Przegląd

Przegląd Literatury 05/2017 (57)

i-wiesci-z-nieznanego-swiata-dzieje-oceanu

W czerwcowym Przeglądzie nasz blog prezentuje ciekawą podróż wielkiego zwierza, koniec ślepego człowieczeństwa, pamiętniki człowieka niezwykłego, śląskie baśnie oraz niesamowitą epopeję o wodzie. Zapraszamy…

AUTOR: Jose Saramago
TYTUŁ: Podróż Słonia
TYTUŁ oryginału: A Viagen Do Elefante

Tłumaczenie: Wojciech Charchalis
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-7510-901-6
Seria: Mistrzowie Literatury

OPIS:

W 1551 roku portugalski król João III podarował arcyksięciu Maksymilianowi osobliwy prezent ślubny: słonia zwanego Solomonem. W towarzystwie arcyksięcia, jego młodej małżonki i ich straży przybocznej niezwykły bohater przemierza Europę rozdartą reformacją i wojnami domowymi. Podróż słonia z Lizbony do Wiednia zapisała się w pamięci uczonych, historyków i zwykłych ludzi. Saramago stworzył powieść, którą hiszpański dziennik „El País” określił jako „triumf języka, wyobraźni i humoru”.

OCENA:

Napisana trudnym, nie oczywistym językiem, oparta na prawdziwej historii, opowieść o zadziwiającej podróży indyjskiego słonia przez nowożytną Europę śród burzy dziejów. Dostojny i obojętny na świat zewnętrzny zwierz wraz ze swoim przewodnikiem i innymi osobami, w tym z tymi z najwyższych kręgów władzy, majestatycznie kroczy przez kraje i krajobrazy ówczesnej Europy, błyskotliwe i ze znawstwem opisane przez autora. Nie jest to najlepsza książka portugalskiego pisarza, dysponuje jednak niezaprzeczalnym czarem opowieści o tym co najważniejsze.

AUTOR: John Wyndham
TYTUŁ: Dzień Tryfidów. Poczwarki
TYTUŁ oryginału: The day of the Triffids/The Chrysaldis

Tłumaczenie: Wacława Komarnicka/Juliusz Kydryński
Wydawnictwo: Solaris
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-7590-039-2
Seria: Klasyka Science Fiction

OPIS:

DZIEŃ TRYFIDÓW
– sfilmowana w 1963, a w 2009 powstał serial TV.
Ludzkość wyhodowała drapieżną roślinę, potrafiące poruszać się tryfidy . Pech chce, że w wyniku przejścia przez niezwykły rój meteorów ludzkość zapada na ślepotę i zdana jest na łaskę tych nielicznych, którzy wzrok zachowali, a także na szybko rozmnażających się tryfidów.

POCZWARKI
– inna katastroficzna powieść. Akcja dzieje się w Ameryce Północnej na Labradorze, sześć wieków po Cierpieniu, które zesłał Bóg na Starych Ludzi. Niewielka kraina ze wszystkich stron otoczona jest złym krajem, a mutacje niszczą plony, ulega im też wielu ludzi. Ludzie obdarzeni przez los wyglądem dalekim od boskiego wizerunku, znikają z kolonii.

OCENA:

Dwa klasyczne teksty mistrza prozy fantastycznej w zbiorczej edycji. Dzień tryfidów to mocna postapokaliptyczna powieść o świecie, w którym trudno o nadzieję, a dzień sądu to dopiero początek cierpień. To także jednak książka o nadziei, tej ostatnie, której trzyma się człowiek w dniu największej próby. Doskonałą literatura. Poczwarki zaś to całkiem inne spojrzenie na postapokaliptyczny świat, gdzie wydawałoby się normalność zwyciężyła. Nic jednak bardziej złudnego.

