Przegląd

Przegląd literatury 13/2016 (52)

11366-n-a

Trzeci tom kronik Majipooru, kolejny przedstawiciel skandynawskiej szkoły kryminału, jedno z największych dokonań światowej prozy fantasy, zakończenie steampunkowej historii dla młodzieży oraz sagi o młodym czarodzieju.

Znalezione obrazy dla zapytania Valentine Pontifex

AUTOR: Robert Silverberg
TYTUŁ: Valentine Pontifex
Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski
Wydawnictwo: Solaris
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7590-019-4
Seria: Kroniki Majipooru, tom III

OPIS:

Trzeci tom jednego z najsłynniejszych cykli science fiction. Majipoor to olbrzymia planeta, zamieszkana przez wiele ras napływowych, wśród których ludzie są rasą dominującą. Na Majipoor żyją też tubylcy, dziwna i wyobcowana rasa zmiennokształtnych, których wszyscy się boją. Z racji braku surowców cywilizacja na planecie jest raczej słabo rozwinięta, ale nie brak i zaawansowanych technologii.

OCENA:

Następna część monumentalnej sagi Silverberga po raz kolejny przenosi czytelników na gigantyczną, szczęśliwą planetę Majipoor, na której to jednak dochodzi do serii tajemniczych zdarzeń, mogących mieć dalekosiężne konsekwencje dla losów globu i jego mieszkańców. Styl amerykańskiego prozaika jest niezmienny: rozwlekły, pełen szczegółów i dygresji. Opowieść snuta przez autora nieśpiesznie, wszelkimi meandrami, sunie ku zwieńczeniu. Nie jest to już jednak tak dobra książka jak otwierający sagę: Zamek Lorda Valentine’a, ale za to o niebo lepsza niż część druga, wogóle nie broniąca się jako całość, choć jako serio opowiadań ciekawa.

Znalezione obrazy dla zapytania W ofierze molochowi

AUTOR: Asa Larsson
TYTUŁ: W ofierze molochowi
Tłumaczenie: Beata Walczak-Larsson
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-08-05028-6

OPIS:

Pewnej niedzieli we własnym domu zostaje bestialsko zamordowana starsza kobieta. Siedmioletni wnuk zmarłej, Marcus, zostaje odnaleziony w pobliskim lesie. Zszokowany, nie potrafi wyjaśnić, co się stało. Wkrótce okazuje się, że nad rodziną chłopca ciąży fatum. W dziwnych okolicznościach zmarli prawie wszyscy jego krewni. Pradziadek został rozszarpany przez niedźwiedzia, a ojciec śmiertelnie potrącony przez nieznanego kierowcę. To nie może być zwykły przypadek. Rusza śledztwo, którym kieruje prokuratorka Rebeka Martinsson. Podstępem dochodzenie odbiera jej jednak cyniczny karierowicz, prokurator Carl von Post, który robi wszystko, by pojawić się na pierwszych stronach gazet. Rebeka, wściekła, sama udziela sobie urlopu i… zaczyna szukać mordercy na własną rękę. Tymczasem chłopiec też jest w niebezpieczeństwie. Fatum z przeszłości odżywa.

OCENA:

Szwedzki kryminał w najlepsze nawiązujący do niezwykle modnego obecnie nurtu skandynawskich utworów w tym gatunku. Wrażenie robi na pewno kilka rzeczy: umiejscowienie akcji w mroźnych krainach północy kontynentu, opis konfliktu kompetencji między dwójką prokuratorów oraz wyraziści bohaterowie z przeszłością. Sama historia przedstawiona, także znakomicie wpisuje się w tradycje najlepszych kryminałów, dzięki czemu dla złaknionych tajemnic, morderstw i nieustraszonych policjantów, jest to doskonała propozycja. 

AUTOR: Mervyn Peake
TYTUŁ: Tytus Groan
Tłumaczenie: Jadwiga Piątkowska
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-08-04795-8

OPIS:

Tytus Groan to pierwsza powieść trylogii opisującej losy 77. hrabiego na zamku Gormenghast, stanowiącego gotycki labirynt dachów, korytarzy, krużganków, schodów, podziemi i tajemnych przejść. Książka wybiega daleko poza normalną codzienną rzeczywistość, akcja trzyma nas w napięciu i nieustannie zaskakuje. Postaci są niezwykłe, tło akcji fantastyczne i niemal wszystko mogłoby w niej wydawać się ekscentryczne, gdyby nie dziwne poczucie rzeczywistości przebijające przez groteskowe, przerażające rekwizyty szalonego zamku.

