100 klasyków na 100 wieczorów #5: Händel – Sarabande

Piękny i znany utwór Händela, wykorzystany m.in przez Stanley Kubricka w jednym ze jego filmów. Sarabanda pochodzi z fortepianowej suity napisanej przez kompozytora na początku XVIII wieku.

Autor: Georg Friedrich Händel (1685 – 1759). Urodził się w Halle w Saksonii. Zmarł jako poddany królowej brytyjskiej w Londynie. Twórca oper, oratoriów (w tym najsłynniejszego – Mesjasz) i utworów instrumentalnych. Jego pierwszym nauczycielem był Zachow. W 1703 przeniósł się do Hamburga, gdzie jako skrzypek, pracował w orkiestrze operowej. Dwa lata później miała premierę, jego pierwsza opera: Almira. W latach 1706 – 1710, pracował we Włoszech, komponując wiele utworów, w tym okraszona wielkim sukcesem operę Agrippina, wystawioną w Wenecji.

Okres: późny barok.

Utwór: Sarabanda z fortepianowej suity w D-mol (437 HWV).

Utwór ten powstał miedzy 1703 a 1706 rokiem, gdy kompozytor przebywał w Hamburgu pracująć dla tamtejszej orkiestry w charakterze skrzypka. Opublikowany został w 1733 roku. W skład suity wchodzi pięć części, a sarabanda jest czwarta z kolei. Występuje w dwóch wariantach. Jej części zostały wykorzystane w soundtracku do filmu Stanleya Kubricka Barry Lyndon z 1975 roku.

Poprzednie części cyklu:

Sarabanda– wolny taniec dworski, wywodzący się najprawdopodobniej z Persji, popularny w Hiszpanii (choć przez wiele lat zakazany jako niemoralny). Uważany za integralną część najwolniejszego etapu suity barokowej. Obecny w twórczości, nie tylko Haendla, ale także Bacha, czy współcześnie Claude Debussy.

Bibliografia:

Muzyka, Encyklopedia Audiowizualna Britannica, 2006.

Copyright ©http://empiresilesia.c0.pl

Post Author: Rulez260

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 2