100 klasyków na 100 wieczorów

100 klasyków na 100 wieczorów #21: Ennio Morricone – Cinema Paradiso

banner2

Ennio Morricone to jeden z najbardziej znanych i poważanych twórców muzyki filmowej, znany z bardzo wielu produkcji filmowych. Prezentowany utwór pochodzi ze swojego rodzaju hołdu dla sztuki filmowej.

AUTOR: Ennio Morricone urodził się 10.11.1928 w Rzymie. Jeden z najbardziej uznanych twórców muzyki filmowej. Ma na koncie autorstwo oprawy muzycznej do ponad 500 filmów, płyty z jego muzyką sprzedały się w liczbie przekraczającej 70 milionów egzemplarzy, a za film Nienawistna ósemka otrzymał Oscara.

Wykształcenie muzyczne pobierał od najwcześniejszej młodości. Jego ojciec nauczył go grac na kilku instrumentach oraz czytać nuty. Pierwsze utwory komponował w wieku 6 lat. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej św. Jana w Rzymie, gdzie zapoznał się z późniejszym wielkim reżyserem Sergio Leona, swoim wielkim przyjacielem. W 1946 roku  ukończył konserwatorium muzyczne w klasie trąbki i rozpoczął  karierę kompozytorską. W kolejnych latach ukończył jeszcze studia z instrumentacji oraz kompozycji. Karierę zaczynał od komponowania pieśni oraz jako ghostwriter znanych ówcześnie kompozytorów muzyki filmowej. Następnie imał się rożnych muzycznych zajęć, by ostatecznie skomponować utwory dla popularnych piosenkarzy muzyki rozrywkowej, w tym dla Miny czy Paula Anki. Napisał utwory do takich filmów jak: Bękarty wojny, Lolita, Misja, Coś, Pewnego razu na Dzikim Zachodzie.

Lista artystów i gatunków muzycznych o które w swej twórczości zahaczał jest imponująca. Wystarczy przypomnieć, ze współpracował z tak rożnymi artystami jak: Wu-Tang Clan, Hans Zimmer, Slash, Snoop Dogg, The Prodigy, Method Man, Massive Attack, Andrea Bocelli, Gorillaz.

Należał do eksperymentalnej grupy kompozytorów Gruppo di Improvvisazione di Nuova Consonanza (G.I.N.C.), która wykonywała utwory przy dużym czynniku improwizacji.

UTWÓR: Ennio Morricone – Cinema Paradiso

Tekst:

I wonder would he even know me now
We were so young and it was long ago
Or will the memories rush back all at once with one hello
I wonder if he’ll even know my name
Or must I remind him of those days
He used to love me then, he may still love me now
I wonder if this music takes him back
To when our world was one big silver screen
Lost in the darkness we’d go
where only our hearts had been
I wonder if he still recalls my touch
I wish I could turn the clock somehow
He used to love me then, he may still me love me now
I wonder would me even know me now
We were so young and it was long ago
Or will the memories rush back all at once with one hello
I wonder if he’ll even know my name
Or must I remind him of those days
He used to love me then, he may still love me now

Znalezione obrazy dla zapytania Cinema Paradiso

Utwór Morricone powstał do obrazu Giuseppe Tornatore z 1984 roku, który opowiada historię zauroczonego magią filmu Toto spędzającego w kinie swój cały wolny czas. Chłopiec zaprzyjaźnia się w końcu z operatorem Alfredo.

 

Copyright ©http://empiresilesia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top