Bez kategorii

100 klasyków na 100 wieczorów #8: Mozart-soave sia il vento

1200px-Wolfgang-amadeus-mozart_1

Przedstawiamy już drugi utwór Mozarta w naszym cyklu. Pochodzi on z opery Cosi fan tutte skomponowanej pod koniec 1789 roku. Autorem libretta do niej był Włoch Da Ponte.

Autor: Wolfgang Amadeusz Mozart. W latach 1769-1773 młody kompozytor trzykrotnie odwiedził Włochy. ówcześni uważano, że  najważniejszym dla każdego kompozytora jest opanowanie włoskiego stylu operowego. Włoski okres w życiu muzyka to pasmo wielkich sukcesów. Przebywał w Mediolanie i w Neapolu. Zyskał tam sobie uznanie i sławę, m.in u papieża który nadał mu tytuł Kawalera Orderu Złotej Ostrogi (wcześniej podobnie wyróżnienie trafiło tylko w ręce Glucka). W Mediolanie Mozart napisał operę: Mitrydates, król Pontu, która odniosła wielki sukces, podobnie jak druga włoska opera Austriaka Lucio Silla. W 1773 roku wyruszył wraz ojcem do Wiednia.

Okres: klasycyzm

Utwór: Tercet Soave sia il vento z opery Cosi fan tutte, ossia La scuola degli amanti KV 588. (Tak czynią wszystkie, czyli szkoła kochanków)

Opera komiczna Così fan tutte powstała w dwóch aktach. Muzykę do niej napisał Mozart, zaś libretto włoski pisarz Lorenzo Da Ponte (Emmanuele Conegliano). Utwór powstał na zlecenie arcyksięcia Józefa II Habsburga, pod koniec 1789 roku we Wiedniu. Jego premiera odbyła się zaś w drugiej połowie stycznia 1790 roku w Burgtheater. Uznano ja za frywolną, jednak jej pierwsze prezentacje odniosły duży sukces. Na przeszkodzie jej sukcesowi stanęła śmierć Józefa II, który nie przybył nawet na premierę z powodu ciężkiego stanu zdrowia. Później wystawiano ją rzadko i często ze zmianami w tekście. W Polsce miała premierę dopiero w 1933 roku w Poznaniu. Dzieło było krytykowane powszechnie, między innymi przez Wagnera i Beethovena. Znalazły się jednak także głosy pochwalne, np. Alberta Einsteina, doceniające tak libretto jak i muzykę. Opera odznacza się zawrotnym tempem akcji.

Opera Mozarta i Da Ponte opowiada historię dwóch oficerów, i ich narzeczonych, którzy wychwalają pod niebiosa piękno i skromność swych dam. Pewien starszy austriacki arystokrata, zakłada się więc, o niewinność młodych kobiet. Jak się okazuje, dzięki intrygom, obie dalekie są w zachowaniu czystości i swojego uwielbienia dla ukochanych, oni sami na szczęście ujawniają się w ostatniej chwili, ratując swój honor oraz odkrywając zdradę i mimo, że stary pan przegrał zakład, to tak naprawdę jego słowa się sprawdziły, gdyż tak czynią wszystkie…

Tercet Soave sia il vento pojawia się w pierwszym akcie i tworzą go obie wielkie zakochane damy oraz przyjaciel domu, austriacki szlachcic i zarazem deus ex machina całej intrygi. W operze niemal wszyscy (oprócz Don Alfonso, owego intryganta oraz Despiny – służącej) kłamią. Oboje z zadowoleniem przyglądają się losom tragicznej czwórki. I to właśnie Alfonso i Despina wydają się postaciami prawdziwymi i realistycznymi, ostojami moralizmu i ludzkich uczuć, w odróżnieniu od wykrzykujących puste slogany kochanków.

Fragment tercetu:

Soave sia il vento,
tranquilla sia l’onda,
ed ogni elemento
benigno risponda
ai nostri desir.
(Delikatny jest wiatr,
spokojne są fale,
i każdy z elementów
zaczyna odpowiadać
na nasze pragnienia).
 
W operze każdy z bohaterów kreuje się ponad stan: nic nie wspominając o kochankach, don Alfonso tworzy wokół siebie mit mędrca, Despina zaś chce po prostu dokazać swoim paniom. I w tej odwiecznej prawdzie, kreowania się kim kim się nie jest zawiera się geniusz operowy Mozarta. W kreowaniu prostych treści podsumowanych wielką muzyką.
Bibliografia:
  • Muzyka, Encyklopedia Audiowizualna Britannica, 2006.
  • W. Spyrka, Analiza tercetu Soave sia il vento z opery Wolfganga Amadeusza Mozarta Cosi fan tutte, ossia La scuola degli amanti KV 5 (pdf: http://www2.muzykologia.uj.edu.pl/kwartalnik/numery/nr17/Weronika_Spyrka.pdf)
  • http://opera.info.pl
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Cos%C3%AC_fan_tutte_%28KV_588%29

Poprzednie części cyklu:

Copyright ©http://empiresilesia.c0.pl

One thought on “100 klasyków na 100 wieczorów #8: Mozart-soave sia il vento

  1. Rodacy jak w tym kraju ma byc dobrze jak wy w kolko wybieracie miedzy tyfusem, a cholera. Zblizaja sie wybory a wy ciagle glosujecie na sondaze, a nie tak jak wam serce podpowiada. Sondaze sa oszukane, to zwykla socjotechnika. Zrozumcie, ze trzeba w koncu wywalic komuchow POPIS z sejmu i wtedy tu bedzie normalnie. Oni nie sluza naszemu krajowi – jedni podnozki Brukseli, drudzy podnozki USA. Im chodzi tylko i wylacznie o wladze. Zycie w splendorze i luksusach przez kolejne 4 lata na koszt podatnikow.

    Zrozumcie, ze PIS nie daje wam 500+ z troski o was, czy o wasze dzieci. To jest zwykle kupowanie glosow i to jeszcze waszymi pieniedzmi. Tak placicie za to w podniesionych kolejnych podatkach i daninach. Zrozumcie ze dobrobyt buduje sie obnizajac podatki, a nie rozdajac pieniadze.

    Ja chce zyc godnie ze swojej pensji, a nie dostawac jekies ochlapy od panstwa. Jest jedna partia ktora chce obnizac podatki, nie dawac, ale i tez nie zabierac, ale ja wam nie bede mowil na kogo glosowac. Powiem wam, na kogo nie glosowac – trzeba pogonic POPIS! I trzeba ruszyc sie z domu i isc na wybory. Nie patrzcie na sondaze. Namowcie cala rodzine i idzcie glosowac przeciwko POPIS. Te szkodniki niszcza Polske od ponad 2o lat pod roznymi nazwami. Biedy nie da sie zniesc ustawa tak jak to Kaczynski planuje poprzez podniesienie placy minimalnej. Niezbyt inteligentni juz sie ciesza, ze beda wiecej zarabiac, ale przeciez nie pomysla, ze np szef piekarni bedzie musial podniesc pensje piekarzom i chleb bedzie kosztowal 8PLN. I tak samo w kazdej innej branzy. Dlaczego nie mozna podniesc skandalicznie niskiej kwoty wolnej od podatku, a wydaje sie miliardy na 500+ ? Dlaczego ta banda z Wiejskiej ma kwote wolna od podatku w wysokosci 30tys. a my 10 razy mniej? To nie jest ani dobre prawo, ani sprawiedliwosc. Kopiujcie ten komentarz i wklejajcie na swoim facebook-u, twitterze i gdzie tylko sie da.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top