Historia Historyczne kadry

Historyczne Kadry #16: Spadający mężczyzna

spadajacy-mezczyzna-12

Zatrważające zdjęcie wykonane w dniu ataku na World Trade Center w 2011 roku. Osoby, które zdecydowały się na ten dramatyczny krok, jakim było wyskoczenia z płonących wieżowców, nazywa się jumpers.

Kiedy9:41:15, 11 września 2001
Gdzie Północna wieża World Trade Center w Nowym Yorku

spadajacy-mezczyzna-12

Kto

Tożsamości skaczącego mężczyzny do dzisiaj nie odkryto. Należał on do jednej z 200 osób, które zdecydowały się na taki krok i wyskoczyły z płonących budynków. Na przestrzeni lat pojawiło się kilka, jeśli nie kilkanaście podejrzeń co do tożsamości jumpera, najpopularniejsze to:

  • Norberto Hernandez, szef działu ciastkarskiego w restauracji Windows on the World. 
  • Jonathan Briley, pracownik restauracji Windows on the World.
Fotograf

Richard Drew

Fotograf urodził się w 1946 roku. Przez 40 lat pracował dla Associated Press i mieszka w Nowym Yorku. W 1968 roku był jednym z czterech fotografów, który uwiecznił na kliszy zdjęciowej moment zabójstwa Roberta F. Kennedy’ego. W 2001 roku został odkomenderowany przez AP do fotografowania pokazu mody ciążowej w Bryant Park na Manhattanie. Po pierwszym ataku na wieże World Trade Center, udał się metrem na miejsce zamachu i zrobił serię zdjęć, na której uwiecznił ludzi wyskakujących z wież Światowego Centrum Handlu.  

Tło: Zamachy z 11 września wstrząsnęły całym światem, co spowodowane było skalą, siłą wpływów amerykańskiej kultury i szokiem, że dotąd mało znana organizacja odważyła się zaatakować największe imperium na świecie. Członkowie Al Kaidy – sunnickiej organizacji terrorystycznej, do istnienia której dowodów wciąż brakuje – porwali cztery samoloty pasażerskie. W godzinach porannych 11 września 2001 dwa z tych samolotów uderzyły w wieże World Trade Center, jeden uderzył w Pentagon, a ostatni rozbił się w Pensylwanii.  W wyniku zamachu zginęło łącznie 2996 osób. 
Kadr:

Z ponad 2600 ofiar zamachu w Nowym Yorku według różnych źródeł na skok z płonących wieżowców zdecydowało się od 100 do 200 ludzi, których media ochrzciły słowem “jumper”. Zdjęcie zrobione przez Drewa było jednym z całej serii. Do publikacji wybrano własnie to prezentowane, a komentatorzy pisali, że bohater fotografii “odchodzi on z tej ziemi jak strzała”, dostrzegano „stoicyzm, siłę woli”, a także wolność. W rzeczywistości lot nieszczęśnika był mniej “spokojny”, a pseudointerpretacje przysporzyły ich autorom wiele problemów. 

Fotografia ta zainspirowała Dona DeLillo do napisania książki “Falling Man”. 

Tragiczny atak na Centrum Światowego Handlu zaowocował całym szeregiem fotografii, które przeszły do historii: The Dust Lady, zdjęcia akcji ratunkowej, strażaków, rannego w nogę fotoreportera.


Inne kadry

On 9-11 people jumped to their death | EDS NOTE: GRAPHIC CON… | Flickr

9-11 Jumpers | Wedding Dresses

Inspired Blog: pics of 911 jumpers

Copyright ©http://empiresilesia.pl

One thought on “Historyczne Kadry #16: Spadający mężczyzna

  1. Fascynujące a jednocześnie dramatczne zdjęcia, zwłaszcza gdy uświadomimy sobie ogrom tragedii i dramatu tysięcy osób. Tyle lat po ataku na wieże WTC a emocje wciąż żywe, właśnie dzięki takim fotografiom. Wiele z nich już stało się kultowymi i dobrze- dzięki temu będziemy pamiętać o tragedii i ofiarach już zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top