AUTOR: Francois-Eugene Vidocq
TYTUŁ: Pamiętniki
TYTUŁ oryginału: Les veritablkes memoires de Vidocq

Tłumaczenie: Jakub Jedliński
Wydawnictwo: mireki
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-64452-40-6

OPIS:

W grudniu 1828 r. zostały opublikowane “Pamiętniki” (Memoires), które stały się bestsellerem nie tylko we Francji. Wydane w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych wywarły wielki wpływ zarówno na pisarzy, jak i policjantów. Ich autor Francois-Eugene Vidocq, urodzony 23 lipca 1775r. w Arras, jest uważany za ojca paryskiej policji kryminalnej Surete Nationale i pierwszego prywatnego wielkiego detektywa. Życiorys Vidocqa jest tak barwny, ze nie sposób przedstawić go w całości w krótkiej notce. Od dzieciństwa prowadził awanturniczy tryb życia, okradał rodziców, co w końcu doprowadziło go po raz pierwszy do wiezienia, do którego dostał się za sprawą denuncjacji ojca.

OCENA:

Niesamowita, z lekka podkoloryzowana autobiografia ojca nowożytnej kryminalistyki. Geniusza, a jednocześnie szelmy, który dzięki pełnemu awanturniczych przygód życiu, przeszedł do historii. Napisana prostym językiem, ale także z pewną swadą opowieść o jego największych kryminalnych dokonaniach pokazuje człowieka ciekawego i trudnego do jednoznacznej oceny. To doskonała literatura wspomnieniowa dla wszystkich zainteresowanych XIX wiekiem i jego niesamowitymi zdarzeniami.

 

AUTOR: Gerhart Baron
TYTUŁ: Baśnie
TYTUŁ oryginału: Marchen

Tłumaczenie: Joanna Rostropowicz
Wydawnictwo:
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-930417-1-8
Seria: Perły literatury śląskiej 9

OPIS:

Gerhart Baron utrwalił w swojej twórczości przedwojenny Śląsk z jego obyczajami, wierzeniami, ludźmi i… upiorami.

OCENA:

Zbiór opowiadań i baśni śląskiego mistrz poezji z XIX wieku. To pełne czaru historie, opowiadane kiedyż przy blasku ogniska, bądź w czasie długich zimowych wieczorów. To lektura warta uwagi, nie tylko ze względu na moc starych ludowych opowieści, ale także na nadal aktualny wydźwięk, bo najwięcej prawdy o życiu niosą stare opowieści.

AUTOR: Frank Schatzing
TYTUŁ: Wieści z nieznanego świata. Dzieje Oceanu
TYTUŁ oryginału: Nachrichten aus einem unbekannten Universum. Eine Zeitreise durch die Meere

Tłumaczenie: Anna Wziątek
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-245-8556-4

OPIS:

Człowiek i morze. Dziwny związek naznaczony miłością, nienawiścią, niewiedzą, aromatyzacją, ciekawością i ignorancją. Jak funkcjonuje ten potężny system, z którego się wywodzimy i o którym wiemy mniej niż o wszechświecie? Jak w praoceanie mogło powstać życie, skąd w ogóle wzięła się ta cała woda? Dlaczego ewolucja poszła akurat tą drogą, a nie jakąś alternatywną? Ponieważ równie dobrze mogła nas przemienić w inteligentne, wypełnione cieczą materace. W każdym razie już kiedyś spróbowała – i niemal jej się to udało. Ponad cztery i pół miliarda lat tajemniczych historii, potężnych dramatów, zdumiewających zwrotów i dziwacznych wynalazków jak fotosynteza, seks czy ludzie. W swojej nowej książce Frank Schätzing opowiada w spektakularny sposób o świecie pod wodą – i o tym, jak wpływa on na naszą przyszłość.

OCENA:

Odwet oceanu był książką, która odniosła wielki sukces. I to całkiem zasłużenie. Wciągający thriller niosący ze sobą ekologiczne przesłanie okraszony wartką akcją i niesztampowymi pomysłami. Długi  esej autora Odwetu to wspaniała, napisana ze swadą podróż przez ery po głębinach oceanu. Niemiecki eseista i pisarz posiada niezwykły dar snucia opowieści, które przemawiają do czytelnika. Dar ten jest przez niego wykorzystywany idealnie. Warto zatopić się w jego świecie, a przy okazji dowiedzieć się dziesiątków rzeczy o wodzie…

Copyright ©http://empiresilesia.pl

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top