Witamy wszystkich!!! W najnowszym Przeglądzie prezentujemy pełną akcji powieść o I wojnie światowej, historie śmierci, trzecią i ostatnią część doskonałego Metra, drugi tom przygód mistrza Bane’a oraz pierwszy tom klasyka Silverberga.
AUTOR: Michał Gołkowski
TYTUŁ: Błoto
Wydawnictwo: fabrykasłów
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-7964-048-5
SERIA: Stalowe szczury
INNE: ilustracje: Andrzej Łaski
OPIS:
Wiosna 1922. Samobójcze natarcie na pozycje przeciwnika po raz kolejny prowadzi kapral Reinhardt i jego kompania karna – kundle wojny, dezerterzy, podpalacze i najgorsze szumowiny. Straceńcy gotowi na wszystko.
OCENA:
Pan Gołkowski niczym jego idol Dmitry Glukhovsky (również recenzowany w tym przeglądzie) w szybkim tempie zrobił zadziwiająca karierę. Pisze szybko i z zacięciem, i choć nie jest to literatura najwyższych lotów, to trudno nie docenić jej zalet, a należą do nich: wartka akcja, ciekawi bohaterowie, interesująco nakreślone realia i i styl doskonale pasujący do tego typu literatury. Cykl “Stalowe szczury” opowiada o przygodach kompanii karnej Cesarstwa Niemieckiego w okopach I wojny światowej. I jest to opowieść, zgodnie z tytułem, pełna okrucieństwa, cierpienia, w porządny sposób obrazująca epokę wielkiej wojny, choć nieco wydłużonej na potrzeby fabuły. “Błoto” to książka solidna i godna polecenia, choć bez fajerwerków.
AUTOR: Michael Kerrigan
TYTUŁ: Historia śmierci
Tłumaczenie: Sławomir Klimkiewicz
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-11-11616-0
OPIS:
Wielowątkowa książka analizuje frapujący temat śmierci i pogrzebów w różnych kulturach, społeczeństwach oraz czasach. Omawia rytuały związane ze śmiercią, począwszy od teatralnych pogrzebów monarszych w średniowiecznej Francji, po barwne zwyczaje związane ze składaniem zmarłych do grobu przez plemię Dinka w Sudanie, od władców udających się w podróż na tamten świat w towarzystwie pięciotysięcznej armii z terakoty, po kunsztowne mauzolea bogatych Wiktorian.
Autor przedstawia również różnorodne podejścia do ceremonii pogrzebu: od uroczystych i przesyconych powagą, po radosne, pełne pijackich awantur i rozpasania seksualnego. Wyjaśnia związki pomiędzy aspektami ziemskimi i duchowymi w ceremoniach pogrzebowych, praktyki składania ludzkich ofiar oraz rytualnego zabijania, opowiada o formach wyrażania żalu i obchodzenia żałoby w różnych kulturach, składania zmarłych do ziemi, kremacji, formach pamięci. Książka zawiera liczne fotografie, reprodukcje rysunków i dzieł sztuki.
OCENA:
Kerrigan zabiera swojego czytelnika w podróż poprzez wachlarz kultur i cywilizacji, ukazując ich najbardziej charakterystyczna cechę – obraz śmierci. Towarzyszy ona każdemu człowiekowi, bez względu na wszystko. Od starożytności po czasy współczesne ludzie, w wieloraki sposób starali się zrozumieć i pokonać ją. Nikomu to się nie udało, co nie stanęło na przeszkodzie stworzeniu niesowicie licznych rodzajów jej kultu i obrządku. Autor zręcznie lawiruje pomiędzy często niemal całkowicie odmiennymi sposobami interpretacji i prezentacji śmierci. Książka uzbrojona jest w pokaźną liczbę, w wielu przypadkach niezwykle oryginalnych fotografii i rycin, które pomogą zrozumieć i docenić ten największy i najpewniejszy mit naszego świata.
AUTOR: Dmitry Glukhovsky
TYTUŁ: Metro 2035
Tłumaczenie: Paweł Podmiotko
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-65315-05-2
OPIS:
Trzecia wojna światowa starła ludzkość z powierzchni Ziemi. Planeta opustoszała. Całe miasta obróciły się w proch i pył. Przestał istnieć transport, zamarła komunikacja. Radio milczy na wszystkich częstotliwościach. W Moskwie przeżyli tylko ci, którzy przy wtórze syren alarmowych zdążyli dobiec do bram metra. Tam, na głębokości dziesiątek metrów, na stacjach i w tunelach, ludzie próbują przeczekać koniec cywilizacji. W miejsce utraconego ogromnego świata stworzyli swój własny ułomny światek. Czepiają się życia i ani myślą się poddać. Pewnie marzą o powrocie na powierzchnię – kiedyś, kiedy obniży się poziom radiacji. I nie tracą nadziei na odnalezienie innych ocalałych…
Metro 2035 kontynuuje historię Artema z pierwszego tomu kultowej serii. Na tę książkę miliony czekały przez całe dziesięć lat, a prawa do tłumaczenia wydawnictwa wykupiły na długo przed jej ukończeniem. Metro 2035 jest przy tym książką niezależną i również od niej można zacząć przygodę z cyklem Glukhovsky’ego, który podbił serca czytelników w Rosji i na całym świecie.
