Literatura Przegląd

Przegląd Literatury 1/2022 (78)

cropped-Empiresilesia-1.gif

Tym razem prezentujemy państwu coś z Ameryki Południowej, książkę noblistki, legendarne przygody nie mniej legendarnego klubu i na koniec biografię, aż za bardzo biograficzną.

TYTUŁZabite
AUTORJorge Ibargüengoitia
TŁUMACZENIETomasz Pindel
WYDAWNICTWOUnivesitas
DATA i MIEJSCE WYDANIAKraków 2015
SERIANieznana klasyka literatury latynoskiej
TYTUŁ ORYGINAŁULas muertas

OPIS

NOTKA

Zabite to książka trudna do sklasyfikowania. Ani powieść, ani reportaż. Południowoamerykański pisarz stworzył swój własny gatunek, bazujący na rzeczywistości, a jednocześnie, co bardzo popularne w w tym rejonie świata, oderwany od niej. Akcja toczy się niespiesznie, pomimo niewielkich rozmiarów, a jednocześnie przytłacza szczegółami, które na pierwszy rzut oka są całkowicie bez znaczenia. Oszczędna, niemal ascetyczna forma opowieści, doskonale do niej pasują. Książka ciekawa, zaskakująca, i co najważniejsze ocenę swych bohaterów pozostawiająca nam – czytelnikom.   

TYTUŁKlub Pickwicka
AUTORCharles Dickens
TŁUMACZENIEWłodzimierz Górski
WYDAWNICTWOmg
DATA i MIEJSCE WYDANIA2016 Kraków
SERIA 
TYTUŁ ORYGINAŁUThe Pickwick Club

OPIS

NOTKA

Legendarna książka nie mniej legendarnego pisarza. Opowieść o Wielkiej Brytanii, której już nie ma, opowieść okraszona typowo brytyjskim humorem, który co warto zaznaczyć, nie każdemu przypadnie do gustu. Przygody filozofa i jego bandy porażają nieprawdopodobieństwem i ironią i stały się doskonałym zapisem czasów, w których powstały. Dla wszystkich anglofilów i fanów brytyjskiego poczucia humoru, a przede wszystkim dla fanów dobrej literatury. 

Zaginione miasto Z - David Grann | Książkowo

TYTUŁZaginione miast Z
AUTORDavid Grann
TŁUMACZENIEDominika Cieśla-Szymańska
WYDAWNICTWOWydawnictwo WAB
DATA i MIEJSCE WYDANIA2018 Warszawa
SERIA 
TYTUŁ ORYGINAŁUThe Lost City of Z. The Tale of Deadly Obsession in the Amazon

OPIS

Pułkownik Percy Fawcett, angielski podróżnik, w 1925 roku wyrusza na wyprawę życia w głąb puszczy amazońskiej. Razem ze swoim dorosłym synem i jego kolegą chce odnaleźć mityczne miasto bogactwa istniejące w ukryciu od pradawnych czasów. Europejczycy od wieków wierzyli, że największa dżungla świata skrywa lśniące od bogactw Eldorado. Poszukiwania tego królestwa pochłonęły tysiące ofiar. Po kilku tygodniach ślad po podróżnikach ginie. Przez następnych osiemdziesiąt lat zaginionego miasta Z bezskutecznie szukają inni pasjonaci. Wielu zginęło, zostało porwanych przez miejscowe plemiona lub popadło w obłęd. Trudno, żeby udało im to, do czego przez całe życie bez powodzenia dążył Fawcett, walcząc o wsparcie Królewskiego Towarzystwa Geograficznego, organizując kolejne wyprawy i nanosząc na mapy fragmenty dorzecza Amazonki.  Zaginione miasto Z to opowieść miejskiego dziennikarza z XXI wieku o pasji podróżnika sprzed stu lat.

Gdy Grann, dziennikarz „New Yorkera”, zanurzył się w tajemnicę otaczającą wyprawę Fawcetta, sam trafił, jak pokolenia jego poprzedników, w „zielone piekło” dżungli. Opisy równie fascynującej co groźnej przyrody amazońskiej i kontaktów z Indianami przenikają się z charakterystyką głównego bohatera – urodzonego odkrywcy skłonnego poświęcić wszystko dla swojej obsesji.

