Ciekawe Inne

Ciekawe #1 – Postcrossing

logo-blog

Pierwszą część nowego cyklu zaczynamy od ciekawej inicjatywy rodem z Portugalii. Pocztówkowe szaleństwo czas zacząć.

Postcrossing to inicjatywa która narodziła się w umyśle Paulo Magalhães z Portugalii, który uruchomił stronę w 2005 roku. Na początku dysponując starym komputerem, stworzył ideę, która dziś rozpala ponad pół miliona użytkowników. Statystyki same w sobie robią piorunujące wrażenie: 214 krajów, 344 pocztówki na godzinę, 26159183 otrzymanych pocztówek które przemierzyły ponad 133 mld. kilometrów. Zdecydowana większość postcrosserów to kobiety, choć aż prawie 69 tysięcy to faceci.

Najwięcej użytkowników wywodzi się z Rosji (około 11%), kolejne są Stany Zjednoczone, Chiny, Tajwan, Niemcy, Holandia i Polska, z której pochodzi 4.9 % użytkowników.

Cała idea, polega na wysyłaniu kartek pocztowych do losowo wybranych osób na świecie, za co my sami otrzymujemy takie kartki od innych. I właśnie w tym tkwi cała idea Postcrossingu. Nigdy nie wiemy od koga, a nawet kiedy otrzymamy pocztówkę, która może być zwykłym widoczkiem, albo ręcznie malowanym arcydziełem.

Cały system jest przemyślany i przy tym niezbyt złożony. Do każdej pocztówki przypisany jest unikatowy kod, który po dostaniu kartki wprowadzamy do systemu, potwierdzając otrzymanie pocztówki. Istnieje także limit możliwych widokówek do wysłania, na początku jest zaledwie 5 adresów, jednak wraz z ilością wysłanych pocztówek limit ten rośnie. Serwis dysponuje wieloma statystykami, dzięki czemu zobaczymy jak długo zajęło naszym kartkom dotarcie np. do Dżibuti czy ile kilometrów musiały przemierzyć aby tam dotrzeć.

Całkowita dowolność co do treści pocztówki, dopełnia obraz tej doskonałej zabawy, która ma wiele plusów, jak choćby możliwość podszkolenia języka (domyślnym jest angielski, ale nie tylko). Serwis jest darmowy, więc ponosimy jedynie koszty zakupu pocztówek i przesyłki, a na dzień dzisiejszy cena znaczka międzynarodowego wynosi 5.00 zł. z priorytetem 5,20. Nie jest to mało, ale każda pocztówka która do nas dotrze rekompensuje z nawiązką poniesione koszty.

ADRESY:

  • postcrossing.com – główna strona serwisu Postcrossing.
  • postcrossing.com.pl – forum polskich postcrosserów. Wszystko czego początkujący amator pocztówek potrzebuje i wiele wiele więcej.

Czas, odkryć wspaniała ideę i dać się pochłoną pocztówkowemu szaleństwu.

Delitologia, inaczej filokartystyka, to hobby polegające na zbieraniu pocztówek. Jak wskazuje Księga Rekordów Guinnessa (choć od 1992 roku statystyki nie są prowadzone) największy ich zbiór jest w posiadaniu  Mario Morby’ ego z Wielkiej Brytanii i zawiera ona 1 000 265 sztuk.

Copyright ©http://empiresilesia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top