Literatura Przegląd

Przegląd Literatury 05/2020 (75)

blog

W ostatnim tegorocznym Przeglądzie prezentujemy: wspaniałą space-operę, nową powieść poczytnego austriackiego autora,  zaskakująco dobra opowieść wschodzącej gwiazdy literatury amerykańskiej, kolejne arcydzieło Moersa oraz klasyk literaturoznawczy autora Opowieści z Narnii.

TYTUŁ Wojna Kalibana
AUTOR James S.A. Corey
TŁUMACZENIE Marek Pawelec
WYDAWNICTWO MAG
DATA i MIEJSCE WYDANIA Warszawa 2018
SERIA The Expanse
TYTUŁ ORYGINAŁU Caliban’s War

OPIS

Jak na kogoś, kto wcale nie zamierzał naruszać kruchej równowagi sił w układzie słonecznym, Jim Holden zrobił to naprawdę porządnie. Choć Ziemia i Mars przestały do siebie strzelać, ich sojusz legł w gruzach. Planety zewnętrzne i Pas nie czują się jeszcze pewnie w świeżo zdobytej – być może tymczasowej – autonomii. I właśnie wtedy na jednym z księżyców Jowisza atakuje pojedynczy superżołnierz, mordując oddziały Ziemian i Marsjan, na nowo wzbudzając zarzewie wojny. Wszyscy starają się odkryć, czy to zapowiedź ataku obcych, czy też niebezpieczeństwo kryje się znacznie bliżej domu.

NOTKA

Drugi tom przygód Jamesa Holdena i jego rpg-owej drużyny być może nie utrzymuje poziomu pierwszej części, ale mimo wszystko to nadal jedna z najlepszych space-oper, jakie czytelnik może sobie wyobrazić w zalewie podobnego g…na. To co odróżnia dzieło spółki autorów od podobnych pozycji, to nie tylko wartka akcja, ciekawe dialogi, ale przede wszystkim pomysł na fabułę, która sumuje wiele wątków znanych z innych światów sci-fi oraz sam wykreowany świat, który jest przebogaty i przemyślany. Seria The Expanse cieszy się zasłużoną popularnością (w czym wielka zasługa jednego z najlepszych seriali sci-fi od lat), co nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że została naprawdę dobrze napisana.     

TYTUŁ Chciwość
AUTOR Marc Elsberg
TŁUMACZENIE Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska
WYDAWNICTWO WAB
DATA i MIEJSCE WYDANIA Warszawa 2019
SERIA  
TYTUŁ ORYGINAŁU Gier

OPIS

Po bestsellerowym Blackoucie, Zero i Helisie pisarz podjął się gorącego tematu kryzysu, do którego doprowadził kapitalizm. Nierówności w dystrybucji dóbr i wszechobecna bieda w dobie konsumpcjonizmu skutkują masowymi protestami. Pisarz zdaje się mieć jednak pomysł na wyjście z kryzysu. Bankructwo banków, korporacji i państw prowadzi do nasilających się konfliktów międzynarodowych, a garstka uprzywilejowanych czerpie z nich korzyści. Znany laureat Nagrody Nobla na szczycie w Berlinie ma wygłosić przemówienie – Herbert Thompson miał znaleźć formułę, dzięki której dobrobyt stanie się dostępny dla wszystkich. Świat może jednak nie poznać genialnego rozwiązania – Thompson i jego asystent giną w wypadku samochodowym. Świadek wypadku zostaje wciągnięty w niebezpieczną grę. Czy uda mu się poznać remedium na nierówności społeczne?

NOTKA

Nie rozumiemy niestety zachwytu świata dla powieści Austriaka. To po prostu żmudne rzemiosło z oklepanymi pomysłami, ale napędzane potężną machiną promocyjną, co jest chyba najważniejszą z przyczyn sukcesu powieści Elsberga. No może trzeba do tego zaliczyć jeszcze fakt, że czyta się je dobrze, bo też napisano je prostym językiem, jakby idealnie skrojonym pod podróże pociągiem czy autobusem. Może dla setek ludzi pomysły, jakie umieszcza autor w swojej książce są odkrywcze, ale dla oczytanych stanowią zaledwie oklepane i mocno naciągane motywy. Nam się nie podobało, ale rozumiemy, dlaczego każda kolejna książka wiedeńskiego pisarza jest tak wyczekiwana. 

Der Bücherdrache: Roman - mit Illustrationen des Autors: Amazon.de: Moers,  Walter: Bücher

TYTUŁ Der Bücherdrache
AUTOR Walter Moers
TŁUMACZENIE  
WYDAWNICTWO Penguin Verlag
DATA i MIEJSCE WYDANIA Mūnchen 2019
SERIA Zamonien
TYTUŁ ORYGINAŁU  

NOTKA

Czytanie Moersa w originale to nie lada wyzwanie. Autor nie boi się bowiem gier słownych nieczytelnych nawet dla znawców języka niemieckiego. Smok książkowy to kolejna doskonała przygoda w mitycznej Camonii. Moers tworzy swój niezwykły świat z żelazną konsekwencją i polotem, jakiego próżno szukać u innych autorów. Wpisuje się tym w niemiecką szkołę literatury baśniowej reprezentowaną przez takie tuzy słowa pisanego, jak Michael Ende, Cornelia Funke, Erich Kästner czy Olfried Preussler. Dla Moersa wyobraźnia nie zna granic, słowo pisane nie stanowi przeszkody, a samodzielnie wykonane ilustracje dopełniają obrazu geniuszu. Kolejna wspaniała przygoda w świecie, który aż żałujemy, że nie istnieje. WARTO.

TYTUŁ Odrzucony obraz
AUTOR C. S. Lewis
TŁUMACZENIE Witold Ostrowski
WYDAWNICTWO Znak
DATA i MIEJSCE WYDANIA Kraków 2008
SERIA  
TYTUŁ ORYGINAŁU The discarded image

OPIS

NOTKA

C.S. Lewis znany jest powszechnie, jako autor cyklu Opowieści z Narnii, choć tak naprawdę, podobnie jak w przypadku jego przyjaciela Tolkiena, był on przede-wszystkim naukowcem i znawcą literatury oraz języków. Jego olbrzymia erudycja, doskonale widoczna jest właśnie w Odrzuconym obrazie, zbiorze wykładów poświęconych literaturze średniowiecznej i renesansowej. Profesor Lewis nie kryje swojej fascynacji opisywanym przez siebie okresem i utworami, które jak przekonuje stały się podstawą naszej cywilizacji. Autor prowadzi nas przez rożne zagadnienia ze swadą i wprawą wytwornego gawędziarza, nie stroniąc od dygresji i zabawnych porównań. Nie jest to książka łatwa, ale jej przeczytanie niezmiernie poszerza horyzonty i pozwala dojrzeć w wiekach średnich prawdziwa głębię.      

Koniec Kalifornii - Oceny, opinie, ceny - Steve Yarbrough - Lubimyczytać.pl

TYTUŁ Koniec Kalifornii
AUTOR Steve Yarbrough
TŁUMACZENIE Katarzyna Bieńkowska
WYDAWNICTWO Czytelnik
DATA i MIEJSCE WYDANIA Warszawa 2009
SERIA  
TYTUŁ ORYGINAŁU The end of California

OPIS

Copyright ©http://empiresilesia.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top