Literatura Przegląd

Przegląd Literatury 1/2023 (80)

Empiresilesia

Dawno już nie prezentowaliśmy Przeglądu Literatury. Jak to zwykle bywa – brak czasu zmusił nas do tego. Jeszcze przed końcem roku udało nam się zebrać pięć nowych tytułów. Tym razem prezentujemy podręcznik podróżowania, historię eksploracji, podróż po Oceanii, powieść o początkach zakonu krzyżackiego oraz wstrząsającą i kontrowersyjną książkę, której sfilmowanie trwało siedem lat.

TYTUŁ

Z plecakiem przez świat. Vademecum podróżnika


 


AUTORMonika Witkowska
TŁUMACZENIE
WYDAWNICTWOHelion
DATA i MIEJSCE WYDANIAGliwice 2015
SERIABezdroża
TYTUŁ ORYGINAŁU

OPIS

Czujesz, że masz duszę podróżnika, ale boisz się wyruszyć w tę pierwszą, zupełnie samodzielną podróż?

A może masz już jakieś podróżnicze doświadczenie, ale chcesz poznać kolejne patenty na to, jak sobie radzić na drugim końcu świata?

Ta książka to nie tylko poradnik, ale przede wszystkim zbiór opowieści i anegdot, uzmysławiających, jakie sytuacje mogą się w podróży zdarzyć. Czytając dowiesz się m.in.:

co to jest bush taxi, chicken bus, fula fula i czerwony diabeł (czyli jakimi środkami transportu jeździ się w egzotycznych krajach)
dlaczego w Nepalu nie powinno się głaskać dzieci po głowach, a w Chinach nie dajemy w prezencie zegarka (w podtekście – co zrobić aby nie popełnić gafy)
czym nas mogą zaskoczyć chorwackie zakonnice (nie każde obce słowo może oznaczać to, co myślimy)
jaka jest różnica między malarią a dengą (o innych chorobach tropikalnych także jest mowa)
co się stało po uśpieniu autorki specjalną herbatką (czyli ku przestrodze – o wymyślnych sposobach kradzieży)
jak i gdzie szukać tanich biletów lotniczych i co zrobić gdy linia lotnicza zgubi nasz bagaż
co oznacza w Peru znak z literą S (i ogólnie – jak się zachować w przypadku trzęsienia ziemi)
dlaczego warto mieć dolary z „dużymi głowami” (temat wymiany pieniędzy)
jak smakują żywe larwy, smażone tarantule i co zrobić, aby ustrzec się przed „klątwą faraona” (rozdział o jedzeniu)
co zrobić jeśli stracimy paszport, zwłaszcza kiedy w danym kraju nie ma polskiej ambasady
co interesuje hienę w naszym namiocie, dlaczego kojoty kradną buty i jak to jest z biwakowaniem na dziko (ale o spaniu pod normalnym dachem też jest mowa).
Jest też mowa o bezpieczeństwie, ekwipunku, załatwianiu wiz, szukaniu noclegów, etyce podróżowania i wielu innych tematach ważnych przed i w trakcie wyprawy.

Jedno jest pewne – po tej lekturze podróżowanie po świecie stanie się dużo prostsze!

NOTKA

Książka Moniki Witkowskiej powstała z potrzeby autorki do zebrania swoich doświadczeń zdobytych dzięki setkom wypraw mniejszych i większych. Autorce udało się dzięki swojemu talentowi i znajomości tematu udało się stworzyć ciekawą pozycję, bogatą w osobiste przeżycia. I nawet pomimo wielu oczywistych oczywistości zawartych w niej, jest to bogate źródło wiedzy nie tylko dla amatorów, ale i osób, które już z pieca w niejednym kraju chleb jadły. Witkowska podzieliła swą książkę na konkretne rozdziały, które dotykają ważnych w każdej podróży zagadnień: od wybrania celu, poprzez zebranie funduszy i zebranie odpowiedniego sprzętu, po środki transportu i kontakty z tubylcami. Układ ten pozwala szybko w razie konieczności odnaleźć interesująca nas treść. Sama książka została bogato ozdobiona fotografiami pochodzącymi z podróży autorki, a także ramkami, w których Witkowska zawarła swoje osobiste przygody z licznych podróży. Książka Z plecakiem przez świat. Vademecum podróżnika to pozycja ciekawa i często przydatna w planowaniu podróży.    

