Przegląd

Przegląd Literatury 1/2015 (28)

9788311118324

Nowy rok, nowy przegląd. W 2015 roku życzymy państwu wielu wspaniałych chwil przy lekturze oraz odkrywania tego co w niej najpiękniejsze. W noworocznym Przeglądzie prezentujemy: bitwę o Zagłębie Ruhry, klasyk Verne’a, 100 naj… polskiego kina, zapomnianą XIX – wieczną powieść o Marsie i drugi tom steampunku z Sir Burtonem w roli głównej.

AUTOR: Charles Whiting
TYTUŁ: Ostatnia bitwa na froncie zachodnim
Tłumaczenie: Jerzy Majszczyk
Tytuł oryginału: Ike’s last battle
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-11-11832-4; I wyd. 2002

  OPIS:

Gdy zbliżało się ostateczne rozstrzygnięcie drugiej wojny światowej, a wojska alianckie i rosyjskie posuwały się w kierunku Berlina, rywalizując o to, kto pierwszy zajmie stolice Rzeszy. Eisenhower, w którym przeważyła natura żołnierza, nie zaś polityka, rozpoczął ostatnią wielką operację w tej wojnie, mającą na celu zniszczenie wojsk niemieckich, skupionych wokół Zagłębia Ruhry. Zlekceważył przestrogi Churchilla i Montgomery’ego.

OCENA:

Charles Whiting, to znany brytyjski historyk, autor ponad 350 książek, specjalizujący się w zagadnieniu II Wojny Światowej. Jego książki, cieszące się dużą estymą na świecie, dotykają zagadnień nie tylko militarnych, ale także politycznych. Najpopularniejszą jego serią są powieści, które wydał pod pseudonimem Leo Kessler. W Polsce wydawany jest z opóźnieniem. Ostatnia bitwa… to opowieść o ostatniej wielkiej batalii wojsk amerykańskich, które zrezygnowały ze zdobywania Berlina, na rzecz daremnego pod względem strategicznym i taktycznym oblężenia Zagłębia Ruhry. Autor nie boi się stawiać kontrowersyjnych tez. Nie kłania się również dowódcom amerykańskim, którzy popełniali rażące błędy w czasie trwania kampanii. Podziwia bohaterstwo zwykłych żołnierzy i co najważniejsze przedstawia w całej krasie okrucieństwo ostatnich dni II Wojny światowej, tak po stronie konającej III Rzeszy jak i po stronie amerykańskiej. Jedyne co można tej napisanej z reporterskim zacięciem publikacji zarzucić, to trochę dziwne i nad wyraz wielkie szafowanie liczbami.

AUTOR: Gustav Le Rouge
TYTUŁ: Wiezień na Marsie
Tłumaczenie: nieznane
Tytuł oryginału: Le prisonnier de la planete Mars
Wydawnictwo: IW Związków Zawodowych
Data wydania: 1985
ISBN: 83-202-0297-3
Inne: I wyd. 1908

  OPIS:

Bohaterem powieści jest młody, żądny przygód Francuz, Robert Darvel, który dostaje się na Czerwoną Planetę w pocisku kierowanym skoncentrowaną wolą indyjskich jogów. Treścią książki są jego niezwykle przygody i próby przeniknięcia tajemnic starożytnej marsjańskiej cywilizacji.

OCENA:

Wiezień na Marsie to pierwsza część duologii francuskiego pisarza Gustava Le Rouge, nazywanego Vernem dla kucharek. Historia dogłębnie przesiąknięta naiwnymi wyobrażeniami XIX wiecznych pisarzy, daje doskonały przegląd umysłów z tegoż wieku. A przy tym jest zgrabną historią, w której znajdziemy wszystko z czego słynie fantastyczna literatura czasów wiktoriańskich. I mimo, że całość dziś trąci infantylizmem, to jest to powieść ciekawa, choćby ze względu na to jak myśleli ludzie w XIX wieku.

 AUTOR: Juliusz Verne
TYTUŁ: W 80 dni dookoła świata
Tłumaczenie: anonimowe
Tytuł oryginału: Le tour du monde en quatre-vingt jours
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2004
ISBN: 83-89651-25-4
Inne: Biblioteka NTO

  OPIS:

Jej akcja toczy się w scenerii XIX wieku. Londyński dżentelmen wiódł samotne, monotonne i uporządkowane życie. Tak było do czasu, gdy założył się z kolegami z ekskluzywnego klubu o to, że w osiemdziesiąt dni objedzie dookoła świat. Bohater książki przemierzał lądy i oceany nie tylko po to, żeby wygrać zakład. Podjął wyścig z czasem również dlatego, aby obronić swoją cześć i honor; padło nań bowiem podejrzenie, że opuszczając Londyn, dokonał kradzieży na dużą skalę.

