Bez kategorii

Przegląd literatury 9/2016 (48)

670605-n-a

Drugi tom przygód Lorda Sithów, intymne opowieści z Czarnego Lądu, psychodeliczna powieść o świecie bez nadziei, klasyk światowej historiografii oraz ciekawe spojrzenie na wydawałoby się oklepane historie autora Inwazji jaszczurów.

AUTOR: Karel Capek
TYTUŁ: Księga apokryfów
Tłumaczenie: Helena Gruszczyńska-Dębska
Wydawnictwo: vis-a-vis.etiuda
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-79980-13-0

OPIS:

Zbiór niezwykłych, zdecydowanie niekanonicznych opowiastek o historii, religii i literaturze. Ale czy nie czasem znacznie bliższych życiu i ludzkiej naturze niż wersje znane powszechnie? Poznamy więc zupełnie inną historię Prometeusza, Piłata, Łazarza, hamleta czy Don Juana. I wszystko delikatnie przyprawione typowo czeskim humorem…

OCENA:

Czeski pisarz, autor m.in: “Inwazji jaszczurów” i dramatu “RUR” wziął na tapetę różne, standardowe i kanoniczne motywy współczesnej literatury, kultury i historii i przerobił je na swoją modłę. Zbiór “Księga apokryfów” zawiera kilkanaście króciutkich opowiadań rozpostartych wokół największych toposów ludzkości: mitu Prometeusza, chrześcijaństwa, utworów Shakespeare. Czech jednak modyfikuje je na swój sposób, sprawiając, że stają się o wiele bliższe ludzkiej naturze. Urealnia je i unurza w codzienności, przez co zyskują drugie dno. To kilkanaście mitów, które stają się historiami z sąsiedztwa, mogącymi wydarzyć się niemal wszędzie, wczoraj, dzisiaj lub pojutrze.

AUTOR: Drew Karpyshyn
TYTUŁ: Dynastia zła
Tłumaczenie: Błażej Niedziński
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-241-4173-9
Seria: Darth Bane

OPIS:

Zgodnie ze stworzoną przez Dartha Bane’a Zasadą Dwóch uczeń musi pokonać swojego mistrza, udowadniając, że jest godny stanąć na czele zakonu Sithów. Dlaczego więc Zannah wciąż nie wyzywa go na pojedynek?

Bane potrzebuje czasu, by znaleźć i wyszkolić nowego ucznia. Żeby posiąść sekret długowieczności, postanawia odnaleźć holocron starożytnego mistrza Sithów. Ale wpadnie w zasadzkę, z której uratować może go Zannah – po to tylko, by stoczyć z nim ostateczną walkę…

OCENA:

Trzecia i ostatnia część trylogii o przygodach legendarnego Dartha Bane’a – twórcy zasady dwóch, to książka słabsza niż dwa poprzednie tomy. Autorowi wyraźnie zabrakło rozmachu w opowieści o jednym z największych Sithów w dziejach uniwersum Star Wars. W trójksięgu wyraźnie najlepszą pozostaje część pierwsza. Dynastia zła posiada wiele mankamentów: w tym nierówną akcję, słabo zarysowanych bohaterów i po prostu nudne, oklepane rozwiązania fabularne. Seria o Darthu Bane, po pierwszej części miała wszelkie zadatki by stać się równą trylogii Thrawna, jednak gdzieś po drodze zatraciła swój potencjał i wpisuje sie w nurt kolejnej słabej historii ze świata Gwiezdnych wojen. 

AUTOR: Jeff VanderMeer
TYTUŁ: Podziemia Veniss
Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7480-140-9
Seria: Uczta Wyobraźni

OPIS:

Podziemia Veniss to przesiąknięta mrocznym pięknem i jednocześnie prawdziwie koszmarna opowieść, zdobywająca szturmem teren fantastycznej antyutopii, którą przekształca się w zupełnie nową jakość. Jeff VanderMeer nie marnuje czasu na tworzenie konwencjonalnego, spójnego futurystycznego świata. zamiast tego jego postacie charakteryzują się niemal mitologiczną prostotą i żyją wśród krajobrazów , które wiele zawdzięczają zarówno Hieronimowi Boschowi i Salvadorowi Dali, jak i autorom SF, takim jak J.G. Ballard czy Simon Ings. Rozgrywające się w świecie zewnętrznym katastrofy postępują ramię w ramię z głęboką refleksją i odkrywaniem przez bohaterów samych siebie. Pełno tu również intensywnych, rozrzuconych na wszystkich stronach powieści chwil piękna i grozy, żywcem wprost ze złego snu.