OCENA:

Tytus Groan nie należy do lektur łatwych i przyjemnych. To tak naprawdę nudna cegła, choć napisana pięknym językiem. Przez kilkaset stron dzieje się niewiele, ot losy ekscentrycznej rodzinki i jej służących w gigantycznym, pradawnym zamczysku. Nuda, nuda, nuda… Ale jaka to nuda: z pogranicza jawy i snu, nieśpieszna mieszanka baśni, bajki i powieści grozy skondensowana w konglomerat niesamowitej historii zaprawionej groteską. To powieść ważna i już klasyczna, a że nudna, co z tego…   

Znalezione obrazy dla zapytania Goliat Scott Westerfeld

AUTOR: Scott Westerfeld
TYTUŁ: Goliat
Tłumaczenie: Jarosław Rybski
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-7510-591-9
INNE: ilustracje – Keith Thompson

SERIA: Lewiatan, tom III

OPIS:

W alternatywnej przeszłości w Europie wybuchła wojna. Mocarstwa pod przywództwem Niemiec stworzyły armię potężnych bojowych maszyn. Ich przeciwnikami są angielscy darwiniści i wyhodowane przez nich niezwykłe żywe organizmy. Konflikt się rozwija, a przeciwnicy rywalizują o wpływy w kolejnych państwach, usiłując przeciągnąć je na swoją stronę.
Lewiatan opuścił ogarnięty rewolucją Konstantynopol i skierował się na wschód, by bronić brytyjskich interesów w Azji. Jednak nad Syberią na prośbę cara załoga wykonuje szczególną misję – z centrum zdewastowanego obszaru ratuje niezwykłego naukowca. Nikola Tesla szybko oznajmia, że ma potężną broń zdolną zakończyć Wielką Wojnę. I daje pokaz jej możliwości.
Nie wiedząc, którą stronę konfliktu genialny wynalazca w końcu poprze, Alek, prawowity następca tronu Austro-Wegier, myśli o swych rodakach. Ale musi też nieść brzemię dopiero co odkrytej tajemnicy Deryn Sharp… a w zasadzie dwóch tajemnic. Od jego decyzji zależeć będzie nie tylko bieg historii, ale też przyszłość pięknego uczucia.

OCENA:

Goliat to zakończenie ciekawie rozpoczętego cyklu młodzieżowego. Jak zwykle urzekają cudowne ilustracje Keitha Thompsona. Niestety z treścią jest już znacznie gorzej. O ile pierwsza część była ciekawa, to kolejna już nie, a prezentowana – ostatnia z trójksięgu w ogóle zatraciła interesujący charakter, a szkoda bo cały cykl mógł być naprawdę zajmujący. No niestety nie wyszło, choć sam pomysł, a ilustracje przede wszystkim zasługują na uznanie.    

Znalezione obrazy dla zapytania Harry Potter i insygnia śmierci

AUTOR: J.K. Rowling
TYTUŁ: Harry Potter i insygnia śmierci
Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-7278-280-9
INNE: ilustracje – Mary GrandPre

SERIA: Harry Potter, tom VII

OPIS:

Po śmierci Dumbledore’a Zakon Feniksa wzmaga swoją działalność, próbując przeciwstawić się coraz potężniejszym siłom śmierciożerców. Harry wraz z przyjaciółmi nie wraca do Hogwartu, tylko wyrusza z misją znalezienia sposobu na pokonanie Voldemorta. Wyprawa ta pełna niepewności i zwątpienia najeżona jest niebezpieczeństwami, a co gorsza nikt nie wie, czy zakończy się sukcesem i czy wszyscy dotrwają do jej końca.

Dlaczego Dumbledore nie pozostawił Harry`emu czytelnych wskazówek? Czy przeszłość nieżyjącego dyrektora kryje jakieś niezwykłe tajemnice? Jaką rolę odegra Snape przy boku Voldemorta? Czy Harry`emu uda się dotrzeć do najważniejszych miejsc i faktów dotyczących jego rodziny? Siódmy tom przyniesie odpowiedzi na wszystkie istotne dla potteromaniaków pytania.

OCENA:

Wielkie zakończenie najgłośniejszego cyklu przełomu wieków. Rowling kreśli epickie zakończenie przygód Pottera i jego przyjaciół z charakterystyczną dla siebie umiejętnością kreowani akcji i bohaterów. To mokry sen ludzi, którzy od 1997 roku dorastali wraz z bohaterem i wraz z nim walczyli przeciwko niepowetowanemu złu. Magiczny świat stworzony przez brytyjska pisarkę do dzisiaj pozostaje i jeszcze długo pozostanie jedną z najlepszych światokreacji w historii literatury. Ostateczne starcie z głównym oponentem bohatera jest odpowiednio epickie i zaskakujące zwrotami akcji. Insygnia śmierci są odpowiednim zakończenie dla tego, już na stałe wpisanego w dzieje literatury, cyklu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top