Ciekawe Kulturoznastwo i nauka Mity i legendy

Mity i Legendy #10: Forkidy

8fb2661545d354d7ae3afd240593113e

Forkidy to straszne staruchy, które trzymały pieczę nad jeszcze straszliwszymi potworami, swymi siostrami – Gorgonami. Mitologia grecka przedstawiała je w dość obrazowy sposób, jako dysponujące jedynie używanym na zmiany – jednym okiem i jednym zębem. 

 

KTO

Forkidy, zwano również Forkijady, Forkiady, Graje (gr. Φόρκιδες Phórkides, Γραῖαι Graîai, łac. Phorcydes, Graeae), co oznacza Siwe lub Staruszki od urodzenia.

Były córkami Forkosa – wodnego bóstwa i bogini morskiej Keto. Zaliczano je do bóstw przedolimpijskich wraz z innymi potomkami Forkosa i Keto, czyli Gorgonami oraz smokiem Ladonem.

Nazywały się:

  • Dejno (gr. Δεινώ Deinṓ, łac. Deino), co oznacza straszna/straszliwa.
  • Enyo (gr. Ἐνυώ Enyṓ, łac. Enyo) – Enyo to także imię bogini okrucieństwa, a sama nazwa oznacza wojnę.
  • Pefredo (Pemfredo) (gr. Πεφρηδώ Pephredṓ, Πεμφρηδώ Pemphredṓ, łac. Pephredo, Pemphredo), co oznacza osa.

Hezjod w Teogonii podaje, że istniały jedynie dwie Graje – Enyo i Pefredo, z kolei Hygin wprowadza je aż cztery – Enyo, Pefredo, Dino (w miejsce Dejno) oraz Persis.

GDZIEGraje za swą siedzibę obrały tajemne, posępne jaskinie za brzegami rzeki Okeanos, na najdalszym zachodzie, gdzie nigdy nie docierały promienie słońca.
SKĄDMitologia grecka – Mit o Perseuszu, Teogonia
TRADYCJA

Forkidy miały być strażniczkami i jednocześnie siostrami Gorgon.

Przedstawiano je jako trzy stare, ślepe, bezzębne, i zgrzybiałe kobiety. Według mitologii Pseudo-Apollodora miały jedynie jedno oko i jeden ząb, których używały na zmianę. 

Perseusz wykradł im ich cenne oko i ząb, obiecując przy tym, że zwróci je, kiedy Forkidy zdradzą mu miejsce przebywania Gorgon oraz ich słabe strony.

Perseusz, wybierając się w drogę, nie wiedział nawet, gdzie mieszka owa Meduza. Atena, opiekunka bohaterów, poradziła mu, aby wpierw poszedł do trzech sióstr, zwanych starkami (graje). Żyły one w jaskini, do której nigdy nie docierał promień słońca. Były siwe od urodzenia i miały tylko jedno oko i jeden ząb, które sobie wzajemnie pożyczały. Perseusz wykradł im to oko i ten ząb, a oddał im nie prędzej, aż wskazały mu dokładnie miejsce, gdzie siedziały Gorgony. Dostał jeszcze hełm, który go czynił niewidzialnym, i buciki skrzydlate, aby mógł latać w powietrzu. Na ostatku Hermes przyniósł mu ostry sierp, aby miał czym uciąć głowę Meduzie. (Jan Parandowski, “Mitologia grecka”)

Według jednej z wersji przyszły one na świat już siwe, ale przy okazji pięknie. Dzisiaj przedstawia się je jednak niemal wyłącznie jak straszne staruchy.

IMPLIKACJE

  • Postacie Forkid pojawiły się w filmie Zmierzch tytanów, choć tam błędnie nazywano je Wiedźmami Stygijskimi, animacji Disneya Herkules (gdzie z kolei przedstawiono je jako Mojry), serialu Young Hercules, powieści i w filmie Percy Jackoson i Bogowie olimpijscy

©http://empiresilesia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top