TYTUŁ

Pionierzy. Powszechna historia eksploracji


 


AUTORFelipe Fernández-Armesto
TŁUMACZENIEAnna Kunicka
WYDAWNICTWOAletheia
DATA i MIEJSCE WYDANIAWarszawa 2020
SERIA
TYTUŁ ORYGINAŁU Pathfinders: A Global History ox Exploration (2006)

OPIS

NOTKA

Pionierzy. Powszechna historia eksploracji to książka fenomenalna, nacechowana erudycją i wiedzą autora – znanego angielskiego historyka. Fernández-Armesto zaczyna swą podróż od kultur zbieracko-myśliwskich poprzez imperia starożytne, średniowieczne na nowożytnych i globalnych kończąc. Szuka śladów pionierów na wodzie i na lądzie śledząc zmiany do jakich dochodziło na przestrzeni wieków w technologii nawigacji, budowy statków, a także w umysłach ludzi. Autor pisze w taki sposób, że żywo interesujemy się jego tezami i całością opowieści o świecie straceńców, ryzykantów i marzycieli, którzy często wbrew powszechnej opinii, płacąc za to często straszna cenę poszerzali horyzonty ludzkości. W oczywisty sposób skupia się na Europie, jednak równie dużo miejsca poświęca eksploratorom azjatyckim czy tym podchodzącym z Oceanii. Najważniejszą tezę książki, ponowny proces konwergencji ludzkości, autor broni w klarowny i logiczny sposób odsłaniając przed czytelnikami wieki historii ludzkości, w czasie których jedność rozmywała się poprzez nieustanny proces wędrówek. 

TYTUŁ

Wojna Bogów


 


AUTORTomasz Stężała
TŁUMACZENIE
WYDAWNICTWOBellona
DATA i MIEJSCE WYDANIAWarszawa 2018
SERIA
TYTUŁ ORYGINAŁU

OPIS

Na początku XIII wieku pogranicze polsko-pruskie staje się areną coraz gwałtowniejszych walk. Na rozbite na dzielnice piastowskie księstwa coraz częściej i
energiczniej najeżdżają nie tylko Prusowie, ale i Jaćwingowie oraz Litwini. Z drugiej strony, ambitni władcy, jak gdański Świętopełk, prowadzą coraz aktywniejszą akcję chrystianizacyjną na pograniczu, pragnąc nie tylko zasłużyć na zbawienie ale i zdobyć bogate terytoria.

Kolejnym graczem w batalii o bogactwa, ziemie i dusze są teutońscy rycerze z Zakonu Najświętszej Marii Panny, którzy w obliczu widocznej klęski w Ziemi Świętej, rzucają coraz większe siły do walki o zdobycie dla siebie miejsca na dzikiej północy.

Rok 1237 jest przełomowym w tej krwawej grze. Statki z krzyżowcami oraz osadnikami lądują nad brzegami rzeki Ilfing, by zająć nowe terytoria i rozpocząć nowe życie.

Tomasz Stężała, opierając się jak zwykle na źródłach historycznych i archeologicznych, wprowadza czytelnika w wielowątkową opowieść o dniach, które w decydujący sposób wpłynęły także na nasz dzisiejszy świat. Pełne życia postacie, sugestywne opisy, pełne dramatyzmu sceny walk, zaskakujące zwroty akcji, stylizowany i barwny język przeniosą Cię, Czytelniku, w odległe czasy, w których nie tylko ludzie, ale i bogowie ze sobą walczyli.

NOTKA

Polski pisarz Tomasz Stężała zmierzył się z legendą Krzyżaków Sienkiewicza. Przedstawia on początki założonego przez Krzyżaków swojego rodzinnego miasta Elbląga. Przedstawia także początki istnienia państwa krzyżackiego w Prusach. Początki trudne, pełne walk, pogardy i zbrodni. Powieść Stężały obfituje w zawrotną akcję, rodzinne tragedie, wojny, śmierć i choroby. Autor wykonał kawał dobrej roboty jeśli chodzi o stworzenie świata przedstawionego, dość wiernie odrysowując czasy historyczne z czasami ukazanymi w książce. Wojna Bogów opowiada więc historię rzemieślnika, który wraz z rodziną wyrusza do odległej, nieznanej krainy i stara się przetrwać. Stężałą nie stworzył w powieści mitologicznych herosów, stworzył za to postacie z krwi i kości, które wrzucone w wir historycznych wydarzeń walczą o siebie. Powieść ciekawa i to nie tylko ze względu na Krzyżaków.    

TYTUŁ

Szczęśliwe wyspy Oceanii. Wiosłując przez Pacyfik


 


AUTORPaul Theroux
TŁUMACZENIEMichał Szczubiałka
WYDAWNICTWOCzarne
DATA i MIEJSCE WYDANIAWołowiec 2017
SERIAOrient Express
TYTUŁ ORYGINAŁUThe Happy Isles of Oceania: Paddling the Pacific

