Przegląd

Przegląd Literatury 07. 2019 (70)

693694-352x500

W kolejnym przeglądzie prezentujemy Państwu największe dokonanie literatury grozy, dwie świetne powieści sci-fi, drugi tom popularnej w Polsce pisarki fantasy oraz coś o naturze.

TYTUŁEGZORCYSTA
AUTORWilliam Peter Blatty
TŁUMACZENIEDagmara Chojnacka, Jan Kałuża
WYDAWNICTWOVesper
DATA i MIEJSCE WYDANIA2017
SERIAKlasyka grozy
TYTUŁ ORYGINAŁUThe Exorcist: 40th Anniversary Edition

OPIS

Georgetown w Ameryce, lata 70. XX wieku, dwunastoletnia Regan bawi się spirytystyczną tabliczką ouija. Nawiązuje kontakt z bytem przedstawiającym się jako Kapitan Howdy. Wkrótce w jej otoczeniu dochodzi do paranormalnych zjawisk, a dziewczynka przejawia objawy opętania.

Zaniepokojona drastycznymi zmianami w zachowaniu córki oraz niewytłumaczalnymi zdarzeniami Chris MacNeil, uwielbiana gwiazda filmowa, zabiera Regan do lekarza. Ponieważ ani ten, ani kolejni lekarze niczego nie potrafią ustalić, zdesperowana Chris prosi o pomoc znajomego duchownego, przechodzącego poważny kryzys wiary młodego ojca Damiena Karrasa. Ten podejmuje się odprawienia egzorcyzmów. Pomocy udziela mu doświadczony, schorowany ojciec Lankester Merrin, dla którego spotkanie z demonem okazuje się nie być pierwsze. Rozpoczyna się walka o uwolnienie dziewczynki z rąk demona…

Na podstawie powieści powstał wielokrotnie nagradzany (między innymi dwoma statuetkami Akademii Filmowej) jeden z najbardziej szokujących obrazów w historii, kultowy dziś film w reżyserii Williama Friedkina.

„Pamiętam, jak strasznie się bałam, kiedy kończyłam przepisywać na maszynie manuskrypt naszego z Jankiem Kałużą pierwszego przekładu »Egzorcysty«. Minęło prawie czterdzieści lat, a ja pracując teraz nad nową, poszerzoną wersją, bałam się jeszcze bardziej… To jest naprawdę horror wszech czasów!”.
– Dagmara Chojnacka, współautorka przekładu

NOTKA

Egzorcysta mimo upływu lat nadal pozostaje jednym z największych dokonań literatury grozy. To historia zwykłej rodziny dotkniętej przerażająca tragedią, której w sukurs pomoc udzielają ludzie wątpiący. Niezwykle plastyczne sceny jeżą włosy na głowie, atmosfery grozy jest wszechobecna, a bohaterowie ze swoimi rozterkami prawdziwi. Doskonałe dzieło, które stało się inspiracja nie mniej słynnego filmu do dzisiaj pozostaje wzorem i niemal opus magnum horrorów.  

TYTUŁMODYFIKOWANY WĘGIEL
AUTORRichard Morgan
TŁUMACZENIEMarek Pawelec
WYDAWNICTWOMag
DATA i MIEJSCE WYDANIAWarszawa 2017
SERIATakeshi Kovacs
TYTUŁ ORYGINAŁUAltered Carbon

OPIS

W dwudziestym szóstym wieku ludzkość rozprzestrzeniła się po galaktyce, zabierając ze sobą w zimny kosmos podziały rasowe i religijne. Pomimo napięć i wybuchających tu i ówdzie krwawych wojen, Protektorat NZ trzyma nowe światy żelazną ręką, wykorzystując do tego elitarne oddziały uderzeniowe: Korpus Emisariuszy.

To, czego nie mogła zagwarantować religia, zapewniła technika. Teraz, gdy świadomość można zapisać w stosie korowym i w prosty sposób przenieść do nowego ciała, śmierć stała się zaledwie drobną niedogodnością. O ile tylko stać cię na nowe ciało…

Były Emisariusz NZ, Takeshi Kovacs, zna smak umierania, to ryzyko zawodowe. Jednakże ostatnia śmierć była szczególnie brutalna. Przetransferowany strunowo na odległość wielu lat świetlnych, upowłokowiony w nowym ciele w San Francisco na Starej Ziemi i rzucony w środek spisku bezwzględnego nawet jak na standardy społeczeństwa, które zapomniało o wartości ludzkiego życia, szybko uświadamia sobie, że pocisk, który wybił dziurę w jego piersi na Świecie Harlana, to dopiero początek problemów.

NOTKA

Pierwszy tom doskonałej serii sci-fi, która została zekranizowana w postaci nie mniej doskonałego serialu. Ta debiutancka powieść spokojnie mogłaby wyjść spod pióra doświadczonego i odnoszącego już wcześniej duże sukcesy pisarza. Pomysł wyjściowy i świat przedstawiony nie są odkrywcze, ale połączone razem sprawiają wielkie wrażenie i nieodparte przeczucie, że autor tak bardzo się nie myli odnośnie bliższej i dalszej przyszłości. Historia Takeshi’ego to doskonale dozowana i skonstruowana historia z duża doza akcji, świetnych, przemyślanych dialogów oraz bohaterów, żywcem wyciętych z innych fantastycznych powieści. Razem tworzy to mieszankę wybuchową, godna polecenia.

TYTUŁALEJA POTĘPIENIA
AUTORRogez Zelazny
TŁUMACZENIEZbigniew A. Królicki
WYDAWNICTWORebis
DATA i MIEJSCE WYDANIAPoznań 2018
SERIAWehikuł czasu
TYTUŁ ORYGINAŁUDamnation Alley

OPIS

Klasyka literatury postapo. Kultowa powieść wielokrotnego zdobywcy nagród Hugo i Nebula.