OCENA:
Trzecia i ostatnia część jednego z najgłośniejszych cykli literatury post-apokaliptycznej w końcu ujrzał światło dzienne. Opowieść o mieszkańcach moskiewskiego metra po raz kolejny przerodziła się w historię ludzkiej cywilizacji w pigułce. Najgorsze ludzkie instynkty zakorzenione w historii i kulturze wybuchają u Glukhovskyego ze zdwojona siłą i stają się pretekstem do filozoficznych dysput. Autor zaskoczył czytelników usuwając w ostatniej części ze swego uniwersum wszelkiego sortu zmutowane stworzenia. Książka, tak samo jak poprzednie, trzyma równy poziom, zaskakując puentą, pomysłami i rozwiązaniami. To doskonała lektura i godne zwieńczenie całego cyklu.
AUTOR: Drew Karpyshyn
TYTUŁ: Zasada Dwóch
Tłumaczenie: Aleksandra Jagiełowicz
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2012 (wyd II)
ISBN: 978-83-241-4172-2
Seria: Darth Bane
OPIS:
Po bitwie na Ruusanie ocalał tylko jeden Sith – Darth Bane, wyznawca Zasady Dwóch, według której w galaktyce może żyć równocześnie tylko dwóch Sithów: mistrz i jego uczeń. Dziesięcioletnia Zannah, która pokonała dwóch Jedi, wydaje się odpowiednią kandydatką i pojętną uczennicą. Może stać się kluczem do zniszczenia Jedi i przejęcia władzy w galaktyce. Bane postanawia ją wyszkolić, chociaż wie, że kiedyś Zannah go zabije…
OCENA:
Drugi tom jednej z najlepszych serii ukazujących się w ramach uniwersum Star Wars (dziś już wiadomo, że Disney całe to uniwersum wrzucił do kosza). W naszej opinii Zasada dwóch wyraźnie jednak ustępuje pierwszej części cyklu. To wciąż dobra, konkretna literatura (to cykl z Gwiezdnych Wojen – nie wymagajmy ambicji i językowej doskonałości), obrazująca uniwersum od strony tych “złych”. Wielu fanów docenia konstrukcje świata, wybór czarnych charakterów na protagonistów i prowadzenie fabuły. To po prostu dobra książka ze świata Star Wars.
AUTOR: Robert Silverberg
TYTUŁ: Zamek Lorda Velentine’a
Tłumaczenie: Helena Michalska
Wydawnictwo: Solaris
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-7590-017-0
Seria: Kroniki Majipooru
OPIS:
Planeta Majipoor to świat olbrzymich rozmiarów, ale niezwykle przyjazny dla zamieszkujących je istot. Przed tysiącami lat przybyli nań ludzie, a za nimi inne rasy Galaktyki, by stworzyć na Majipoor cywilizację współpracujących ze sobą ras. Nie obyło się jednak bez rozlewu krwi – ludzie, osiedlając się na Majipoor, musieli stoczyć krwawą wojnę z tubylczą rasą Metamorfów, dziwnych istot potrafiących zmieniać kształt swego ciała. Rasy Majipooru stworzyły też znakomicie prosperujący podział władzy na urzędy Koronala i Pontifexa oraz instytucje religijne i wymiaru sprawiedliwości. Majipoor to jednocześnie kraina technologii i magii, jako że niektóre z zamieszkujących je ras posiadają umiejętności pozazmysłowe.
OCENA:
Silverberg to uznany światowy twórca sci-fi, w Polsce szczególnie hołubiony. Pierwsza część sześcioksięgu “Kroniki Majipooru” to doskonałe wprowadzenie, a zarazem najlepsza z powieści rozgrywających się na fikcyjnej planecie Majipoor. Powieściopisarz stworzył monumentalną powieść, której fabuła niczym dobry posiłek dawkowana jest powoli, a akcja rozwija się równomiernie i nieśpiesznie. Ogrom świata wykreowanego przez tego demiurga zadziwia i zaskakuje, a kunszt językowy dodaje dodatkowego smaku tej smacznej potrawie.