Przegląd

Przegląd Literatury 9/2015 (36)

352x500

Dwie absolutnie klasyczne książki. Jedna z kategorii literatury dziecięcej druga poważnej. Do tego zaskakująco dobra pierwsza część trylogii brytyjskiego pisarza, nieco futurologiczna książka wojenna i opowieść fantastyczna rozgrywająca się w realiach XIX-wiecznego hotelu.

 

AUTOR: James Matthew Barrie
TYTUŁ: Przygody Piotrusia Pana
Tłumaczenie: Maciej Słomczyński
Tytuł oryginału: Peter Pan and Wendy
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-7623-779-4
ILUSTRACJE: Marta Blachura
SERIA: Arcydzieła Literatury dla dzieci i młodzieży

OPIS:

Każdy z nas ma swoją Nibylandię – własną, wymarzoną krainę dziecięcej szczęśliwości, do której może wybrać się, kiedy tylko tego zapragnie. Czy mają tam wstęp dorośli? I co dzieje się z naszą Nibylandią, kiedy dorastamy? Odpowiedzi na te pytania szukaj wśród przygód Piotrusia Pana, bohatera, który stał się symbolem dzieciństwa.

OCENA:

Jedna z epokowych książek dla dzieci, która także dorosłym sprawia wielką radość, w tym wydaniu okraszona ciekawymi ilustracjami autorstwa Marty Blachury. Ekranizowana, interpretowana i przerabiana setki razy powieść szkockiego pisarza na stałe zagościła w kanonie ludzkiej kultury i cywilizacji. Warto zapoznać się z oryginałem, jako punktem odniesienia do wszystkich późniejszych reprintów i kulturowych kalk, do których wykorzystywano motywy z Piotrusia Pana. Sama powieść nie zaskakuje, ale ciekawi oraz przenosi w niezwykły świat beztroski i dziecięcych snów.

AUTOR: Joseph Conrad
TYTUŁ: Lord Jim
Tłumaczenie: Michał Filipczuk
Tytuł oryginału: Lord Jim
Wydawnictwo: Mediasat
Data wydania: 2004
ISBN: 83-89651-13-0
SERIA: Biblioteka Nowej Trybuny Opolskiej

OPIS:

Uniwersalna powieść o elementarnych wartościach: honorze, odpowiedzialności, wierności samemu siebie. Przyświecają one życiu głównego bohatera. W niezrozumianym odruchu opuszcza on tonący statek pełen ludzi, nie wywiązując się ze swoich podstawowych obowiązków marynarskich. Uczynek ten wpływa decydująco na całe jego życie, wypełnione od tego momentu dramatyczną walką o zmycie ciążącej na nim hańby i odzyskanie utraconego honoru.

OCENA:

Kontrowersyjna  w formie i treści powieść uznawanego przez wielu za klasykę, ale także przez równie wielu za totalny gniot i pomyłkę. Powieść Conrada nie jest łatwa i momentami przypomina paplaninę niespełnionego pisarza. To także wielka opowieść o podstawowych wartościach jakie powinny przyświecać życiu człowieka, w spojrzeniu charakterystycznym dla XIX wieku.

AUTOR: Paul Hoffman
TYTUŁ: Lewa Ręka Boga
Tłumaczenie: Izabela Matuszewska
Tytuł oryginału: The Left Hand of God
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2011, wyd. II
ISBN: 978-83-7659-237-4
SERIA: Lewa Ręka Boga

OPIS:

W Sanktuarium nie ma miejsca na litość i miłosierdzie. Ci, którzy trafiają do kamiennego labiryntu sal, mają tylko jedno zadanie: walczyć aż do śmierci o Jedynie Słuszną Wiarę. Tomas Cale ma piętnaście albo szesnaście lat – nie pamięta. Nie pamięta również tego, jak nazywał się, nim trafił w ręce okrutnych braci. Niezwykle utalentowany, zarówno czarujący, jak i zdolny do niebywałego okrucieństwa, w chwili słabości pozwala sobie na nieodpowiedzialny czyn. W odruchu litości zabija pastwiącego się nad młodą kobietą odkupiciela, podpisując na siebie wyrok śmierci. Tomas musi uciekać przed karzącą ręką Powieszonego Odkupiciela i jego fanatycznych wyznawców. Wraz z ocaloną dziewczyną i przyjaciółmi, Henrim i Kleistem, opuszcza Sanktuarium, by stawić czoła rzeczywistości poza jego murami. Niełatwy charakter, porywczość i budzące niepokój zdolności nie ułatwią mu ukrycia się pomiędzy normalnymi ludźmi…

