Przegląd

Przegląd Literatury 4/2015 (31)

161968-352x500

Przedświąteczny Przegląd może być ciekawym zestawienie prezentów, które można sprawić najbliższym. Od przyszłości okiem naukowca, poprzez solidną dawkę historii i klasyki na kryminale wiedeńskim i steampunku kończąc. Swoją drogą życzymy wszystkiego naj… z okazji świąt.

AUTOR: Frank Tallis
TYTUŁ: Nadciąga mrok
Tłumaczenie: Beata Hrycak
Tytuł oryginału: Darkness Rising
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-245-8948-7
Seria: Zapiski Liebermanna Tom 4

  OPIS:

Wiedeń, rok 1903. Przed jednym z kościołów policja trafia na makabryczne znalezisko: bezgłowe ciało zakonnika. Wkrótce znajduje też szczątki miejskiego radnego. Obie ofiary należały do grona antysemitów, zatem podejrzenia padają na wiedeńskich chasydów. Detektyw Rheinhardt zwraca się o pomoc do swego przyjaciela, doktora Maksa Liebermanna. W miarę postępu śledztwa racjonalnie myślący lekarz zagłębia się wbrew sobie w świat żydowskiego mistycyzmu i kabały. W dawnym praskim getcie poznaje legendy o słynnym kabaliście, twórcy golema. Okażą się one kluczem do rozwiązania zagadki związanej z morderstwami. W tym samym czasie Liebermann przeżywa kryzys w życiu zawodowym i prywatnym. Zostaje zawieszony w obowiązkach lekarskich, a uczucie do enigmatycznej panny Lydgate przemienia się w niezdrową obsesję.

OCENA:

Bardzo pozytywne zaskoczenie. Jest to moje pierwsze spotkanie z prozą Anglika i muszę śmiało stwierdzić, że można je porównać ze znakomitymi kryminałami Marka Krajewskiego o Breslau. U Tallisa mamy Wiedeń początku wieku. Miasto kosmopolityczne, ale też senne, skryte jakby za zasłoną mgły, gdzie piękno zderza się z obrzydliwością i smrodem. Autor śmiało łączy opisy okrucieństwa ze szczegółowo opisanymi takimi czynnościami jak jedzenie czy granie na fortepianie. Powieść bardzo ciekawa i dobrze napisana, z wartym uwagi wątkiem żydowskim oraz fabułą ścisłe osadzoną w historycznych realiach. Tallis pozwolił czytelnikom zatopić się w bajkowym świecie przedwojennego Wiednia, który dziś już nie istnieje.

AUTOR: Ewa Wipszycka
TYTUŁ: Drugi Dar Nilu
Wydawnictwo: Tyniec
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-245-8948-7
Seria: Źródła monastyczne – monografia

  OPIS:

Herodot stwierdził kiedyś, opisując mechanizmy wylewu Nilu, że Egipt jest darem tej świętej rzeki. Znad Nilu pochodzi jeszcze jedna forma życia, która w głęboki sposób zaważyła nad kształtem obecnego świata. Mamy na myśli życie mnisze, ów drugi, obok samego Egiptu, dar Nilu. Święta Rzeka zawsze powracała spokojnie do swego koryta. Monastycyzm okazał się jednak siłą o wiele większą i nie mniej żywotną: wylewając się poza Egipt dotarł na krańce ówczesnego świata, a z czasem, gdy sam świat się powiększył, dotarł także na jego nowe obszary. O żywotności egipskich ideałów świadczy przede wszystkim różnorodność ich interpretacji, popularność, która przez wieki nie słabła, ale na przekór różnym zawirowaniom historii nasilała się i żyła własnym życiem. Nie zmienia to jednak faktu, że kolejni reformatorzy wracali do Egiptu, który, o dziwo!, był dla nich niczym Ziemia Obiecana…

OCENA:

Historykon.pl

AUTOR: Andrzej Zimniak
TYTUŁ: Jak nie zginie ludzkość
Wydawnictwo: Solaris
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-7590-014-9

  OPIS:

Zimniak przedstawia w 20 artykułach spójną, miejscami przerażającą, ale w sumie optymistyczną wizję świata bliskiej i odległej przyszłości. Prognozy są mocno zakotwiczone w nauce i ziemskich realiach, lecz autor za każdym razem szykuje niespodziankę i szybko wynosi czytelnika na wysoką orbitę, skąd roztacza się widok zapierający dech. Wszystkie przewidywania, choć uskrzydlone pisarską wyobraźnią, pozostają jednak do końca logiczne i uzasadnione, bazując na trzech niezmiennych wyznacznikach życia: polowaniu, zawłaszczaniu terytorium i prokreacji.

