Bez kategorii

Historyczne Kadry #20: As w dłoni szefa mafii

R9ZP3CadGdHnYAaEsApeQ3iLLaxTqYcA10LXR9Sj0SY

Słynne zdjęcia przedstawiające zamordowanego mężczyznę trzymającego w palcach dłoni kartę Asa Pik, kryje za sobą mroczna historie morderstw, wymuszeń, stręczycielstwa i czarnej strony amerykańskiego snu.

Kiedy

15 kwietnia 1931

Gdzie Restauracja Nuova Villa Tamaro na Coney Island

R9ZP3CadGdHnYAaEsApeQ3iLLaxTqYcA10LXR9Sj0SY

Kto

Joe Masseria

Fotograf

Fotografia znajduje się w tak zwanym archiwum Otto Ludwiga Bettmanna

Tło:

 

Giuseppe „Joe Boss” Masseria urodził się w 1887 roku na Sycylii, z której uciekł w 1903 roku, po tym jak oskarżono go o zabójstwo. W ten sposób znalazł się w Nowym Yorku, gdzie stopniowo zyskiwał coraz większe wpływy. Pierwszy zamach na jego życie miał miejsce już w 1922 roku, kiedy to dwójka gangsterów oddała w jego kierunku kilkanaście strzałów, w tym dwoma kulami dziurawiąc jego słomiany kapelusz. Napastnicy zabili dwie przypadkowe osoby, a 6 kolejnych ranili, jednak Masseria wyszedł z całego zajścia bez szwanku. Miesiąc później na jego zlecenia zabito przywódców gangu Morello, a także przypadkowego zamiatacza ulicy i dziewięcioletnią dziewczynkę. 

Wkrótce Masseria podporządkował sobie obszary Brooklynu i Bronxu, eliminując (Salvatore “Toto” D’Aquile) lub czyniąc podwładnymi (Alfred “Ala Mineo” i Stefan “Steve” Ferrignę) bossów tamtejszej mafii.

W końcu Masseria wywołał kolejna wojnę gangsterów, nazwaną później Wojną castellammaryjską, a jego głównym przeciwnikiem został Salvatore Maranzane. Trwała ona w latach 1929–1931 i pochłonęła około 50 ofiar.

Masseria był niskim, liczącym jedynie 155 centymetrów wzrostu mężczyzną o puszystej budowie ciała. Młodzież gangsterska nazywała Massariego, podobnie jak i innych bossów starej daty, pogardliwie wąsatymi Piotrkami.

Kadr:

15 kwietnia 1931 roku Joe Masseria przebywał w swojej ulubionej restauracji „Nuova Villa Tamaro” na Coney Island. Istnieje kilka wersji zdarzeń, jakie miały się wtedy rozegrać. Wszystkie wspominają o grze w karty. Zabójstwa Massariego miano dokonać na zlecenie “Lucky” Luciano i Meyera Lansky’ego, a dokonać tego mieli Vito Genovese, Joego Adonisa, Alberta Anastasia i Bugsy’ego Siegela.

Inne Kadry

undefined
Giuseppe „Joe“ Masseria, 11 sierpnia 1922
undefined
Lucky Luciano

Copyright ©http://empiresilesia.pl

Back To Top