100 klasyków na 100 wieczorów

100 klasyków na 100 wieczorów #25: John Williams – Lista Schindlera temat

John_Williams_tux

Jest to jeden z najsłynniejszych tematów w historii kina. Jego autorem jest genialny twórca muzyki filmowej – John Williams, autor tak niezapomnianych interpretacji muzycznych do takich dzieł filmowych jak Gwiezdne wojny,  Park Jurajski czy przygody Indiany Jonesa.

AUTOR: John Williams

Urodził się 8 lutego 1932 roku w Nowym Jorku. Jest synem muzyka jazzowego i ukończył University of California w Los Angeles. Początki jego aktywności w branży muzycznej datuje się na 1952 rok. Wtedy to zaczął tworzyć muzykę do seriali telewizyjnych. Lista produkcji filmowych jest bardzo długa, ale do jego największych kompozytorskich dokonań, należy niewątpliwie skomponowanie muzyki, do takich filmów jak: Lista Schindlera, Szczęki, E.T., Gwiezdne wojny – część IV: Nowa nadzieja oraz adaptację musicalu Skrzypek na dachu. Za wszystkie te filmy otrzymał Oscara. Inne znane filmy do których tworzył muzykę to m.in.: Imperium Słońca, Bliskie spotkania trzeciego stopnia, Poszukiwacze Zaginionej Arki, Park Jurajski,  Kevin sam w domu, Siedem lat w Tybecie.

W latach 1980-1993 kierował prestiżową Boston Pops Orchestra, często współpracował także z Londyńska Orkiestrą Symfoniczną.

Jest twórcą opraw muzycznych także do wydarzeń sportowych, w tym:

– 1984 r. – Letnie Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles;
– 1988 r. – Letnie Igrzyska Olimpijskie Seulu;
– 1996 r. – Letnie Igrzyska Olimpijskie Atlancie;
– 2002 r. – Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Salt Lake City.

UTWÓR: Lista Schindlera – temat

Utwór, jak i cała ścieżka dźwiękowa skomponowane zostały w 1993 roku. Z Williamsem ściśle współpracował uznany izraelsko-amerykański skrzypek Itzhak Perlman.  Współpraca między Williamsem a reżyserem filmu – Stevenem Spielbergiem to ciąg sukcesów tak filmowych, jak i muzycznych. W filmie Lista Schindlera odeszli jednak obaj od tak kojarzonych z nimi gatunków, jak w przypadku reżysera filmy przygodowe i sci-fi, a w przypadku kompozytora utwory nieco mniejszej ciężkości gatunkowej, o bardziej awanturniczym charakterze, znanych choćby z Jurassic Parku czy Przygód Indiany Jonesa. Partytura tematu Listy Schindlera to muzyka liryczna idąca w stronę klasyki, poważna, rozpisana na instrumenty smyczkowe z dominującą rolą skrzypiec. Skupia się na przeżywaniu tragedii rozgrywającej się na ekranie. Utwór składa się z dwóch części, z których druga płynie o oktawę wyżej niż pierwsza.

Ścieżka dźwiękowa z filmu Lista Schindlera zdobyła w Stanach Zjednoczonych i Holandii status złotej płyty, a w Wielkiej Brytanii platynowej.

Copyright ©http://empiresilesia.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top