Ciekawe Podróże Symbole państw

Symbole państw: Ukraina

flag-of-ukraine

Ukraina jako państwo suwerenne w obecnym kształcie istnieje od 24 sierpnia 1991 roku, kiedy to ukraiński parlament przyjął deklaracje niepodległości. Odrodzenie narodowe, jednak, podobnie jak w przypadku wszystkich niemal narodów na kontynencie europejskim zaczęło się w XIX wieku.

Liczba ludności:
41 167 336
Strefa czasowa:UTC +2 – zima
UTC +3 – lato
Powierzchnia:603 700 km²
Typ państwarepublika półprezydencka
StolicaKijów

FLAGA KRAJU

Flaga Ukrainy

Flaga Ukrainy składa się z dwóch kolorów:

  • niebieskiego lub błękitnego – symbolizuje niebo i pokój;
  • żółtego – symbol ziemi i zboża, które rodzi.

Nawiązują one do herbu Księstwa Halicko-Wołyńskiego, nadanego najprawdopodobniej przez opolskiego księcia Władysława Opolczyka, namiestnika Rusi Halickiej. W nim żółty lew umieszczany był na ciemnoniebieskiej tarczy. Pod barwami niebiesko-żółtą z lwem w bitwie pod Grunwaldem walczył także pułk ziemi lwowskiej.

Flaga ta nawiązuje do flagi Ukraińskiej Republiki Ludowej, istniejącej w latach 1917–1922. 


GODŁO KRAJU

Herb ten został ustanowiony w 1918 roku jako godło Ukraińskiej Republiki Ludowej. Jest to żółty trójząb na niebieskim tle. Takie trójzęby nazywane są tryzubem, który to pojawia się już w starożytności. Jego dokładnego znaczenia jednak nie znamy.

Ilustracja
W godło Ukrainy wpisane jest ukraińskie słowo oznaczające wolność, po ukraińsku воля (wolia).

Symbol ten pojawia się już na pieczęciach X-wiecznego księcia Rusi Kijowskiej Światosława I, a także na monetach bitych dla kolejnych książąt ruskich. W XIII wieku symbol ten jednak, wraz z upadkiem skonsolidowanej ruskiej państwowości stracił na znaczeniu. 

Kolejne byty państwowe na terenach dzisiejszej Ukrainy używały różnych rodzajów symboli o różnej proweniencji heraldycznej, Niezmienne pozostawały jednak barwy: niebieska i żółta. Od 1991 roku tryzub jest godłem niepodległej Republiki Ukrainy. 


HYMN KRAJU

Pieśń uznawana dzisiaj za hymn Ukrainy powstała w 1863 roku. Autorem słów jest kijowski poeta, a także etnograf Pawło Czubiński (1839-1884), zesłany przez władze rosyjskie na Syberię. Muzykę do jego słów skomponował Mychajło Werbycki (1815-1870) – ksiądz greckokatolicki oraz działacz społeczny. Tekst powstał już w 1862 roku i był prawdopodobnie zainspirowany pieśnią Legionów Polskich we Włoszech, czyli Mazurkiem Dąbrowskiego, autorstwa Józefa Wybickiego. Muzyka zaś Werbyckiego powstała pierwotnie dla sztuki teatralnej Zaporożcy. Po korektach w treści parlament Ukrainy przyjął tekst i muzykę i ustanowił utwór hymnem Ukrainy, nawiązując tym samym do tego, że był on już hymnem Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Jeszcze nie umarła Ukrainy ni chwała, ni wola;
Jeszcze do nas, bracia młodzi, uśmiechnie się dola.
Zginą nasi wrogowie jak na słońcu rosa,
Będziem rządzić i my, bracia, w naszych własnych stronach.

Refren:
Duszę, ciało poświęcimy dla naszej wolności,
Pokażemy, że my, bracia, z kozackiego rodu.


INNE SYMBOLE PAŃSTWOWE KRAJU

Dewiza

Wolność, Zgoda, Dobro”!!! – (ukr.) „Воля, Злагода, Добро”

Symbole militarne

Nazwy i kody

Kod alfa-2UA
Kod alfa-3UKR
Kod numeryczny804
Kod ISOISO 3166-2:UA

Kwiat

Słonecznik

 


Copyright ©http://empiresilesia.pl

Back To Top