OCENA:

Podziemia Veniss to niesamowita wizja przyszłości, przesiana przez wyobraźnię VanderMeera, na którą składa się powieśc i krótka nowela pod tytułem: Wojna Balzaka. To powieść niełatwa, zakorzeniona w cyberpunku, ale jakże od niego różna. Mroczna, pełna tajemnic i przerażających wizji. To także powieść momentami poetycka w swym okrucieństwie, poszukująca odpowiedzi o granice człowieczeństwa. Napisana językiem pięknym, ale przetykanym rynsztokiem doskonale pasującym do jej klimatu. Jej akcja toczy się w świecie zniszczonym, gdzie jedyny spokój panuje w tajemniczych miastach, które same w sobie są odrębnymi okrutnymi wszechświatami. Cała fabuła toczy się wokół trójki bohaterów, starających się odnaleźć w trzewiach wielkiego miasta, rządzonego pod przykrywką przez tajemniczego stwórcę nowej rasy, nowego gatunku istot.  

AUTOR: Doris Lessing
TYTUŁ: Opowieści Afrykańskie
Tytuł oryginału: African Stories
Tłumaczenie: Jacek Manicki, Krzysztof Obłucki
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2015 (wyd. IV)
ISBN: 978-83-7985-666-4

OPIS:

Farmerzy, ich samotne żony, czarni służący, wielkie otwarte przestrzenie skąpane w blasku słońca – to wszystko składa się na obraz niezwykłego kontynentu, którego ani człowiek, ani żadna inna siła nie są w stanie ujarzmić.

OCENA:

Lessing w swych “Opowieściach Afrykańskich” obrazuje nie tylko codzienność życia na kontynencie afrykańskim, ale przede wszystkim szuka odpowiedzi na pytania o sens życia, rolę kobiet oraz samotność, nieustanie towarzyszącą ludziom. Noblistka w swych opowiadaniach kreśli fascynującą, opartą na własnych doświadczeniach, wizję zalążków cywilizacji w interiorze afrykańskim. Cywilizacji pełnej konwenansów i złudnych nadziei, przesiąkniętej zgnilizną i niezrozumieniem dla otaczającego go świata. To świat ludzi zagubionych pomiędzy tym co stare, a tym co nowe i nie do końca pojęte. Bohaterowie i bohaterki Lessing to ludzie zatraceni w czasie, nie mogący sobie poradzić ze światem i samym sobą. To gorzkie historie o samotnych ludziach, jednak nasycone pewną nadzieją, na lepsze życie i lepsze jutro, a to wszystko wśród plenerów Afryki.

AUTOR: Marc Bloch
TYTUŁ: Społeczeństwo feudalne
Tytuł oryginału: La Societe Feodale
Tłumaczenie: Eligia Bąkowska
Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 1981
ISBN: 83-06-00613-5
SERIA: Klasycy historiografii

OCENA:

Marc Bloch uznawany jest za jednego z największych historyków w dziejach historiografii. Autor Pochwały historii stworzył fundamentalne dzieło poświęcone strukturze społeczeństwa feudalnego w średniowiecznej Europie. Choć dzieło to jest już dziś niemłode to nadal stanowi kanwę światowej historiografii w tym temacie. Oczywistym jest fakt, że wiele stwierdzeń pozostaje zdezaktualizowanych, ale zaskakująco wiele pozostaje również aktualnych. Warto zapoznać się z tą pozycją, choćby tylko dlatego by zapoznać się z doskonałym warsztatem tego francuskiego historyka, który zginął tragicznie podczas II wojny światowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top