Przegląd

Przegląd Literatury 5/2015 (32)

352x500

To już piąty tegoroczny przegląd a w nim aż sześć propozycji. Piękna, romantyczna opowieść o miłości do dalekiego kraju, wyprawa nazistów na dach świata, zbiorcze wydanie debiutanckiej sagi fantasy, genialny Vonnegut, średniowieczne relacje między braćmi oraz na dokładkę ciekawy ebook.

AUTOR: Karen Blixen
TYTUŁ: Pożegnanie z Afryką
Tłumaczenie: Józef Giebułtowicz
Tytuł oryginału: Den afrikanske Farm
Wydawnictwo: Muza SA
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-7758-296-1

  OPIS:

Powieść autobiograficzna, jedna z najpiękniejszych książek o Afryce, z wyczuciem wydobywająca różnice między kulturą a przyrodą, obalająca obiegowe opinie i mity o prymitywizmie mieszkańców Czarnego Lądu. Dzieje duńskiej baronowej, „siostry Szeherezady”, jak zwykła o sobie mówić autorka, przeniósł na ekran Sidney Pollack. W nagrodzonym siedmioma Oscarami (1986) filmie niezapomniane kreacje…

OCENA:

Cudownie ciepła, mądra i niepozbawiona erudycyjnego zacięcia, książka autorstwa niezwykle wrażliwej duńskiej arystokratki, będąca luźną opowieścią o jej pobycie w Afryce, farmie u stóp gór Ngong i jej mieszkańcach. Książka która obala wiele mitów, a jednocześnie tworzy nowe. Blixen stworzyła magiczną historię swojego pobytu w świecie na poły onirycznego snu Afryki i jej autochtonów, ludzi dla których czas nie istnieje, a największym zainteresowanie cieszą się… krowy. Piekne.

AUTOR: Christopher Hale
TYTUŁ: Krucjata alpinistów. Naziści w Himalajach
Tłumaczenie: Katarzyna Bażańska – Chojnacka, Piotr Chojnacki
Tytuł oryginału: Himmler’s Crusade. The true story of the 1938 Nazi Expedition into Tibet.
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2005
ISBN: 83-11-10212-0

  OPIS:

Książka autorstwa wybitnego brytyjskiego dziennikarza i podróżnika, któremu udało się dotrzeć do dzienników, listów, tajnych raportów oraz unikatowych zdjęć dokumentujących wyprawę specjalnej niemieckiej ekspedycji do Tybetu w 1938 r. Na tej podstawie, jak również na podstawie rozmów z jednym z dowódców wspomnianej ekspedycji, opisał on nieznany i niezmiernie ciekawy epizod z dziejów Trzeciej Rzeszy, dotyczący zafascynowania jej władców rasistowskimi teoriami.

OCENA:

Książka traktująca o mało znanym, a jakże ciekawym zagadnieniu wypraw niemieckiego naukowca do Tybetu w poszukiwaniu kolebki aryjskiej rasy. Historia niezwykłego marzenia, podartego przez pryzmat zbrodniczej ideologii. To książka pisana z reporterskim zacięciem, rozgrywająca się na obszarach dotąd mało eksploatowanych w polskiej literaturze historycznej. Wiele w niej mankamentów, jednak jako całość broni się świetnie.

AUTOR: Guy Gavriel Kay
TYTUŁ: Fionavarski gobelin
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski, Dorota Żywno
Tytuł oryginału: The Fionavar Tapestry
Wydawnictwo: Zysk S-ka
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-7506-725-5
INNE: łączne wydanie trzech oddzielnych tomów: Letnie drzewo, Wędrujący ogień, Najmroczniejsza droga.

  OPIS:

Wszystko zaczęło się od wykładu, na którym piątka uniwersyteckich studentów poznaje doktora Lorenzo Marcusa vel Lorena Srebrny Płaszcz, czarodzieja, człowieka, który nieodwracalnie zmieni bieg ich życia i przeniesie ich z Ziemi, jaką znają do serca najstarszego ze wszystkich światów – do Fionavaru. W tej niezwykłej magicznej krainie, zamieszkałej przez ludzi, krasnoludy, przedziwne mitologiczne stworzenia, czarodziejów i bogów, Kimberly, Dave, Jennifer, Kevin i Paul będą musieli zmierzyć się z z uosobieniem zła w postaci Rakotha Maugrima Spruwacza, zwanego też Sathainem Zakapturzonym, którego obawiają się sami bogowie i którego niezmierzone pokłady nienawiści są w stanie rozedrzeć spajający cały Fionavar mistyczny Gobelin i rzucić swój złowieszczy cień na wszystek czas, jaki nadejdzie…

