Historia Literatura Recenzje

Żądza złota

„Żądza złota” autorstwa, trójki historyków i regionalistów pochodzących z Lwówka Śląskiego, Roberta Primke, Macieja Szczerepy i Wojciecha Szczerepy.

Ta krótka, bo licząca zaledwie 46 numerowanych stron pozycja wydana została przez agencję wydawniczą, Egros jako 11 część serii „ W Kręgu Średniowicza”. Książka zawiera bogatą bibliografię, słowniczek trudnych pojęć, a także wkładkę zawierającą kolorowe zdjęcia na kredowym papierze. Mimo swych niewielkich rozmiarów jest ona również bogato ilustrowana. Tytuł nawiązuje do słynnych słów Wergiliusza – auri sacra fames.

Autorzy podzielili publikację na kilka rozdziałów m.in. O złocie, Złotonośne pola, czy Życie codzienne gwarków. Każdy z nich został dobrze przemyślany, a dzięki niewielkiej objętości całego zeszytu informacje zostały skumulowane, jednak mimo tego ilość faktów nie przytłacza. Autorzy zapoznają nas z metodami i miejscami wydobycia złota w średniowiecznej Polsce. Starają się w przystępny sposób opisać życie górników, ich ciężką pracę, sposoby poszukiwania, a później wydobywania złota. W tym rozdziale posługują się głównie informacjami zawartymi w dziele Agricoli. Wiele miejsca autorzy poświęcili opisaniu historii złotonośnych pól Dolnego Śląska takich jak Głuchołazy czy Złotoryja. Każde ważniejsze miejsce, w którym wydobywano złoto zostało ujęte w tym zestawieniu opisującym początki wydobycia, rozwój, a także powolny upadek, który w końcu dotyczył każdego z tych miast, miejsc. Kolejnym ważnym zagadnieniem ujętym w publikacji są gwarectwa i gwarkowie, poświęcono im trzy króciutkie rozdziały w tym jeden poświęcony ordynacjom górniczo- hutniczym. Jednak największe zainteresowanie wzbudzają jak chyba zawsze w związku ze złotem, Walonowie. Autorzy poświęcili im sporo miejsce. Opisują i analizują tajemnicze znaki pozostawione przez nich w Karkonoszach, ich historię i tajemnice. Warto dodać, że dziś istnieje „Sudeckie Bractwo Walońskie” założone przez pasjonatów gór i ich tajemnic. Ważnym elementem publikacji jest bibliografia, w której można znaleźć wiele ciekawych not bibliograficznych dotyczących tego tematu.

„Żądza złota” to doskonała pozycja wprowadzająca w temat występowania złota na ziemiach polskich w średniowieczu, przemyślany układ, dobór tematów oraz obszerna bibliografia są jej wielkimi atutami, denerwuje natomiast mała objętość, bowiem doprowadziło to do tego, że nie wyczerpano w niej żadnego zagadnienia. Jednak, jako preludium do prowadzenia dalszych badań ta pozycja wydaje się idealna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top