Bez kategorii

Przegląd Literatury 6/2016 (45)

Gogol_Martwedusze_popr_500pcx

To już szósty przegląd literatury w 2016 roku. Swoją droga gratulujemy zwyciężczyni konkursu – Kroniki Majipooru. Przed nami kolejne pięć pozycji, a w nich: dwie historyczne książki dla trochę bardziej zaawansowanych, podróż w głąb rosyjskiej duszy, prequel cyberpunku oraz Zanzibar w doskonałej relacji Szejnert.

 

AUTOR: Samuel R. Delany
TYTUŁ: NOVA
Tłumaczenie: Jolanta Pers
Wydawnictwo: Solaris
Data wydania: 2014
ISBN:978-83-7590-091-0
SERIA: Klasyka science fiction

OPIS:

Powieść jest historią wyprawy po ilirion, niewyobrażalnie rzadkie i efektywne źródło energii. Do celu zmierza kilka konkurujących ze sobą statków międzygwiezdnych, a wygra tylko jeden – najsilniejszy, najsprytniejszy. Bohaterowie Delany’ego są niezwykle barwni, to mieszkańcy Ziemi, księżyców Drako i planet z Federacji Plejad. Każdy z nich posiada ukryte zdolności, które mogą pozwolić przechytrzyć przeciwnika.

OCENA:

Autor jednego z największych hitów literatury sci-fi: “Babel 17” tym razem postawił na trochę inne realia. Prezentowana książka może śmiało pretendować do tytułu książki nowatorskiej, choć po prawdzie niełatwej. Próżno szukać w niej akcji, nie o to w niej chodzi. Garść niesztampowych bohaterów, tradycyjna u Delany’ego zabawa językiem, przemyślenia o przyszłości ludzkości, a to wszystko podlane sowitą dawką czegoś na wzór cyberpunku, sprawiają że to powieść godna uwagi. Niestety mniej wybredni niemal od razu poczują do niej dystans, a najwcześniej po paru rozdziałach odłożą ja na półkę. Winę za taki stan rzeczy ponosi charakterystyczny język autora, abstrahując już od tego, że sama treść książki nieco się zestarzała w dobie prozy Stephensona, czy Gibsona.-

AUTOR: Mikołaj Gogol
TYTUŁ: Martwe dusze
Tłumaczenie: Wiktor Dłuski
Wydawnictwo: znak
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-240-3127-6
SERIA: 50 na 50

OPIS:

Paweł Iwanowicz Cziczikow przemierza w interesach rosyjską prowincję. Pije szampana z prezesem sądu, gra w wista z policmajstrem, chadza na bale do gubernatora, zachwyca miejscowe damy. Uważnie obserwuje rosyjskie inferno z jego namiętnościami, hulankami, łajdactwem i korupcją. Szukając martwych dusz na sprzedaż, spotyka żywych, choć naznaczonych już przez piekło ludzi. Cziczikow niczym Dante zstępuje w coraz to niższe kręgi, napotykając gburów, łapówkarzy i pijaków, by wreszcie spotkać samego siebie. Autor Martwych dusz, targany wyrzutami sumienia, zmagał się z własnymi poglądami – kilkukrotnie palił rękopisy, w których próbował tłumaczyć swoją postawę wobec Rosji i Rosjan.

OCENA:

Gogol to prawdziwa wyrocznia rosyjskiej mentalności. Doskonały obserwator i inteligentny komentator prowincjonalnej małostkowości. Jego bohater przemierzający przestrzenie Cesarstwo Rosyjskiego, podróżujący wraz z dwoma pomagierami, odwiedza szereg doskonale zilustrowanych postaci. Przemierza miasta gubernialne pełne ludzi którzy pod maską cywilizacji i ogłady kryją rzekę najgorszych ludzkich przypadłości: nepotyzm, zdradę, wiarołomstwo itd. Podobnie wygląda życie na wsi przedstawione przez Gogola. Tam jednak bohaterom nie towarzyszy blichtr, zamiast niego mamy pomieszane ideały i szalone pomysły. Świat rosyjskiej prowincji na pozór doskonały i harmonijny, jest siedliskiem niemocy, pomylenia i innych przywar. Nawet bohater powieści, podążający za swym tajemniczym celem, okazuje się ostatecznie kolejnym człowiekiem kierującym się tylko i wyłącznie chęcią zysku i pogonią za bogactwem.

AUTOR: Benon Miskiewicz
TYTUŁ: Wstęp do badań historycznych
Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 1973

Książka Benona Miśkiewicza od lat towarzyszy wszystkim studentom historii i pokrewnych kierunków na wszelkich uczelniach wyższych w Polsce. Choć wiele informacji w niej zawartych zdezaktualizowało się, to i tak pozostaje do dzisiaj wielka skarbnica wiedzy o podstawach nauki historycznej i jest doskonałym wprowadzeniem do zawodu historyka. Książka w skonsolidowany i przystępny sposób przedstawia podstawy pracy historyka, biorąc poprawke na studentów I roku, do których to jest ona adresowana.