OCENA:

Absolutnie klasyczna XIX wieczna powieść Juliusza Verne. Powieść w modnym w tamtym czasie stylu zwycięstwa ludzkości nad naturą. Tę krótką opowieść o podróży dostojnego angielskiego dżentelmena i jego sługi stała się światowym bestselerem, reinterpretowanym do dziś. Verne pokazuje nam jak gwałtownie zmienia się świat. Powieść ta to doskonały przykład literatury XIX wiecznej (podobnie jak podana wyżej powieść Le Rouge). Mimo, że dziś wydaje się ona nieco naiwna, to jednak nadal czyta się ją znakomicie, często z uśmiechem śledząc losy tajemniczego anglika i jego trochę niezdarnego pomocnika.

AUTOR: Wiesław Kot
TYTUŁ: Sto najważniejszych scen filmu polskiego
Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-7177-942-8

  OPIS:

Sto najważniejszych scen filmu polskiego to wyjątkowy przewodnik po dorobku polskiego filmu. Nie jest przeznaczony do lektury jednokrotnej – to przystępny kurs, po który sięga się przez lata. To pomoc dla każdego, kto próbuje poznać bogactwo polskiej kinematografii. Sceny są tu swego rodzaju zapłonem, wyzwalaczem wspomnień lub zachętą do odkrycia dzieła filmowego, które ciągnie za sobą pasjonującą historię. Ta bogato ilustrowana publikacja w przystępny sposób przedstawia fascynujące, kultowe sceny polskiego kina.

OCENA:

Obszerna recenzja na portalu historykon.pl

AUTOR: Mark Hodder
TYTUŁ: W zdumiewającej sprawie Nakręcanego Człowieka
Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski
Tytuł oryginału: The Curious Case of the Clockwork Man
Wydawnictwo: fabryka słów
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-7574-595-5
Inne: Mark Hodder przedstawia Burtona i Swinburne’ a. Tom 2

  OPIS:

Jest rok 1862, choć akurat to nie 1862 powinien być …

Czas został zmieniony, a królewski agent Sir Richard Francis Burton, jest jednym z niewielu ludzi, którzy wiedzą co tak naprawdę się wydarzyło. Na Trafalgar Square zostaje znaleziony tajemniczy wykonany z mosiądzu Nakręcany Człowiek. Jaki jest jego związek ze sprawą skradzionej kolekcji czarnych diamentów, o których mówi się, że są fragmentami lemuriańskiego Oka Nagi – meteorytu, który w pradawnych czasach uderzył w Ziemię. Jaką zagadkę skrywa przeklęta posiadłość rodu Tichborne i kto szczuje mieszkańców Londynu tajemniczymi i przerażającymi parowymi upiorami? Od nawiedzonych dworów po domy dla obłąkanych, od Ameryki Południowej po Australię, od morskich bezmiarów po duszne pradawne labirynty – wszędzie tam sir Richard Burton ściga swoich mrocznych adwersarzy i walczy z własnymi demonami. Na swojej ścieżce spotka słynnego filozofa Herberta Spencera, genialnego inżyniera Brunela, wspaniałą “Damę z lampą” – Florence Nightingale, a nawet Charlesa Doyle’a (ojca Sir Arthura). Czy królewski agent i jego wierny druh, poeta Algernon Swinburne pokrzyżują plany spisku, który zagraża nie tylko Imperium Brytyjskiemu, ale może doprowadzić także do międzynarodowego konfliktu, jakiego świat do tej pory nie zaznał?

OCENA:

Druga część przygód Sir Burtona i jego niesfornego przyjaciela, poety Swinburne’a, jest dużo lepsza od poprzedniczki. Proza Hoddera, jakby okrzepła, stała się jeszcze ciekawsza i bogatsza. Dodając do tego niesamowite pomysły, zakręconych bohaterów i niepozbawiony humoru język, można ją uznać za stempunkową książkę 2012 roku. Pisarz, na co dzień mieszkający w Hiszpanii, stworzył wybuchową mieszankę odjechanych pomysłów, wspartą silną podstawą znanych z historii postaci i wydarzeń, które przemielił na swój sposób, tworząc naprawdę potężną dawkę bezkompromisowej rozrywki.

E-book:

Marcin Sałański „Elita władzy w królestwie Jerozolimskim (1174-1185), Warszawa 2014, Wydanie elektroniczne – histmag.org

Recenzja:

Obszerna recenzja na portalu: Historykon.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top