OPIS

Paul Theroux, wybitny pisarz i słynny podróżnik, wyrusza na jedną ze swoich najbardziej egzotycznych i intrygujących wypraw. W chybotliwym kajaku-składaku odwiedza wyspy południowego Pacyfiku. Podróż rozpoczyna w Nowej Zelandii, a kończy tysiące kilometrów dalej – na rajskich Hawajach. Po drodze szuka krokodyli w aborygeńskim rezerwacie w Australii, stara się odkryć prawdę o legendarnym życiu seksualnym mieszkańców Trobriandów, szuka jaj nogali na Wyspach Salomona, bada kult cargo w Vanautu, w polinezyjskim Królestwie Tonga wybiera się na audiencję do króla Taufa’ahau Tupou IV, a na Vava’u próbuje wcielić w życie fantazje o Robinsonie Crusoe na bezludnej wyspie. Zanim dotrze do celu, zwiedza jeszcze Samoa, Tahiti, Markizy, Wyspy Cooka i Wyspę Wielkanocną…

Błyskotliwy, wnikliwy, dowcipny, czasem nieco zgryźliwy – Theroux po raz kolejny zachwyci i rozbawi swoich czytelników.

NOTKA

Książki Theroux uznawane są za esencję literatury podróżniczej. Ten urodzony w 1941 roku amerykański pisarz, eseista i podróżnik zasłynął przede wszystkim swoimi książkami o podróżach koleją, w tym Wielki Bazar Kolejowy. Pociągiem przez Azję. Theroux i jego twórczość, charakteryzują się watkami autobiograficznymi, kąśliwym językiem i nie zawsze trzymaniem faktów, ot amerykańska wersja Kapuścińskiego. Szczęśliwe Wyspy Oceanii to zapis długiej wędrówki autora pieszo, kajakiem, statkiem lub samolotem przez Pacyfik. Rozbity wewnętrznie poprzez problemy osobiste Theroux wyrusza w podróż do wnętrza siebie, które odkrywa dzięki mijanym miejscom. Począwszy od Nowej Zelandii, podróżuje do Australii i Papui Nowej Gwinei, a następnie podąża za skupiskami wysp na Oceanie Spokojnym, mijając Wyspę Wielkanocną i kończąc swoją podróż na Hawajach. Wydana po raz pierwszy w 1992 roku powieść ukształtowała na lata całe cały system postrzegania pacyficznych społeczności. Theroux stał się swoistym demiurgiem, który, rzadko słusznie, ukształtował to jak postrzegano Papuasów, Australijczyków czy Hawajczyków w zachodnim świecie. Mimo wszystko to nadal solidny kawał literatury podróżniczej.

TYTUŁ

Malowany ptak


 


AUTORJerzy Kosiński
TŁUMACZENIETomasz Mirkowicz
WYDAWNICTWOAlbatros
DATA i MIEJSCE WYDANIAPoznań 2022
SERIAKlasyki Albatrosa
TYTUŁ ORYGINAŁUThe painted Bird

OPIS

Jedna z najgłośniejszych książek drugiej połowy XX wieku, która przyniosła Jerzemu Kosińskiemu sławę i miejsce w panteonie najwybitniejszych pisarzy tego okresu.

Parabola ludzkiego losu, naturalistyczne studium barbarzyństwa i przemocy, wizja świata wynaturzonego przez wojnę.

Kilkuletni żydowski chłopiec w pierwszych tygodniach II wojny światowej trafia do zapadłej wioski na kresach wschodnich i ściąga na siebie prześladowania prymitywnych, zabobonnych chłopów. Bity i torturowany, tuła się po okolicznych lasach i wsiach, będąc świadkiem wciąż nowych okrucieństw i zbrodni. W końcu zło, z którym się styka, staje się jego udziałem.

NOTKA

Abstrahując od wszystkich kontrowersji związanych z Kosińskim i jego twórczością – Malowany ptak to powieść genialna. Nacechowana nierzeczywistą brutalnością apoteoza życia i nadziei. Świat widziany oczami chłopca staje się światem magicznym, infantylnym. Problem polega jednak na tym, że taki właśnie jest świat – magiczny i infantylny, brutalny i jedynie czasami litościwy. Kosiński napisał powieść, będąca podróżą po okropieństwie II wojny światowej w całym jej szerokim wachlarzu. Opisał zgniliznę ludzkości w tak skondensowanej formie, że rzadko kto, jest w stanie pochłonąć ją na jeden raz. Nieprzypadkowo też na głównego bohatera wybrał dziecko. Świat oglądany jego oczami to świat mimo wszystko nacechowany niesamowitością. Świat dziecko zderzony z prawdziwym światem, mimo odarcia z baśniowości, nadal pozostaje bajkowy – jest to genialne rozwiązanie. Malowany ptak to powieść wielowymiarowa, w której nie istnieją oczywistości. Mamy więc złego Niemca i Niemca, który ratuje chłopaka. Mamy wieśniaków, którzy przygarniają go i takich, którzy wrzucają do wychodka. Nic nie jest takie na jakie wygląda. Świat Kosińskiego to świat prosto prowadzący do piekła – do piekła takiego, jakie sobie sami zbudowaliśmy.


Copyright ©http://empiresilesia.pl

Back To Top