Mity i legendy

Mity i Legendy#4: Kraken

250px-Kraken_by_Kevin_Catalan

W kolejnej części naszego cyklu poświęconego różnorakim stworzeniom legendarnym i mitycznym przedstawiamy istotę z głębin oceanów, której protoplasta być może czai się gdzieś w głębinach jeszcze nieodkryty…Release The Kraken!

KTO?: Mityczny stwór wodny nazywany Krakenem lub Triangulem. Ten ostatni znajdował się we władzy Neptuna i miał słuchać tego, którego jako pierwszego zobaczył po trwającym 100 lat śnie.

GDZIE?: Kraken zamieszkuje głębiny oceanów., choć według legend nie raz wypływał na powierzchnię, by siać grozę wśród załóg przepływających statków

SKĄD?: Pierwsza wzmianka o tym stworze pojawiła się u Piliniusza Starszego. W jego historii olbrzym miał blokować dostęp do Cieśniny Gibraltarskiej.

GENEZA?: Postać Krakena występuje w mitologii nordyckiej i greckiej. Słowo to wywodzi się z języka norweskiego i oznacza ośmiornice (krake – ośmiornica). Jako to zwierzę pojawił się w dziele Francesco Negri w 1700. 52 lata później potwór pojawił się w Natural history of Norway autorstwa Erik Pontoppidan – duńskiego profesora teologii. W dziele Negriego krakeny to olbrzymie ośmiornice liczące półtorej mili długości. Mitologia grecka opisuje krakena (zwanego Ketosem – wielką rybą) jako strażnika Andromedy złożonej w ofierze Posejdonowi.

TRADYCJA?: Już wikingowie wierzyli w istnienie tych olbrzymich bestii , które miało atakować ich drakkary. Istnieją też podania o wyspach, mających być w rzeczywistości krakenami. Miały one także powodować wiry morskie. Co najdziwniejsze krakeny mogą istnieć nawet w dzisiejszych czasach. Kałamarnica olbrzymia liczy sobie przecież 18 metrów długości (odnaleziono je po raz pierwszy w 1853roku; pierwsze szczątki, które opisano zawdzięczamy duńskiemu przyrodnikowi Japetusowi Steenstrup.

Kultura:

+ komiks: „Reduktor Prędkości

+ gry komputerowe: Tomb Raider: Underworld, Fable, Risen 2: Mroczne wody, Wiedźmin 2: Zabójcy królów, Disciples 2,Legendary, God of War 2,

+ filmy: Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka i Piraci z Karaibów: Na krańcu świata, Starcie Tytanów, Percy Jackson: Morze potworów, Zmierzch Tytanów, Atlantyda: Powrót Milo

+ książki: „Pieśni Lodu i Ognia”, „Pod piracką flagą”, „Miecz Przeznaczenia”, „Amelia i potwór z głębin”, “Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”.

Poprzednie części:

Copyright ©http://empiresilesia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top