Literatura Przegląd

Przegląd Literatury 05/2020 (75)

blog

W ostatnim tegorocznym Przeglądzie prezentujemy: wspaniałą space-operę, nową powieść poczytnego austriackiego autora,  zaskakująco dobra opowieść wschodzącej gwiazdy literatury amerykańskiej, kolejne arcydzieło Moersa oraz klasyk literaturoznawczy autora Opowieści z Narnii.

TYTUŁWojna Kalibana
AUTORJames S.A. Corey
TŁUMACZENIEMarek Pawelec
WYDAWNICTWOMAG
DATA i MIEJSCE WYDANIAWarszawa 2018
SERIAThe Expanse
TYTUŁ ORYGINAŁUCaliban’s War

OPIS

Jak na kogoś, kto wcale nie zamierzał naruszać kruchej równowagi sił w układzie słonecznym, Jim Holden zrobił to naprawdę porządnie. Choć Ziemia i Mars przestały do siebie strzelać, ich sojusz legł w gruzach. Planety zewnętrzne i Pas nie czują się jeszcze pewnie w świeżo zdobytej – być może tymczasowej – autonomii. I właśnie wtedy na jednym z księżyców Jowisza atakuje pojedynczy superżołnierz, mordując oddziały Ziemian i Marsjan, na nowo wzbudzając zarzewie wojny. Wszyscy starają się odkryć, czy to zapowiedź ataku obcych, czy też niebezpieczeństwo kryje się znacznie bliżej domu.

NOTKA

Drugi tom przygód Jamesa Holdena i jego rpg-owej drużyny być może nie utrzymuje poziomu pierwszej części, ale mimo wszystko to nadal jedna z najlepszych space-oper, jakie czytelnik może sobie wyobrazić w zalewie podobnego g…na. To co odróżnia dzieło spółki autorów od podobnych pozycji, to nie tylko wartka akcja, ciekawe dialogi, ale przede wszystkim pomysł na fabułę, która sumuje wiele wątków znanych z innych światów sci-fi oraz sam wykreowany świat, który jest przebogaty i przemyślany. Seria The Expanse cieszy się zasłużoną popularnością (w czym wielka zasługa jednego z najlepszych seriali sci-fi od lat), co nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że została naprawdę dobrze napisana.     

TYTUŁChciwość
AUTORMarc Elsberg
TŁUMACZENIEElżbieta Ptaszyńska-Sadowska
WYDAWNICTWOWAB
DATA i MIEJSCE WYDANIAWarszawa 2019
SERIA 
TYTUŁ ORYGINAŁUGier

OPIS

Po bestsellerowym Blackoucie, Zero i Helisie pisarz podjął się gorącego tematu kryzysu, do którego doprowadził kapitalizm. Nierówności w dystrybucji dóbr i wszechobecna bieda w dobie konsumpcjonizmu skutkują masowymi protestami. Pisarz zdaje się mieć jednak pomysł na wyjście z kryzysu. Bankructwo banków, korporacji i państw prowadzi do nasilających się konfliktów międzynarodowych, a garstka uprzywilejowanych czerpie z nich korzyści. Znany laureat Nagrody Nobla na szczycie w Berlinie ma wygłosić przemówienie – Herbert Thompson miał znaleźć formułę, dzięki której dobrobyt stanie się dostępny dla wszystkich. Świat może jednak nie poznać genialnego rozwiązania – Thompson i jego asystent giną w wypadku samochodowym. Świadek wypadku zostaje wciągnięty w niebezpieczną grę. Czy uda mu się poznać remedium na nierówności społeczne?

NOTKA

Nie rozumiemy niestety zachwytu świata dla powieści Austriaka. To po prostu żmudne rzemiosło z oklepanymi pomysłami, ale napędzane potężną machiną promocyjną, co jest chyba najważniejszą z przyczyn sukcesu powieści Elsberga. No może trzeba do tego zaliczyć jeszcze fakt, że czyta się je dobrze, bo też napisano je prostym językiem, jakby idealnie skrojonym pod podróże pociągiem czy autobusem. Może dla setek ludzi pomysły, jakie umieszcza autor w swojej książce są odkrywcze, ale dla oczytanych stanowią zaledwie oklepane i mocno naciągane motywy. Nam się nie podobało, ale rozumiemy, dlaczego każda kolejna książka wiedeńskiego pisarza jest tak wyczekiwana. 

Der Bücherdrache: Roman - mit Illustrationen des Autors: Amazon.de: Moers,  Walter: Bücher

TYTUŁDer Bücherdrache
AUTORWalter Moers
TŁUMACZENIE 
WYDAWNICTWOPenguin Verlag
DATA i MIEJSCE WYDANIAMūnchen 2019
SERIAZamonien
TYTUŁ ORYGINAŁU 

NOTKA

Czytanie Moersa w originale to nie lada wyzwanie. Autor nie boi się bowiem gier słownych nieczytelnych nawet dla znawców języka niemieckiego. Smok książkowy to kolejna doskonała przygoda w mitycznej Camonii. Moers tworzy swój niezwykły świat z żelazną konsekwencją i polotem, jakiego próżno szukać u innych autorów. Wpisuje się tym w niemiecką szkołę literatury baśniowej reprezentowaną przez takie tuzy słowa pisanego, jak Michael Ende, Cornelia Funke, Erich Kästner czy Olfried Preussler. Dla Moersa wyobraźnia nie zna granic, słowo pisane nie stanowi przeszkody, a samodzielnie wykonane ilustracje dopełniają obrazu geniuszu. Kolejna wspaniała przygoda w świecie, który aż żałujemy, że nie istnieje. WARTO.

TYTUŁOdrzucony obraz
AUTORC. S. Lewis
TŁUMACZENIEWitold Ostrowski
WYDAWNICTWOZnak
DATA i MIEJSCE WYDANIAKraków 2008
SERIA 
TYTUŁ ORYGINAŁUThe discarded image

OPIS

NOTKA

C.S. Lewis znany jest powszechnie, jako autor cyklu Opowieści z Narnii, choć tak naprawdę, podobnie jak w przypadku jego przyjaciela Tolkiena, był on przede-wszystkim naukowcem i znawcą literatury oraz języków. Jego olbrzymia erudycja, doskonale widoczna jest właśnie w Odrzuconym obrazie, zbiorze wykładów poświęconych literaturze średniowiecznej i renesansowej. Profesor Lewis nie kryje swojej fascynacji opisywanym przez siebie okresem i utworami, które jak przekonuje stały się podstawą naszej cywilizacji. Autor prowadzi nas przez rożne zagadnienia ze swadą i wprawą wytwornego gawędziarza, nie stroniąc od dygresji i zabawnych porównań. Nie jest to książka łatwa, ale jej przeczytanie niezmiernie poszerza horyzonty i pozwala dojrzeć w wiekach średnich prawdziwa głębię.      

Koniec Kalifornii - Oceny, opinie, ceny - Steve Yarbrough - Lubimyczytać.pl

TYTUŁKoniec Kalifornii
AUTORSteve Yarbrough
TŁUMACZENIEKatarzyna Bieńkowska
WYDAWNICTWOCzytelnik
DATA i MIEJSCE WYDANIAWarszawa 2009
SERIA 
TYTUŁ ORYGINAŁUThe end of California

OPIS

Copyright ©http://empiresilesia.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top