Bez kategorii

Przegląd Literatury 2/2016 (41)

marsjanin-ksiazka

Kamerdyner papieża rusza stąd do wieczności w poszukiwaniu zaginionego legionu w Poznaniu… w dodatku spotyka Marsjanina. Kolejne pięć tytułów, kolejne pięć historii, kolejne… Trzy perełki.   

AUTOR: Markus Herrmann
TYTUŁ: Kamerdyner papieża
Tłumaczenie: Paulina Kolińska
Tytuł oryginału: Der Kammerdiener des Papstes
Wydawnictwo: SALWATOR
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-7580-032-6

OPIS:

Ledwie Hadrian VI został papieżem, a już krytycy zaczęli przeciwstawiać się jego reformatorskim planom. Jest im na rękę, że Eryk Weitering, zaufany kamerdyner papieża wyjeżdża do serca reformacji – Wittenbergi. Szeptano, że spotkał się tam z najbliższym współpracownikiem Marcina Lutra, Filipem Melanchtonem i był widziany w dzielnicy żydowskiej. Szpiedzy obserwują jak pewnej nocy w największej tajemnicy spotykają się wielki rabin Rzymu i papież Kościoła katolickiego. W tym momencie przystępują do dzieła…

OCENA:

Króciutka nowela wydana przez katolickie wydawnictwo. Opowiada historię papieskiego kamerdynera, który stara się pomóc swemu panu, a jednocześnie przyjacielowi podczas trudnego pontyfikatu. Ta książeczka nie oferuje wiele i skierowana jest głównie dla młodzieży. Historia rozpostarta na kartach powieści jest prosta niczym drut i w ogóle nie zaskakuje. Ot taka moralizatorska książeczka.

 

AUTOR: Rudyard Kipling
TYTUŁ: Zaginiony Legion
Tłumaczenie: Józef Birkenmajer, Marek Marszał
Wydawnictwo: ISKRY
Data wydania: 1987
ISBN: 83-207-0896-6
INNE: Klasyka Fantazja

OPIS:

Antologia opowiadań fantastycznych Kiplinga:
“Proste jak D.R.U.T.”
“Złowroga Bisara”
“Madonna z okopu”
“Zaginiony legion”

OCENA:

Zbiór opowiadań  wielkiego brytyjskiego pisarza, zdobywcy nagrody Nobla i piewcy kolonializmu. Zaskakujące w swej koncepcji wizje brytyjskiego noblisty to doskonały przykład rozmachu literatury dziewiętnastowiecznej. Pierwsze z opowiadań to typowy przykład futuryzmu brytyjskiego, przewidującego przyszłość przez pryzmat potęgi Imperium Brytyjskiego. Kolejne trzy opowiadania, posiadając pierwiastek fantastyczny, osnute są wokół historii nierzeczywistych, baśniowych i niezwykle klimatycznych.

AUTOR: Andy Weir
TYTUŁ: Marsjanin
Tłumaczenie: Marcin Ring
Tytuł oryginału: The Martian
Wydawnictwo: Akurat
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-7758-817-8

OPIS:

Straszliwa burza piaskowa sprawia, że marsjańska ekspedycja, w której skład wchodzi Mark Watney, musi ratować się ucieczką z Czerwonej Planety. Kiedy ciężko ranny Mark odzyskuje przytomność, stwierdza, że został na Marsie sam w zdewastowanym przez wichurę obozie, z minimalnymi zapasami powietrza i żywności, a na dodatek bez łączności z Ziemią. Co gorsza, zarówno pozostali członkowie ekspedycji, jak i sztab w Houston uważają go za martwego, nikt więc nie zorganizuje wyprawy ratunkowej; zresztą, nawet gdyby wyruszyli po niego niemal natychmiast, dotarliby na Marsa długo po tym, jak zabraknie mu powietrza, wody i żywności. Czyżby to był koniec? Nic z tego. Mark rozpoczyna heroiczną walkę o przetrwanie, w której równie ważną rolę, co naukowa wiedza, zdolności techniczne i pomysłowość, odgrywają niezłomna determinacja i umiejętność zachowania dystansu wobec siebie i świata, który nie zawsze gra fair…

OCENA:

Historia stworzenia Marsjanina podobna jest do tej Glukhovskiego – autora Metra 2033. Początkowo autor zamieszczał poszczególne rozdziały w internecie. W końcu jego prace cieszyły się takim zainteresowaniem, że do gry wkroczył wydawca z krwi i kości i bardzo dobrze. Książka Weira to napisana z dużą dozą humoru opowieść o współczesnym Robinsonie Cruzoe. To także odważny zew za powrotem do gwiazd, apel skierowany do każdego z nas. Jakby źle nie było, to i tak damy sobie radę.

AUTOR: James Jones
TYTUŁ: Stąd do wieczności
Tłumaczenie: Bronisław Zieliński
Tytuł oryginału: From here to eternity
Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-245-7950-1

OPIS:

Amerykańska baza wojskowa na Hawajach kilka miesięcy przed niespodziewanym atakiem lotnictwa japońskiego na Pearl Harbor. Do koszar przybywa szeregowiec Prewitt znany jako jeden z najlepszych trębaczy i doskonały bokser. Dowódca kompanii liczy, że nowy zawodnik przyczyni się do zwycięstwa drużyny w rozgrywkach bokserskich, on zaś dostanie wymarzony awans. Ale Prewitt nie chce walczyć – kiedyś nieumyślnie okaleczył przeciwnika i wtedy poprzysiągł sobie, że nigdy więcej nie wystąpi na ringu. Zaczyna się rozgrywka między podwładnym a przełożonym, który za wszelką cenę postanawia złamać opór Prewitta.

OCENA:

Głośna i sugestywna książka obrazująca ostatnie dni przedwojennej idylli (czy aby napewno, czy aby na pewno wojna to największe zło?) amerykańskich żołnierzy na Hawajach. Młodzi ludzie swój najważniejszy czas w życiu trwonią na wzajemnych walkach, bezowocnej służbie i zabawie na którą przeznaczają cały swój żołd. Niemoralność i zepsucie toczą życie ludzi niczym robak zdrowe jabłko. Nikt nie przeczuwa jak wielka tragedią stanie się nadchodząca wojna. Najgorsze jest w tym wszystkim to trwonienie czasu niczym niepodparte i bezsensowne, kończące się często tragedią.

AUTOR: Michał Krzyżaniak
TYTUŁ: Obraz bitwy o Poznań (1945) w świetle dokumentów i materiałów niemieckich                                   
Wydawnictwo: Pomost
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-89789-24-2

OPIS:

Nowa pozycja z serii “Festung Posen 1945” wydana w 70. rocznicę zakończenia walk o Poznań. Praca autorstwa Michała Krzyżaniaka przestawia obraz walk o Poznań w oparciu o dokumenty i źródła niemieckie. Autor wplata te wydarzenia w wielkie zmagania zimy i wiosny 1945 r. w Europie Środkowo-Wschodniej. Oceniając niemiecki materiał źródłowy wychodzi poza jego merytoryczną zawartość, wchodząc w sferę pamięci historycznej, pytając o obecność refleksji moralno-etycznej we wspomnieniach niemieckich obrońców Festung Posen. Publikacja podzielona jest na następujące części: Niemieckie plany obrony Poznania; Ogłoszenie alarmu dla twierdzy Poznań (Festung Posen); Bitwa o Poznań; Powietrzne zaopatrzenie Twierdzy Poznań; Ucieczki z Festung Posen.

OCENA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top