Przegląd

Przegląd Literatury 2/2015 (29)

Imię róży

Kolejne pięć propozycji w sam raz na długie zimowe wieczory, kiedy za oknem biało i szumi wiatr. Jedna z najważniejszych światowych powieści XX wieku, druga część wyspy dinozaurów, historia początków europejskiej cywilizacji, powieść o średniowiecznym polskim uczonym i wyższych sferach na Śląsku w wiekach średnich.

 

AUTOR: Szymon Wrzesiński
TYTUŁ: Tajemnice rycerzy. Życie codzienne śląskich feudałów.
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-11-60383-41-4; I wyd

  OPIS:

To pierwsza na rynku książka opisująca życie codzienne polskich, niemieckich i czeskich feudałów, żyjących wspólnie przez kilkaset lat na średniowiecznym i renesansowym Śląsku. Autor ukazuje w niej blaski i cienie turniejów rycerskich, łowów, które nie raz kończyły się kalectwem bądź śmiercią. Czytelnik znajdzie w książce wiele opisów kultury dworskiej (gry, tańce) i rezydencji rycerskich.

OCENA:

Ciekawa propozycja dla fascynatów tak Śląska średniowiecznego jak i całej epoki. Autor podążając, jakby po obrzeżach popularnej historii (tj. bitwy, wodzowie, militaria), pisze o wszystkim tym, co miało niebagatelne znaczenie przy tworzeniu nie tylko cywilizacji europejskiej, ale także mitu, czy może eposu, średniowiecznego rycerza.  Mamy tu więc okazję zapoznać się ze szczegółami życia codziennego śląskich feudałów. A wszystko to podane zostało w prosty i nieschematyczny sposób, który nie tyle ułatwia zapamiętywanie, a sprawia wiele przyjemności z czytania.

AUTOR: Michael Crichton
TYTUŁ: Zaginiony Świat. Jurassic Park
Tłumaczenie: Andrzej Leszczyński
Tytuł oryginału: The Lost World
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 1996
ISBN: 83-7169-394-X; I wyd. 1995
Seria: Amber Srebrna Seria

  OPIS:

Mija sześć lat od przerażających wydarzeń w Jurassic Park. Sześć lat odkąd najbardziej śmiały naukowy sen zmienił się w największy naukowy koszmar. Sklonowane dinozaury wyginęły, rezerwat został zamknięty, wyspa jest niedostępna dla turystów. Coś jednak przetrwało…

OCENA:

Po sukcesie pierwszej części i kasowym hicie, który powstał na jej podstawie, kwestią czasu było powstanie kontynuacji Jurassic Parku. Crichton, to pisarz pisarz niezwykły, pomysłowy i piszący bardzo filmowo. Co skrzętnie wykorzystywali reżyserzy. Druga część Parku Jurajskiego, opowiada historię rozgrywającą się kilka lat po wydarzeniach z oryginału, na bardzo podobnej wyspie. Właściwie, cała historia jest jej kalką, ale podaną w nieco odmienny sposób. Na każdej zaś stronie, co normalne u Crichtona, mamy mix wartkiej akcji, ciekawych teorii i szczyptę sytuacyjnego humoru.  

AUTOR: Zygmunt Kubiak
TYTUŁ: Dzieje Greków i Rzymian
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2003
ISBN: 83-7311-732-6
Seria: Piękno i gorycz Europy

  OPIS:

Zygmunt Kubiak, znakomity przewodnik po świecie antyku, przedstawia pierwsze tysiąclecia cywilizacji zachodniej – od archaicznej Grecji aż po zmierzch cesarstwa rzymskiego. Autor opiera się na najnowszej wiedzy historycznej, a równocześnie zachwyca mnóstwem anegdot i wątków powieściowo-romantycznych. Kserkses, Demostenes, Perykles, Aleksander Macedoński, Juliusz Cezar, Antoniusz i Kleopatra, Marek Aureliusz… – wielcy bohaterowie starożytności zostają ożywieni piórem mistrza. Towarzyszący historii osobisty komentarz autora ujawnia jego miłość do śródziemnomorskiej tradycji i – bądźmy pewni – nam również ta miłość się udzieli.

OCENA:

Historia starożytna Greków i Rzymian w wydaniu Zygmunta Kubiaka, to ciekawa, choć nie odkrywcza pozycja. Autor ma wielu zwolenników, ale także wielu przeciwników. Do plusów jego pisarskiej działalności należy zaliczyć przede wszystkim, ciekawy i rzadko spotykany erudycyjny styl oraz wielką znajomość ówczesnego świata, poparty faktyczną wiedzą merytoryczną oraz ogromnym materiałem badawczym. Do minusów można zaliczyć… styl, nieczytelny niestety dla wielu osób oraz pewne uproszczenia i pominięcia. Wszystko to znajdziemy w Dziejach…  

AUTOR: Andrzej Nowakowski
TYTUŁ: Witelo Mag
Wydawnictwo: Oskar
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-63709-89-1

  OPIS:

Średniowiecze. XIII wiek. Polska, pogrążona w rozbiciu dzielnicowym, szuka swojego miejsca na mapie Europy. Potrzebni są wizjonerzy, ludzie, którzy swym umysłem wyprzedzą epokę i pozwolą odbudować kraj. To moment, kiedy na arenę dziejów wkracza Witelo – pierwszy polski uczony, który zdobył międzynarodową sławę. Fizyk, matematyk, optyk, filozof – człowiek renesansu w epoce średniowiecza. Znajomy najtęższych głów ówczesnej Europy, z Tomaszem z Akwinu na czele. Absolwent Sorbony i wychowawca niedoszłego króla Polski – Henryka Probusa. Z jego prac korzystał sam Kopernik, a główne dzieło – dziesięciotomowa Optyka – sprawiła, że do dziś jeden z kraterów na Księżycu nosi jego imię. Zapomniany przez historię, pamiętany przez naukę – teraz czas wrócić do tej postaci.

OCENA:

Historykon.pl

AUTOR: Umberto Eco
TYTUŁ: Imię Róży
Tłumaczenie: Adam Szymanowski
Tytuł oryginału: Il nome della rosa
Wydawnictwo: Noir Sur Blanc
Data wydania: 2013, wyd. VI
ISBN: 978-83-7392-386-7
Inne: I wyd. 1980

  OPIS:

Mija sześć lat od przerażających wydarzeń w Jurassic Park. Sześć lat odkąd najbardziej śmiały naukowy sen zmienił się w największy naukowy koszmar. Sklonowane dinozaury wyginęły, rezerwat został zamknięty, wyspa jest niedostępna dla turystów. Coś jednak przetrwało…

OCENA:

Jedna z najważniejszych powieści w dziejach literatury. Pojedynek dwóch wielkich umysłów na tle malowniczo położonego górskiego klasztoru, rozgrywający się w czasie żarliwych i często krwawych dysput religijnych. Historia zbrodni, widziana oczami młodego adepta sztuki religijnej, to tylko jeden z wielu poziomów tej świetnie napisanej powieści. A to wszystko stylizowane na średniowieczna kronikę, pisane misternym i przy tym pięknym językiem. Napisano o niej już chyba wszystko, rozbierając na kawałeczki i analizując każdy fragment. To trzeba przeczytać.

Copyright ©http://empiresilesia.c0.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top