelników z podstawami pisma, jego alfabetem, zasadami, słówkami, ukazując przy tym ogrom i niezwykłą subtelność pisma starożytnych Egipcjan. Daje czytelnikom także możliwość zapoznania się z tezaurusem podstawowych form użytkowych języka, takich jak antropologia czy geografia.

Ostatnia część książki, w moim przekonaniu najciekawsza, to niezwykła podróż wraz z autorem po miejscach charakterystycznych cywilizacji egipskiej od Kairu, przez Gizę, Sakkare, Abydos, Karnak, Teby i Dolinę Królów, po Asuan i Aby Simbel. Podróż ta dostarcza niezapomnianych wrażeń, wspartych jeszcze przez niesztampowe miejsca, opowieści i historie opisane przez Andrzeja Ćwieka.

Najnowsza książka Andrzeja Ćwieka, to doskonały przykład jak pisać o historii. To książka, która nie tylko uczy, ale i bawi, i to bawi w bardzo mądry sposób. Hieroglify Egipskie… dostarczają ogromnej porcji wiedzy o starożytnej cywilizacji Egiptu, przesianej przez pryzmat jej największego wynalazku – pisma, tak kunsztownego i pomysłowego, że dzisiejsze języki i formy ich zapisu, wydają się przy dokonaniach stworzonych w kraju faraonów po prostu dziecinną zabawą.

Copyright ©http://empiresilesia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top