 

AUTOR: Andrzej Skrzypek
TYTUŁ: Historia społeczna Europy XIX i XX wieku
Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7177-609-0

OPIS:

Książka zawiera rozważania Autora o najważniejszych czynnikach rozwoju społeczno-politycznego Europy XIX i XX wieku: rewolucji przemysłowej końca XIX wieku i późniejszych rewolucji naukowo-technicznej, dwóch wojnach światowych, dwóch totalitarnych, rozpadzie imperiów kolonialnych, zasadniczych przemianach wewnętrznych w państwach, przeobrażeniach roli państw europejskich oraz zjawiskach globalizacji w integracji europejskiej.

OCENA:

Książka ta jest pierwszą wśród polskich uczonych próbą syntezy ogółu życia społecznego i procesów nim kierujących w XIX i XX wieku. Autor w błyskotliwy i często zaskakujący sposób, dzięki wnikliwej analizie, obrazuje zjawiska i wydarzenia które zmieniały świat i ludzi jako jednostki oraz zbiorowości. To niezwykle ciekawa pozycja, godna uwagi.

AUTOR: Małgorzata Szejnert
TYTUŁ: Dom żółwia. Zanzibar
Wydawnictwo: znak
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-240-1819-2

OPIS:

Opowieść o kraju, który jest przedsionkiem Afryki. Kraju, który był bazą handlarzy niewolników. Kraju, który wyzwolił się z arabskiego ucisku i wpadł w sidła rewolucji. Teraz znów jest rządzony przez religijnych Arabów. Zanzibar oferuje najwspanialsze na świecie zachody słońca. Tutaj urodził się Farrokh Bulsara, szerzej znany światu jako Freddie Mercury, ale fundamentaliści nie pozwolili obchodzić 60 rocznicy jego urodzin. Stąd rozpoczął swoją ostatnią wyprawę David Livingstone. Karty książki zaludniają barwne postaci: księżniczka Salme Emily Ruete, Henry Morton Stanley, John Kirk, a także polscy podróżnicy Henryk Jabłoński i Henryk Sienkiewicz.

OCENA:

Kolejna reporterska podróż w czas i przestrzeń doskonałej autorki. Tym razem na tapetę wybrała wyspę Zanzibar, miejsce krzyżowania się dziesiątków szlaków handlowych, życiorysów i wydarzeń. Za podstawę do opowiedzenia niezwykłej historii wyspy i jej mieszkańców posłużyły autorce domy. Miejsca na Zanzibarze, w których rozgrywały się dramatyczne historie i spokojne losy. Miejsca w których mordowano i się rodzono. Historia wyspy pełna jest sprzeczności i charakterystycznych wydarzeń. Najkrótsza wojna na świecie to tylko jeden przykład historii Zanzibaru. Zmysł autorki do przedstawiania tego co ważne, kreśli historię od czasów niewolnictwa, wielkich wypraw geograficznych, aż po przewrót na wyspie, mordercze bratobójcze walki i dzień dzisiejszy. Od niszczenia po ochronę przyrody. To książka świetnie napisana, będąca kalejdoskopem życia nie tylko tej jednej charakterystycznej wyspy ale i całej ludzkości.

KOMIKS:

SCENARIUSZ: Jean-Michel Charlier
RYSUNKI: Jean Giraud
TYTUŁ: Blueberry: Człowiek ze srebrną gwiazdą, Kopalnia zaginionego Niemca, Widmo ze złotymi kulami
PRZEKŁAD: Wojciech Birek

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-61101-08-6
SERIA: Plansze Europy

OPIS:

Seria westernowa współtworzona przez słynnego Moebiusa, który w przypadku tego cyklu używa pseudonimu Gir. Ukazuje przygody Mike’a Blueberry’ego, amerykańskiego porucznika hulaki, awanturnika i hazardzisty, z trudem podporządkowującego się rygorom armii Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie jest szlachetny i skłonny do najwyższych poświęceń. Seria składa się z 28 tomów podzielonych na kilka pod cykli, z których każdy opowiada o innym etapie życia głównego bohatera. Seria ta jest uznawana za czołowe europejskie osiągnięcie w dziedzinie komiksu westernowego.

W albumie znajdują się trzy części serii:

– Człowiek ze srebrną gwiazdą (L’homme a l’étoile d’argent)
Kopalnia zaginionego Niemca (La Mine de l’Allemand perdu)
Widmo ze złotymi kulami (Le Spectre aux balles d’or)

OCENA:

Klasyka komiksu nie tylko francuskiego ale i międzynarodowego. Oklepany motyw Bardzo Dzikiego Zachodu przemielony przez francuską szkolę komiksu nabiera nowego wymiaru. Nie ma co komentować kreski, gdyż to poezja (moebius), fabuła nie wnosi nic nowego i chyba to jest największa siła sagi o Blueberrym. Klasyczna westernowa opowieść, pełna spelun, Indian, złota i tajemniczych Niemców. Wielkie słowa uznania dla wydawcy, który w serii Plansze Europy prezentuje doskonale albumy komiksowe europejskich twórców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top