Przegląd

Przegląd Literatury 3/2015 (30)

solaris-b-iext34491371

W trzecim tegorocznym Przeglądzie prezentujemy kolejne pięć propozycji czytelniczych. Absolutnie klasyczna powieść Lema, trzecią część przygód czarodzieja z blizną, błyskotliwe podsumowanie dzisiejszego świata, II tom historii łuczniczki w nieprzystępnych górach oraz ciężkostrawną teorię.

AUTOR: Jan Kieniewicz
TYTUŁ: Od ekspansji do dominacji
Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: 1986
ISBN: 83-07-01-01288-0
SERIA:Wielkie problemy dziejów człowieka

  OPIS:

Seria “Wielkie problemy dziejów człowieka” poświęcona jest zjawiskom historycznym o nieprzemijającym znaczeniu: bądź procesom długotrwałym, bądź bardziej ograniczonym w czasie, ale stanowiącym punkt zwrotny w rozwoju ludzkości. Książki są esejami historycznymi, nie wyczerpują więc ogromnego materiału faktograficznego. Prezentują generalne problemy przeszłości znajdujące wciąż żywy rezonans w świadomości współczesnego człowieka.

OCENA:

Próba teorii kolonializmu uznanego profesora UW Jana Kieniewicza. Książka chaotyczna i przede wszystkim skierowana do specjalistów oraz osób zdolnych poświęcić długie godziny najpierw na przeczytaniu jej a później dodatkowo na zrozumieniu treści. I mimo, że nie było łatwo przebrnąłem przez nią i muszę ją docenić. W czasie lektury zakiełkowały w moim umyśle ciekawe interpretacje ery kolonialnej, które pewnie nie pojawiłyby się gdybym nie przeczytał książki Kieniewicza. Jest to lektura niezwykle ciężka, ale dla osób zainteresowanych dziejami kolonializmu, wydaje mi się ona niezbędna, mimo kilku znacznych błędów i chaotycznej narracji oraz stricte naukowego słownictwa.

AUTOR: Stanisław Lem
TYTUŁ: Solaris
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 2012                                                                                                                                           ISBN: 978-83-08-04905-1
Inne: I wyd. 1980

  OPIS:

W Solaris Stanisław Lem podejmuje jeden z najpopularniejszych tematów literatury fantastycznej – temat Kontaktu. Z obcą cywilizacją, odmienną formą życia, a może po prostu z Nieznanym, tego Lem jednoznacznie nie dopowiada. Być może dlatego Solaris po kilkudziesięciu lat od pierwszego wydania wciąż fascynuje.

OCENA:

Najważniejsza i najdoskonalsza polska powieść Sci – fi. Książka Lema to wielowarstwowa opowieść rozpięta między szaleństwem a normalnością. Historia niemożności złapania kontaktu nie tylko z czymś zupełnie obcym i niepojętnym, ale przede wszystkim ze samym sobą, zagubionym między teraz a kiedyś. Powieść mądra i na stałe zapisana w kanon klasyki utworów fantastyki naukowej.

AUTOR: J. K. Rowling
TYTUŁ: Harry Potter i więzień Azkabanu
Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Tytuł oryginału: Harry Potter and the prisoner of Azkaban
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2001
ISBN: 978-83-7278-014-0; I wyd. 1999
Ilustrowała: Mary Grandpre

  OPIS:

Z pilnie strzeżonego więzienia ucieka niebezpieczny przestępca. Kim jest? Co go łączy z Harrym? Dlaczego lekcje przepowiadania przyszłości stają się dla bohatera udręką? W trzecim tomie przygód Harry`ego Pottera poznajemy nowego nauczyciela obrony przed czarną magią, oglądamy Hagrida w nowej roli oraz dowiadujemy się więcej o przeszłości profesora Snape`a. Wyprawiamy się również wraz z trzecioklasistami do obfitującego w atrakcje Hogsmeade, jedynej wioski w Anglii zamieszkanej wyłącznie przez czarodziejów.