OCENA:

Zbiorcze wydanie debiutanckiej trylogii Kaya. Całkowicie, mimo ogromnego potencjału w niej drzemiącego, się na niej zawiodłem. To dzieło infantylne, pozbawione wyrazistości, choć wiele pomysłów zaskakuje i sprawia, że nie jest całkowita porażką. Dla poszukujących łatwiej i troszkę “głupszej” literatury nadaje się idealnie, ale dla osób które oczekują czegoś więcej niż iluzji epickości, będzie to pozycja nieodpowiednia.

AUTOR: Kurt Vonnegut
TYTUŁ: Galapagos
Tłumaczenie: Dariusz Józefowicz
Tytuł oryginału: Galapagos
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-7659-847-5

  OPIS:

W 1986 roku świat pogrąża się w chaosie, wybucha wielki kryzys ekonomiczny, wirus bezpłodności ogarnia cały glob – z wyjątkiem kilku wysp należących do archipelagu Galapagos. Tam właśnie osiada na mieliźnie statek „Bahía de Darwin” z kilkoma przypadkowymi uczestnikami „Przyrodniczej Wyprawy Stulecia” (nauczycielka, męska prostytutka, kapitan żeglugi morskiej, pies itd.), planowanej początkowo jako rejs celebrytów, z udziałem m.in. Jacqueline Onassis, Henry’ego Kissingera, Micka Jaggera i Palomy Picasso. Skutki tej przygody są wyraźnie widoczne po upływie setek tysięcy lat. Dzięki Prawu Doboru Naturalnego homo sapiens ewoluuje w kierunku stworzeń przypominających foki, wyposażonych w płetwy i znacznie mniejsze mózgi. O przyszłości gatunku ludzkiego dowiadujemy się z bardzo ulotnej, zapisanej palcem w powietrzu relacji ducha Leona Trouta, syna pisarza science-fiction Kilgore’a Trouta (alter ego Vonneguta), który po nagłej śmierci odmówił wejścia do błękitnego tunelu prowadzącego w Zaświaty i spędził następny milion lat na Ziemi. Przyczyna zagłady, zgodnie z przedstawioną teorią, jest banalnie prosta: nadmiernie rozwinięte ludzkie mózgi, których waga w XX wieku osiągnęła aż trzy kilogramy!

OCENA:

Absolutnie najlepsza książka jaką przeczytałem w tym roku (choć Miasto śniących książek czytane obecnie szybko może ją zdetronizować). Powieść Vonneguta to groteskowa, a przy tym błyskotliwa opowieść przesycona sarkastycznym humorem. Proza autora znana z ciętego języka i bezkompromisowości, w Galapagos uwidacznia się tym bardziej, że jest to książka przewrotna, opisująca tysiące lat ewolucji, a tak naprawdę skupiająca się na paru dniach czasu rzeczywistego. Oryginalne zabiegi i pomysły dają tej powieści drugie dno, prawdziwą głębię, w którą warto się zanurzyć, by odnaleźć to czego w zwykłym codziennym życiu nie znajdziemy. Vonnegut był mistrzem portretowania postaw z pozoru nierealnych, ale tak naprawdę takich które otaczają nasz co dzień.

AUTOR: Aneta Pieniądz
TYTUŁ: Więzi braterskie we wczesnym średniowieczu. Wyobrażenia i praktyka społeczna
Wydawnictwo: Homini
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-7354-540-3

  OPIS:

Jaką rolę więzi braterskie odgrywały w zachowaniu spójności grupy rodzinnej i pozycji społecznej jej członków, także w sytuacjach zagrożenia? Jakie relacje łączyły brata, bratową i bratanków? Jakie wzorce i wartości kształtowały wyobrażenie autora o tych stosunkach? Co oznaczało bycie bratem u schyłku VIII w.?

OCENA:

HISTORYKON.PL

timthumb.phpE-book: Mateusz Będkowski, Polacy na krańcach świata: XIX wiek, Warszawa 2015. Dostępne: http://histmag.org/Kup-w-naszym-sklepie-wesprzyj-portal-6700

Recenzja:

HISTORYKON.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top