OCENA:

Całkowite zaskoczenie! Świetna powieść Hoffmana otwierająca trylogię. Historia obraca się wokół trójki adeptów Sanktuarium, od najmłodszych lat szkolonych w walce, sprzeciwia się wychowawcom, rozpętując ciąg zdarzeń który doprowadzi do wielkiej wojny. Pełna zapożyczeń i nawiązań do współczesnej kultury popularnej, nieoczywistych zwrotów akcji, niestandardowych bohaterów, to książka która zadziwia i jednocześnie daje przedsmak prawdziwej przygody.

AUTOR: Joe Buff
TYTUŁ: Głębokość Krytyczna
Tłumaczenie: Piotr Maksymowicz
Tytuł oryginału: Crush Depth
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2002
ISBN: 83-11-10072-1
SERIA: Biblioteka Bestsellerów Bellony

OPIS:

Znakomicie napisana powieść, której punktem kulminacyjnym jest ostateczny pojedynek dwóch okrętów podwodnych niemieckiego Voortrekker oraz amerykańskiego USS Challenger, rozgrywany w mrocznej otchłani oceanu. Gra toczy się o najwyższą stawkę o losy świata.Na początku XXI stulecia świat przybiera nowe oblicze. Po udanych zamachach stanu w Niemczech i RPA powstaje potężny blok polityczno-militarny, który wszczyna konflikt globalny, grożąc reszcie świata, a przede wszystkim Stanom Zjednoczonym, bronią atomową. Oś Berlin-Pretoria dysponuje cudowną bronią, superokrętem podwodnym Voortrekker, niewykrywalnym dla przeciwnika. Jego nuklearne rakiety balistyczne mogą zniszczyć dowolny punkt na kuli ziemskiej. Jedynym przeciwnikiem tego monstrum jest amerykański okręt podwodny USS Challenger, który jednak nie znajduje się w gotowości bojowej, bo oczekuje na remont w suchym doku w Connecticut. Czy jego dowódca, weteran wojen morskich kapitan Jeffrey Fuller, zdąży na czas i zniszczy groźnego przeciwnika? Czy podzieli los swoich poprzedników, którzy zginęli od torped Voortrekkera

OCENA:

Lekka i przyjemna powieść przepełniona akcją. Nie wymaga wielkiej uwagi, choć pomysł III Wojny Światowej i jej uczestników, oprócz oczywiście Stanów Zjednoczonych zaciekawia. Autor odrobił solidnie swą lekcję, zaznajamiając się  z regułami współczesnego pola walki, które oddał z wielkim realizmem. Powieść czyta się dobrze, mimo oklepanych schematów. Solidna dawka sensacji w nieco futurologicznym sztafażu.

AUTOR: Ju Honisch
TYTUŁ: Obsydionowe Serce cz.1
Tłumaczenie: Robert Kędzierski
Tytuł oryginału: Das Obsidianherz
Wydawnictwo: fabrykasłów
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-7574-559-7
SERIA: Obsydianowe Serce

OPIS:

Najlepszy hotel w Monachium. Damy i gentlemani, nienaganne maniery i styl. A pod blichtrem wyższych sfer – starcie sił, których istnienia nie uznaje oświecone społeczeństwo.
Spiskowcy-patrioci kradną zwój, którego moc pozwala zmienić rzeczywistość. Jednak potężny artefakt znika… Na poszukiwania ruszają oficerowie bawarskiego króla oraz mistrzowie wiedzy tajemnej. I nie tylko oni – także tajemnicze Sí – istoty, o których wspominają tylko gusła oraz równie zagadkowe, kościelne Bractwo Światła. Czy z mocą artefaktu odmienią świat na obraz własnej, okrutnej wyobraźni?

OCENA:

Może i powieść Niemki momentami jest ciekawa i obejmuje nie tylko nietypowy okres ale i zgrabnie łączy historię o dziwnych stworach z naszą rzeczywistością, to jest to zaledwie klaka. Kalka typowych powieści młodzieżowych, tak ostatnio popularnych, z elementami gotyku, co jest jedynym wyróżnikiem książki. Autorka dwoi się i troi by zachwycić czytelnika, jednak jej próby nie osiągnęły wysokiego poziomu i są zaledwie miłym urozmaicenie (choć nie zawsze) nijakiej w ostatecznym rozrachunku powieści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top