Wojna nuklearna spustoszyła świat. W Ameryce Północnej ocalali ludzie usiłują przetrwać w niewielkich enklawach, pozostałościach dawnych stanów. Hell Tanner, brutalny członek gangu motocyklowego, otrzymuje szansę odkupienia swych win. Na wschodzie wybuchła epidemia i ktoś musi dostarczyć szczepionkę z Los Angeles do Bostonu. Tanner rusza Aleją Potępienia, by mierzyć się z promieniowaniem, gniewem natury, zmutowanymi zwierzętami i jeszcze gorszymi niż one ludźmi.

Powieść nominowana w 1968 r. do nagrody Hugo. Na jej podstawie powstał w 1977 r. film, była też inspiracją dla utworu legendarnej grupy Hawkwind.

NOTKA

Kiedyś można było napisać krótką, zwartą powieść i odnieść sukces. Taka właśnie jest, wydawałoby się prozaiczna i nierozbudowana książka Zelaznego. Jej fabuła, bazująca na lękach tamtych czasów, dziś wydaje się prosta i sztampowa. Rozwiązania fabularne mogą nudzić i a typ bohaterów, jaki zaprezentował autor dziś jest już nadmiernie eksploatowany. Jednak nadal pozostaje czar pierwszych powieści postapokaliptycznych, czar wizji świata po końcu. Warto znać. 

TYTUŁSEKRETNE ŻYCIE DRZEW
AUTORPeter Wohlleben
TŁUMACZENIEEwa Kochanowska
WYDAWNICTWOOtwarte
DATA i MIEJSCE WYDANIAKraków 2016
SERIA 
TYTUŁ ORYGINAŁUDas geheime der Baeume

OPIS

Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2016 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu, publicystyka.
W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy.

NOTKA

Popularnonaukowa książka Niemca odniosła zaskakujący sukces, którego chyba nawet sam autor nie podejrzewał i choć wiele przedstawionych przezeń propozycji i wniosków wydaje się nierealne i trochę nad wyraz, to i tak jest to pozycja, która warto znać.

Znalezione obrazy dla zapytania nowicjuszka canavan

TYTUŁNOWICJUSZKA
AUTORTrudi Canavan
TŁUMACZENIEAgnieszka Fulińska
WYDAWNICTWOGaleria Książki
DATA i MIEJSCE WYDANIAKraków 2013
SERIATrylogia Czarnego maga (tom 2)
TYTUŁ ORYGINAŁUThe black magician: book two

OPIS

Imardin to miasto ponurych intryg i niebezpiecznej polityki, gdzie władzę sprawują ci, którzy obdarzeni są magią. W ten ustalony porządek wtargnęła uboga dziewczyna o niezwykłym talencie magicznym. Odkąd wstąpiła do gildii Magów, jej życie zmieniło się nieodwracalnie – na lepsze czy gorsze?

Sonea wiedziała, że nauka w gildii Magów nie będzie łatwa, ale nie przewidziała niechęci, jakiej dozna ze strony innych nowicjuszy. jej szkolnymi kolegami są synowie i córki najpotężniejszych rodów w królestwie, którzy zrobią wszystko, żeby poniosła klęskę – nie licząc się z kosztami. Niemniej przyjęcie opieki Wielkiego Mistrza może dla Sonei oznaczać jeszcze marniejszy los. ALbowiem Wielki Mistrz Akkarin skrywa sekret znacznie czarniejszy niż barwa jego szaty.

NOTKA

Drugi tom przygód młodej magiczki Soneii nadal czyta się doskonale. Ta świetnie skrojona powieść dostarcza wielu chwil przyjemnej rozrywki, choć należy bezwzględnie stwierdzić, że nie jest to literatura najwyższych lotów. Ale właściwie co z tego? Autorka wyraźnie nie sili się na coś więcej. Ma to być przyjemne czytadło dla nastolatków, którzy łatwo zidentyfikują się z bohaterami. I jako taka sprawdza się ona doskonale.

Znalezione obrazy dla zapytania Cryonic sertakov

TYTUŁCRYONIC
AUTORVitali Sertakov
TŁUMACZENIEChristiane Pöhlmann
WYDAWNICTWOPiper
DATA i MIEJSCE WYDANIAMünchen 2013
SERIA 
TYTUŁ ORYGINAŁUProsnuvshiisya Demon

OPIS

Świat przyszłości. Zamrożony w komorze kriogenicznej człowiek przeszłości budzi się po końcu świata, w rzeczywistości w której człowiek stracił swoja nadrzędną pozycję, a wynaturzona natura zapanowała nad kolejami losu i historii. Człowiek niczym obudzony demon postanawia przywrócić stary porządek.

NOTKA

Na fali sukcesu Metra 2033 i jego kolejnych wcieleń oraz całego z nim związanego świata, rosyjska literatura sci-fi wróciła do łask. Nową gwiazdą na firmamencie tamtejszej literatury stał się Vitali Sertakowy, który Cryonic. Przebudzeniem demona rozpoczął nowy cykl, opowiadający, a jakże, o świecie po zagładzie. W odróżnieniu od Glukowshkiego, świat Sertakowa zaludniony jest dość gesto i to na powierzchni, gdzie rządzą lasy i zmutowane zwierzęta, od rybo-psów po smoki. Świat, w którym czary stały się rzeczywistością, a ludzie tłoczą się w wielkich miastach. Ciekawe, choć do Metra sporo brakuje.  

Copyright ©http://empiresilesia.pl

http://empiresilesia.pl/wp-content/uploads/2018/01/19.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top