OCENA:

Wizja przyszłości malowana przez Zimniaka, erudytę i doktora chemii, to wizja nie pozbawiona optymizmu, ale przy tym stonowana i nieskora do przyjmowania rzeczy nierealnych. Wszystkie propozycje dróg rozwojowych tak ludzkości, jak i całej technologii i życia jako ogół, proponowane przez autora dziewięciu powieści sci – fi stanowią doskonały i erudycyjny wykład, okraszony zabawnym stylem pisarza, który nie owija w bawełnę, ale systematycznie i trzeba przyznać że dość spójnie buduje obraz przyszłości. Wszyscy kasandryści i malkontenci powinni przeczytać tę książkę. Nie tylko po to by dowiedzieć się o wielu ciekawych rzeczach, ale przede wszystkim po to by mimo możliwych kłopotów jakie spotkamy po drodze uwierzyć, że życie zawsze wygrywa. 

AUTOR: Franz Kafka
TYTUŁ: Proces
Tłumaczenie: Bruno Schulz
Wydawnictwo: Greg
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-7327-221-7

  OPIS:

Proces jest jednym z najsłynniejszych i najważniejszych utworów Kafki. Pisany w latach 1914-15, opublikowany został w 1925 r. przez Maxa Broda, przyjaciela i wydawcę pisarza, który, wbrew woli autora, ocalił dzieło przed zniszczeniem i nadał mu ostateczny kształt. Powieść przedstawia historię człowieka uwikłanego w absurdalną sytuację, jego bezsilne zmagania z tym, co go osacza, a czego nie potrafi dosięgnąć i zrozumieć. Proces jest także książką o władzy, w metaforyczny sposób oddaje zawikłane i mroczne relacje między ludźmi, jakie tworzą się w jej zhierarchizowanym systemie. Dzieło Kafki niesie wiele znaków zapytania i wymyka się jednoznacznym interpretacjom.

OCENA:

Wielki klasyk literatury, uznany przez krytyków i czytelników na całym świecie. Powieść która ma tyle interpretacji, że nie sposób ich wszystkich naświetlić. Pełna groteski, absurdu i czarnego humoru, zakręcona historia systemu i jego wszechwładności. To trzeba znać.

AUTOR: Mark Hodder
TYTUŁ: Wyprawa w Góry Księżycowe
Tłumaczenie: Maciej Pwalak
Tytuł oryginału: Expedition to the Mountains of the Moon
Wydawnictwo: fabrykasłów
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-7574-898-7
Seria: Mark Hodder przedstawia Burtona i Swinburne’a, Tom 3

  OPIS:

Jest rok 1863, ale nie ten, który być powinien. Czas bardzo zboczył z kursu i mają miejsce wydarzenia, które doprowadzą do niszczycielskiej wojny światowej. Premier lord Palmerston uważa, że posiadając wszystkie trzy Oczy Naga będzie w stanie wpłynąć na przebieg zdarzeń i uniknąć wielkiej wojny. Już ma w swoich rękach dwa kamienie, ale trzeci musi dla niego zdobyć sir Richard Francis Burton. Dla agenta królewskiego jest to szansa na powrót w Góry Księżycowe, gdzie mógłby podjąć drugą próbę odnalezienia źródeł Nilu. Szyki miesza mu rywal John Hanning Speke, a eskalacja konfliktu może doprowadzić do wojny, której próbuje zapobiec Palmerston!

OCENA:

Trzecia i ostatnia (autor planuje drugą trylogię) część niesamowitych przygód Burtona i jego towarzysza Swinburne w stricte steampunkowym świecie. Autor dwoi się i troi, wymyślając nowe konstrukcje, zwroty akcji i bohaterów. Tak naprawdę zwieńczenie cyklu jest tez najsłabszą z książek o przygodach królewskiego agenta w alternatywnym świecie XIX wieku. Koniec powinien zaskakiwać, jednak szybko domyślamy się o co chodzi i jak cały cykl się skończy. To ciągle ciekawa lektura ale na tle poprzednich części, a szczególnie drugiej, wygląda jak ubogi krewny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top