Przegląd

Przegląd literatury 11/2016 (50)

jasiol-i-mglosia-basn-z-camonii-b-iext40640477

Jubileuszowy pięćdziesiąty Przegląd, a w nim: piąty tom przygód Harry’ego Pottera, drugi tom kronik Silverberga, kolejna perła od Moersa, refleksje profesora Zinsa oraz kolejna część przygód w świecie Szereru.

Znalezione obrazy dla zapytania Jasioł i Mgłosia. Baśń z Camonii

AUTOR: Walter Moers
TYTUŁ:
Tłumaczenie: Katarzyna Bena
Wydawnictwo: Dolnoślaskie
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-271-5328-9

OPIS:

Bracia Grimm nieźle by się zdziwili. Zamiast Jasia i Małgosi mamy Jasioła i Mgłosię, bliźniaki z Fernhachii, które spędzają wakacje w Wielkim Lesie, jednej z największych atrakcji turystycznych w Camonii. Po dwóch tygodniach spokojnego wypoczynku stwierdzają, że nadeszła najwyższa pora na przygodę. Spotykają kolorowe niedźwiedzie, sztolniowe trolle, liściołaki, a wreszcie i czarownicę. Ale to, co przytrafia im się później, jest naprawdę niesamowite, nawet jak na camońskie normy.

OCENA:

Proza Moersa to coś więcej niż zwykłe książki, to po prostu osobne wszechświaty zamknięte na przestrzeni kilkudziesięciu stron ze sprasowanych włókien drewna. To prawdziwa wystawna uczta wyobraźni, nigdy niczym nieskrępowanej, piękny hołd oddany czytelnictwu i czytelnikom, hołd wyobraźni i marzeń, a także chyba naiwności… Bo coś tak doskonałego musi być trochę naiwne. To trzeba przeczytać… 

Znalezione obrazy dla zapytania pani dobrego znaku

AUTOR: Feliks W. Kres
TYTUŁ: Pani Dobrego Znaku. Tom 1
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-7480-155-3
SERIA: Księga Całości

OPIS:

Szerń obdarzyła rozumem ludzi, koty i sępy. W Pani Dobrego Znaku Szerń obdarzyła mocą magiczną niewolnicę prowincji Dartan – Ezenę. Jest ona uosobieniem legendarnej wojowniczki, posiadającą cechy, jakie według wyobrażenia jej współczesnych, miała legendarna królowa. Jej niezwykłe podobieństwo do tej kobiety sprawia, że staje na czele walki wyzwoleńczej Dartanu z okupantem – cesarstwem armektańskim. Powieść opowiada o roli Ezeny w walce wyzwoleńczej Dartanu.

OCENA:

Kolejny tom jednej z najlepszych polskich opowieści fantasy i choć Kres już z pisarstwem definitywnie się rozstał, to ciągle jego dokonania pozostają wzorem dla kolejnych pokoleń. Nie jest to fantastyka wysublimowana i olśniewająca bogactwem języka, zamiast tego dostaje Czytelnik pełnokrwistą i zarazem ciekawą twardą fantasy z wielkimi herosami (w tej roli, jak to w prozie Kresa głównie kobiety), dziwnymi rasami i misją o znaczeniu dla całego świata.  

AUTOR: Robert Silverberg
TYTUŁ: Kroniki Majipooru
Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski

Wydawnictwo: Solaris
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7590-018-7
SERIA: Kroniki Majipooru. Tom 2

OPIS:

Czternastoletni Hissume, towarzysz Lorda Valentine’a z czasów wyprawy, która miała na celu odzyskanie tronu Koronala, urozmaica sobie monotonną pracę w archiwach Labiryntu nielegalnymi wyprawami do Rejestru Dusz. Dzięki specjalnym urządzeniom do odtwarzania myślowych zapisów można tam przeżyć to, czego doświadczały miliardy rozumnych istot zamieszkujących planetę przez kilkanaście tysięcy lat. Wcielając się na krótko w rozmaite postacie – władców, herosów, a także zwykłych mężczyzn i kobiet – Hissume w ciągu kilku lat zdobywa doświadczenie, które pozwoli mu zrozumieć Majipoor…

OCENA:

Kroniki Majipooru na stałe wpisały się w kanon literatury fantastycznej, choć może po prawdzie to tylko pierwszy ich tom wpisał się. Część druga wyraźnie odstaje od poprzedniczki. To zbiór kilku opowiadań rozgrywających się na przestrzeni kilkunastu tysięcy lat od momentu kolonizacji planety, aż po czasy najnowsze. Silverberg chciał przez to stworzyć złudzenia istnienia osobnego bytu literackiego, nawiązując tym samym do Śródziemia czy Ziemiomorza. Udało mu się to tylko połowiczne. Nie można mu odmówić rozmachu i pomysłowości; stworzył wszakże fikcyjną planetę o skomplikowanej strukturze, jednak zagłębiając się w szczegóły wizja autora traci na intensywności. Opowiadani są sprawnie skonstruowane i ciekawe, jednak jako całość zupełnie się nie bronią.

AUTOR: Joanne K. Rowling
TYTUŁ: Harry Potter i Zakon Feniksa
Tłumaczenie: Andrzej Polkowski

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2009
ISBN: 83-7278-096-X
SERIA: Harry Potter. Tom 5

OPIS:

Harry znów spędza nudne, samotne wakacje w domu Dursleyów. Czeka go piąty rok nauki w Hogwarcie i chciałby jak najszybciej spotkać się ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi, Ronem i Hermioną. Ci jednak wyraźnie go zaniedbują. Gdy Harry ma już dość wszystkiego i postanawia zmienić swoją nieznośną sytuację, sprawy przyjmują całkiem nieoczekiwany obrót.
Wygląda na to, że nowy rok nauki w Hogwarcie będzie bardzo dramatyczny. Po raz pierwszy w życiu Harry poczuje się tam nie jak w domu, tylko… więzieniu, i to nie za sprawą przywróconego do życia Lorda Voldemorta.

OCENA:

J. K. Rowling stworzyła spójny i bardzo różnorodny świat i za to pokochały ja miliony czytelników na całym świecie. W kolejnym tomie przygód nastoletniego czarodzieja atmosfera gęstnieje. Pewnym staje się powrót Tego, którego imienia nie wolno wymawiać, jednak społeczność magów stara się wszelkimi sposobami wyprzeć najgorszego. Uczniów klasy piątej czekają ważne egzaminy, także trójka głównych bohaterów ma co robić. Sojusznicy głównego bohatera zbierają siły, podobnie jak jego oportuniści. Powieść posiada wszystko to, co mają pozostałe książki. To Potter w najlepszym wydaniu.

AUTOR: Henryk Zins
TYTUŁ: Afryka i Europa
Wydawnictwo: Dialog
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-8002-152-5
SERIA: Dzieje Orientu

OPIS:

Piętnaście rozpraw zamieszczonych w niniejszym tomie to owoc badań naukowych autora – profesora historii – prowadzonych w latach 1975-1999 w Afryce.

OCENA:

Henryk Zins będąc uznanym badaczem zagadnień afrykańskich oraz znanym na całym świecie profesorem, sumptem wydawnictwa Dialog wydał zbiór rozpraw naukowych, dotykających w swej problematyce różnych aspektów historii Afryki. Lista tematów jest doprawdy imponująca: zniesienie niewolnictwa, rywalizacja Niemiec i Wielkiej Brytanii, apartheid czy dzieje polaków w Afryce Wschodniej. Zins kreśli ciekawe historie z imponującym znawstwem. Ważna pozycja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top