Przegląd

Przegląd Literatury 7/2015 (34)

352x500

W najnowszym przeglądzie, ukazującym się po krótkiej przerwie, wspaniała międzygalaktyczna przygoda, hołd złożony najemnikom, druga część świetnej polskiej trylogii, biografia cesarza który chciał rządzić światem i dziewczyny na wojnie.


AUTOR: Jack MaDevitt
TYTUŁ: Chindi
Tłumaczenie: Jolanta Pers
Tytuł oryginału: Chindi
Wydawnictwo: Solaris
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-7590-051-4

OPIS:

Podczas wyprawy w pobliże gwiazdy neutronowej 1107 ekspedycja Akademii odbiera tajemniczy sygnał, najwyraźniej obcego pochodzenia. Akademia, która w czasach, kiedy odkryto już prawie wszystko, co było do odkrycia, znalazła się w niełatwej sytuacji politycznej i finansowej, obawia się jednak kompromitacji i nie kwapi się do wyłożenia środków na kolejną wyprawę, która może skończyć się fiaskiem. Z odsieczą przychodzi Stowarzyszenie na rzecz Kontaktu – organizacja zrzeszająca majętnych pasjonatów zajmujących się tropieniem doniesień o odwiedzinach UFO na Ziemi. Kapitan Priscilla Hutchins, która marzy już o emeryturze otrzymuje zadanie dowodzenia wyprawą zapaleńców, którzy chcą na własną rękę zbadać układ, w którym wykryto sygnał. Odkrycia misji są przełomowe. Niezbicie wykazują, że ludzie nie są jedyną cywilizacją w galaktyce. Sygnał okazuje się początkiem sieci przekaźnikowej łączącej planety, na których rozwinęło się inteligentne życie. Ale to dopiero początek odkryć…

OCENA:

Kolejna recenzowana książka McDevitta, to kolejna fascynująca, przygodowa podróż w przyszłość oddalona o dwieście lat. W czasy gdzie podróże międzygwiezdne to norma. To także typowa dla pisarza powieść osnuta wokół tajemnicy, osadzona w świetnie zarysowanym świecie. pióro Amerykanina jest lekkie, przez co książkę czyta się doskonale, a niektóre spostrzeżenia potrafią zaskoczyć nawet wytrawnego znawcę gatunku. McDevitt mimo, że bazuje na konwenansach i wykorzystuje ograne motywy, dzięki błyskotliwej narracji tworzy świetne, warte poznania historie.

AUTOR: Jerzy Hauziński
TYTUŁ: Fryderyk II Hohenstauf. Cesarz Rzymski
Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-7976-239-2

OPIS:

Fryderyk II Hohenstauf (1194-1250) był cesarzem rzymskim, królem Sycylii i Jerozolimy. Jego zwolennicy upatrywali w nim reformatora świata, apostoła nowej ewangelii i władcę wieku złotego. Dla przeciwników był Antychrystem, zwodzicielem ludzkości, księciem zatracenia. Interesował się czarną magią, z powodu swoich eksperymentów uważany jest za jednego z prekursorów psychologii. Przede wszystkim jednak był wybitnym władcą, wytrawnym politykiem. Dzięki jego zaangażowaniu w wielką politykę śródziemnomorską królestwo Niemiec w pełni zasłużyło na miano cesarstwa rzymskiego. Odnosił spektakularne zwycięstwa w walkach i negocjacjach z papiestwem, światem arabskim oraz komunami miast włoskich. Odzyskał zajętą przez Saladyna Jerozolimę, a dzięki jego staraniom Europa przeżyła czasy wielkiego rozkwitu, które dziś nazywamy renesansem XIII wieku.

OCENA:

Historykon

AUTOR: Mariusz Wollny
TYTUŁ: Krwawa Jutrznia. Straceńcy
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-7515-304-0

OPIS:

Kacper Turopoński wymyka się śmierci w kanałach pod moskiewskim zamkiem dzięki wrodzonemu sprytowi i… znajomości rozwiązań holenderskich budowniczych. Wkrótce potem syn słynnego inwestygatora staje się naocznym świadkiem drugiego „powrotu” cara Dymitra. Ale polityczne zmiany nie wywierają na niego takiego wpływu jak poznanie prawdziwej twarzy carycy Maryny, w której był zakochany. Niebawem Turopoński odkrywa coś więcej – prawdziwe pragnienia swego serca. A gdy traci to, czego najbardziej pragnie, walczy bez strachu u boku lisowczyków. Czy już zawsze będzie jednym ze straceńców?