NOTKA

Fascynująca podróż Fawcetta, który wraz z synem i jego przyjacielem wyruszył w poszukiwaniu tajemniczego miasta w amazońskiej dżungli stała się kanwą wielu artykułów i książek, a sama postać pułkownika obrosła legendą. Amerykański dziennikarz wyrusza śladem ostatniej, tragicznie zakończonej ekspedycji brytyjskiego odkrywcy. Na swej drodze spotyka fascynujące postacie, odkrywa sekrety i przemierza Amazonię. To książka pokazująca, jak pisać reportaż. Ciekawa…

Okładka książki Prowadź swój pług przez kości umarłych Olga Tokarczuk

TYTUŁProwadź swój pług przez kości umarłych
AUTOROlga Tokarczuk
TŁUMACZENIE 
WYDAWNICTWOLiterackie
DATA i MIEJSCE WYDANIA2021 Kraków
SERIA 
TYTUŁ ORYGINAŁU 

OPIS

Zimą piękna Kotlina Kłodzka jest miejscem mało przyjaznym i opustoszałym. Wśród nielicznych mieszkańców pozostała Janina Duszejko – miłośniczka astrologii, która w wolnych chwilach dogląda domów nieobecnych sąsiadów i tłumaczy poezję Blake’a. Niespodziewanie przez tę spokojną okolicę przetacza się fala morderstw, których ofiarami padają myśliwi. Czy to możliwe, by – jak sugeruje Duszejko – to zwierzęta zaczęły czyhać na życie swoich oprawców? Wszak Blake pisał: “Błąkająca się Sarna po lesie / Ludzkiej Duszy niepokój niesie” …

NOTKA

Nie jest to najlepsza powieść polskiej noblistki, mimo wszystko to nadal dobrej literatury. Tokarczuk ma swoje pasje i swój sposób na widzenie świata. Jednych te pomysły fascynują, drugich odrzucają. Opowieść o polskiej prowincji, o zagubionych ludziach, o bólu niezrozumienia i ostatnie możliwości na dokonanie czegoś, a to wszystko napisane tokarczukowym, wysmakowanym językiem.

TYTUŁH. P. Lovecraft. Biografia
AUTORS. T. Joshi
TŁUMACZENIEMateusz Kopacz
WYDAWNICTWOZysk i s-ka
DATA i MIEJSCE WYDANIA2010, Poznań
SERIA 
TYTUŁ ORYGINAŁUH.P. Lovercraft: A Life

OPIS

„H.P. Lovecraft. Biografia” to przełomowe dzieło w dziedzinie badań życia i twórczości Lovecrafta, najlepsza na świecie biografia tego pisarza. Jej autor, znany na świecie krytyk, uznaje tę książkę za dzieło swojego życia, ukoronowanie 20 lat pracy badawczej. W 1997 r. książka zdobyła nagrodę Brama Stokera w dziedzinie literatury faktu, ponadto zbierała bardzo dobre recenzje, również od tak znanych pisarzy i krytyków jak Joyce Carol Oates, Ramsey Campbell czy Harold Bloom. Uznaje się ją za jedną z najlepszych biografii w dziejach literatury.
Dzieło to stanowi najbardziej wiarygodne źródło informacji na temat Lovecrafta na świecie. Rozwiewa ogromną ilość mitów i niejasności związanych z jego osobą i twórczością, dokładnie omawia jego filozofię, życie oraz oczywiście dzieła literackie, przedstawiając przy tym bardzo wiele zagadnień pobocznych, jak choćby historię Providence czy dzieje literatury wagonowej w Stanach Zjednoczonych. Jest to bogate kompendium, przy którym nie będą się nudzić nawet ci, którzy o Lovecrafcie nic nie wiedzą.

NOTKA

Książka – cegła. Dowiadujemy się, co Lovercraft jadł, gdzie bywał, jak spał, co czytał. W tym wszystkim jednak autor, gdzieś się zatracił. Dowiadujemy się nieistotnych faktów, a zarazem prawdziwy samotnik z Providence, gdzieś nam umyka. Odradzamy…

Copyright ©http://empiresilesia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top