Ciekawe Kulturoznastwo i nauka Mity i legendy

Mity i Legendy #10: Forkidy

8fb2661545d354d7ae3afd240593113e

Forkidy to straszne staruchy, które trzymały pieczę nad jeszcze straszliwszymi potworami, swymi siostrami – Gorgonami. Mitologia grecka przedstawiała je w dość obrazowy sposób, jako dysponujące jedynie używanym na zmiany – jednym okiem i jednym zębem. 

 

KTO

Forkidy, zwano również Forkijady, Forkiady, Graje (gr. Φόρκιδες Phórkides, Γραῖαι Graîai, łac. Phorcydes, Graeae), co oznacza Siwe lub Staruszki od urodzenia.

Były córkami Forkosa – wodnego bóstwa i bogini morskiej Keto. Zaliczano je do bóstw przedolimpijskich wraz z innymi potomkami Forkosa i Keto, czyli Gorgonami oraz smokiem Ladonem.

Nazywały się:

  • Dejno (gr. Δεινώ Deinṓ, łac. Deino), co oznacza straszna/straszliwa.
  • Enyo (gr. Ἐνυώ Enyṓ, łac. Enyo) – Enyo to także imię bogini okrucieństwa, a sama nazwa oznacza wojnę.
  • Pefredo (Pemfredo) (gr. Πεφρηδώ Pephredṓ, Πεμφρηδώ Pemphredṓ, łac. Pephredo, Pemphredo), co oznacza osa.

Hezjod w Teogonii podaje, że istniały jedynie dwie Graje – Enyo i Pefredo, z kolei Hygin wprowadza je aż cztery – Enyo, Pefredo, Dino (w miejsce Dejno) oraz Persis.

GDZIE Graje za swą siedzibę obrały tajemne, posępne jaskinie za brzegami rzeki Okeanos, na najdalszym zachodzie, gdzie nigdy nie docierały promienie słońca.
SKĄD Mitologia grecka – Mit o Perseuszu, Teogonia
TRADYCJA

Forkidy miały być strażniczkami i jednocześnie siostrami Gorgon.

Przedstawiano je jako trzy stare, ślepe, bezzębne, i zgrzybiałe kobiety. Według mitologii Pseudo-Apollodora miały jedynie jedno oko i jeden ząb, których używały na zmianę. 

Perseusz wykradł im ich cenne oko i ząb, obiecując przy tym, że zwróci je, kiedy Forkidy zdradzą mu miejsce przebywania Gorgon oraz ich słabe strony.

Perseusz, wybierając się w drogę, nie wiedział nawet, gdzie mieszka owa Meduza. Atena, opiekunka bohaterów, poradziła mu, aby wpierw poszedł do trzech sióstr, zwanych starkami (graje). Żyły one w jaskini, do której nigdy nie docierał promień słońca. Były siwe od urodzenia i miały tylko jedno oko i jeden ząb, które sobie wzajemnie pożyczały. Perseusz wykradł im to oko i ten ząb, a oddał im nie prędzej, aż wskazały mu dokładnie miejsce, gdzie siedziały Gorgony. Dostał jeszcze hełm, który go czynił niewidzialnym, i buciki skrzydlate, aby mógł latać w powietrzu. Na ostatku Hermes przyniósł mu ostry sierp, aby miał czym uciąć głowę Meduzie. (Jan Parandowski, “Mitologia grecka”)

Według jednej z wersji przyszły one na świat już siwe, ale przy okazji pięknie. Dzisiaj przedstawia się je jednak niemal wyłącznie jak straszne staruchy.

IMPLIKACJE

  • Postacie Forkid pojawiły się w filmie Zmierzch tytanów, choć tam błędnie nazywano je Wiedźmami Stygijskimi, animacji Disneya Herkules (gdzie z kolei przedstawiono je jako Mojry), serialu Young Hercules, powieści i w filmie Percy Jackoson i Bogowie olimpijscy

©http://empiresilesia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top