OCENA:

Historykon

AUTOR: Hans Hellmut Kirst
TYTUŁ: Błyskawiczne dziewczyny
Tłumaczenie: Stanisław Marciniak
Tytuł oryginału: Blitzmadel
Wydawnictwo: MON
Data wydania: 1990 (I wyd.:1984)                                                                    
ISBN: 83-11-07822-X                                                                                       

OPIS:

Wojna zmierza ku końcowi. W południowych Niemczech, w nowoczesnym i tajnym centrum łączności, pojawiają się kobiety z Ochotniczej Służby Łączności, zwane „błyskawicznymi dziewczynami” od znaku łączności, którym jest błyskawica. Ich przyjazd powoduje niemałe poruszenie, zwłaszcza wśród męskiej obsługi stacji. Widoczne jest już zmęczenie wojną, trwającą prawie 6 lat. Niektórzy jednak bardzo poważnie biorą rozkaz Hitlera o „walce aż do piętnaście po dwunastej”. Książka jest przede wszystkim hołdem dla dzielnych kobiet, które podjęły się podczas wojny trudnej służby w fabrykach, łączności i w szpitalach polowych.

OCENA:

Dziś już zapomniana powieść uznanego niemieckiego pisarza H.H. Kirsta. Zabawna i wydawałoby się beztroska powiastka o wcale nie beztroskich czasach. Niemiec, z charakterystyczną dla siebie lekkością pióra, silnie naznaczoną ironią i sarkazmem dzieli się z czytelnikiem historią jakby odrealnioną, a jednocześnie tragiczną, ukazując bezduszność i ogromną dziwność czasów wojny. Świetnie obrazuje to jeden z cytatów zawartych w powieści: Wykorzystaj wojny czas, bo pokój dobije nas.

AUTOR: Frederick Forsyth
TYTUŁ: Psy Wojny
Tłumaczenie: Stefan Wilkosz
Tytuł oryginału: The dogs of War
Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: 1990                                                                   
ISBN: 83-07-02032-8                                                                                     

OPIS:

Informacja o odkryciu gigantycznych złóż platyny wewnątrz Góry Kryształowej w maleńkiej afrykańskiej republice Zangaro trafia na biurko sir Jamesa Mansona, prezesa potężnej spółki wydobywczej Manson Consolidated z siedzibą w Londynie. Cyniczny przedsiębiorca postanawia doprowadzić do kontrolowanego przewrotu stanu w Zangaro i przekazania władzy w republice marionetkowemu prezydentowi, który za odpowiednim wynagrodzeniem umożliwi jego firmie swobodną eksploatację kruszcu. Krajem, z pomocą wyszkolonych w Moskwie doradców, rządzi dyktator Jean Kimba, megaloman, paranoik i szaleniec. Zadanie obalenia Kimby zaufany człowiek Mansona powierza irlandzkiemu najemnikowi Catowi Shannonowi. Shannon przeprowadza rekonesans w Zangaro, a następnie przystępuje do organizowania samej operacji: werbuje kolejnych najemników, organizuje zakup statku, niezbędnej broni i amunicji. Bezcenne złoża chcą także przejąć Rosjanie. Ani Manson, ani Sowieci nie zdają sobie sprawy, że reguły toczącej się właśnie gry, w której wygrana oznacza życie, a przegrana śmierć, ustala ktoś trzeci.

OCENA:

Jeden z wielkich klasyków Forsythe,a. Opowieść o honorze i odwadze tocząca się w środowisku budzącym kontrowersje. To opowieść o ludzkiej chciwości i żądzy zysku, a jej pozytywnymi bohaterami stali się ludzie na ogół potępiani i krytykowani. To historia o zasadach rzadko już dziś spotykanych. Najbardziej zatrważającym faktem jest to że autor wykorzystuje jako podstawę bazową, rzeczywiste wydarzenia i postaci. To książka bezceremonialne piętnująca obojętność i chęć zysku dzisiejszego świata, a do tego naszpikowana filmową wręcz akcją. Klasyk literatury sensacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top