OCENA:

Trzecia część przygód Harrego Pottera i całej gromadki innych, równie ciekawych postaci. Światowy bestseller dorasta wraz z czytelnikami i przede wszystkim Rowling. Widać to po szerszym wachlarzu zabiegów jakie spotykamy w powieści. I mimo, że dalej historia przedstawiona jest sztampowo i według jednego oklepanego wzorca (to bolączka całej serii), to czyta się to po prostu świetnie. Oj ma dar Pani Rowling. Przygody Harrego Pottera na stałe weszły do kanonu i słusznie.

AUTOR: J. M. Coetzee
TYTUŁ: Dzieciństwo Jezusa
Tłumaczenie: Mieczysław Godyń
Tytuł oryginału: The Childhood of Jesus
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-240-2127-7;

  OPIS:

Kiedy do brzegu przybija statek, dla wielu ludzi zaczyna się nowe życie. W specjalnym obozie, pozbawieni wspomnień i tożsamości, przybysze uczą się języka i zasad funkcjonowania w nowym świecie. Wśród przybyłych jest Simón, który postanawia pomóc pięcioletniemu Davidowi w odnalezieniu jego matki. Pewnego dnia spotyka kobietę o imieniu Inés i choć nie pamięta swojego poprzedniego życia, w nagłym przebłysku rozpoznaje w niej matkę chłopca. David jest wyjątkowy nie tylko dla Inés i Simóna, zwraca uwagę wszystkich swoim niezwykłym „czystym”, pozbawionym schematów i konwenansów, podejściem do świata. Zwłaszcza w szkole, gdzie nie potrafi dostosować się do zasad. Kiedy chłopiec zostaje skierowany do specjalnej placówki dla opóźnionych dzieci, Simón zabiera swoją nową rodzinę i ucieka w poszukiwaniu innego miejsca do życia.

OCENA:

Książka wymykająca się jednoznacznym podsumowaniom. Uniwersalna opowieść podana prostym językiem zdobywcy Literackiej Nagrody Nobla. Coetzee przedstawia nam świat tak bliski rzeczywistemu, a jednocześnie tak wyalienowany że gubimy się, nie wierzymy czy taki świat jest możliwy. A jednak on jest już teraz obecny , z pozoru piękny dobry i doskonały, ale jednak pod płaszczykiem wyrzuty z uczuć, pozbawiony miłości, współczucia i empatii. Ważna jest to książka. Ważna z tego powodu, ponieważ pokazuje nam, że odrobina miłości w świecie bez wiary jest możliwa i daje więcej niż całe tony złota.

AUTOR: Feliks W. Kres
TYTUŁ: Grombelardzka Legenda. Tom II
Wydawnictwo: MAG
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7480-137-9; wyd. II
SERIA: Księga Całości; I wyd. 1992

  OPIS:

Grombelard jest duży, jednak nie dość duży, by pomieścić trzy rozumne gatunki – ludzi, koty i sępy. Pośród skalistych szczytów i przełęczy toczy się bezpardonowa wojna wszystkich ze wszystkimi. Zachowanie życia w tym piekle to już zwycięstwo. Rannych przyjaciół porzuca się tam na pastwę losu. Schwytanych wrogów – torturuje i dobija…

OCENA:

II tom Grombelardzkiej Legendy, jest wszystkim tym czym nie był tom I. Jest też wyraźnie gorszy. Kresowi najzwyczajniej na świecie zabrakło pomysłu. Wątki na siłę zderzają się ze sobą, choć autor dwoi się i troi żeby zaciekawić czytelnika. Tak jak w poprzednich tomach czy częściach jest to nadal literatura twarda, pisana prostym, ale dosadnym językiem. Trup ściele się gęsto, przekleństwa latają z ust do ust, a surowe góry zbierają swoje straszliwe żniwo każdego dnia. Dla mnie jest to najprawdopodobniej ostatnia przygoda w świecie Księgi Całości. Z każdą kolejną książką z Kresa uchodzi powietrze, a same powieści stają się zauważalnie gorsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top