Przegląd

Przegląd Literatury 03/2018 (60)

cf-zbrodnia-i-kara-wydanie-z

Tym razem prezentujemy czytelnikom zbiór fantastycznych opowiadań o wojnie, trzeci tom wielkiego cyklu Card’a, a także równy mu w kolejności, ale polskiego autora i o I wojnie światowej, oprócz tego prezentujemy również austriackie sfi-fi oraz absolutny klasyk literatury rosyjskiej i światowej.

AUTOR:Zbiór[icon name=”book” class=”” unprefixed_class=””]
TYTUŁ:I żywy stąd nie wyjdzie nikt
TYTUŁ oryginału: [icon name=”check-square-o” class=”” unprefixed_class=””]
Tłumaczenie: [icon name=”check-square-o” class=”” unprefixed_class=””]
Wydawnictwo: Fabryka słów
Data wydania: 2014
ISBN: 9788375748833
CYKL:  [icon name=”check-square-o” class=”” unprefixed_class=””]

OPIS:

10 mocnych strzałów najbardziej epickiej armii świata.
WOJNA – najpopularniejsza dyscyplina sportowa w galaktyce od początku ludzkości. Nie jest ważne, kto z kim, gdzie i dlaczego. Ważne, by Hitlera dobrze robaki żarły!
Dowiedz się kim jest seledynowa olbrzymka i jak rozprawia się z najważniejszymi ludźmi w armii oraz dlaczego dobrzy Niemcy nigdy nikogo nie krzywdzą!

AUTOR:Orson Scott Card[icon name=”book” class=”” unprefixed_class=””]
TYTUŁ:Ksenocyd
TYTUŁ oryginału: Xenocide
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawnictwo: Prószyńsi i S-ka
Data wydania: 2010
ISBN:9788376483580
CYKL:Saga Endera

OPIS:

Ender jako chłopiec uratował Ziemię przed najazdem Robali, ale wdzięczność ludzi nie trwała długo. Winą za wymordowanie obcej rasy obarczyli tego, który ich uratował. Szanują i podziwiają Mówcę Umarłych, twórcę odnowy moralnej, który głosi szacunek dla wszelkiej formy życia. Nikt nie wie, że Ender i Mówca to ta sama osoba. Ten ostatni zostaje wezwany na planetę Lusitanię, gdzie odkryto kolejną formę inteligentnego życia. Prosiaczki po śmierci ich pierwszej formy cielesnej przyjmują formę drzewa. W procesie przejścia konieczny jest udział myślącego wirusa, który zagraża życiu ludzi. Kongres międzyplanetarny wydaje rozkaz zniszczenia planety. Kryzys narasta…

AUTOR:Michał Gołkowski[icon name=”book” class=”” unprefixed_class=””]
TYTUŁ:Konigsberg
TYTUŁ oryginału:
Tłumaczenie:
Wydawnictwo: Fabryka słów
Data wydania: 2016
ISBN: 9788379642021
CYKL: Stalowe szczury – tom 3

OPIS:

Königsberg – miasto tajemnic, intryg i romansów.
Lato 1917 roku – Teodor Grossmann, odznaczony Krzyżem Żelaznym bohater walk na froncie zachodnim, przybywa na zasłużony urlop do spokojnego Königsberga… Tak przynajmniej wygląda to w oficjalnych dokumentach, bo naprawdę nazywa się Fiodor Grigoriewicz Wielikow i jest doskonale zakonspirowanym rosyjskim szpiegiem.
Jego zadaniem jest odnalezienie Wunderwaffe, zagadkowej i rewolucyjnej broni, wspomnianej w ostatnim meldunku od zamordowanego agenta. Przed nim leży Königsberg – nieznane i uwodzicielskie miasto, oplecione siecią intryg, okutane mgłą niedopowiedzeń i zawieszone w kruchej równowadze wzajemnych układów.
Podwójny zegarek znaleziony w mieszkaniu denata nieubłaganie cyka, odmierzając uciekający czas.
Odkryj fascynujący świat wystawnych balów i ekskluzywnych przyjęć, na których jedno słowo potrafi wynieść człowieka na piedestał albo strącić w otchłań towarzyskiego niebytu. Odetchnij atmosferą Königsberga, wciąż radosnego i sytego w tym ostatnim, pięknym i ciepłym lecie przed złotą jesienią złotego wieku, jeszcze zanim nadeszła długa zima nadciągającej już Rewolucji Bolszewickiej. Pozwól, aby oczarowała Cię magia miasta, po którym dziś zostało tylko wspomnienie.
Pociąg już zbliża się do stacji. Witamy w Königsbergu.

AUTOR:Michael Marcus Thurner[icon name=”book” class=”” unprefixed_class=””]
TYTUŁ:Podróż Turila
TYTUŁ oryginału: Turils Reise
Tłumaczenie: Katarzyna Sowa
Wydawnictwo: Prószyń-ski i Ska
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-7648-635-2
CYKL: Nowa Fantastyka

OPIS:

Kosmicznym karawanem na ratunek wszechświata!

Również i tobie, przyjacielu, w niedługim czasie narzucona zostanie rola zmuszająca cię do podejmowania decyzji, które mogą unicestwić całe narody.

Taką przepowiednie usłyszał Turil – kosmiczny grabarz – przed ceremonią pogrzebową na Domiendramie, jednej z planet na jego drodze. Ponieważ los przemówił do niego głosem mało wiarygodnej i przestarzałej SI, Turil nie wziął tych słów na poważnie. Zignorował też inne znaki, mając na usprawiedliwienie fakt, że od pewnego momentu wiele rzeczy wymknęło się spod kontroli i nie bardzo był czas na przejmowanie się przepowiedniami. To musiało skończyć się katastrofą. Oto Turil, outsider wśród outsiderów. Dowcipny jak Ijon Tichy, lecz momentami mroczniejszy. Opis jego niezwykłej podróży Gelfarem, inteligentnym statkiem-karawanem, to proza zabawna, przebojowa, odkrywcza. Michael Marcus Thurner dołączył tą nietuzinkową książką do grona pisarzy wybitnych. O tym się będzie mówiło!

AUTOR:Fiodor Dostojewski[icon name=”book” class=”” unprefixed_class=””]
TYTUŁ:Zbrodnia i kara
TYTUŁ oryginału:
Tłumaczenie: Zbigniew Podgórzec
Wydawnictwo:Greg
Data wydania:Kraków 2015
ISBN:978-83-7327-352-8
CYKL:

OPIS:

Głównym bohaterem „Zbrodni i kary” jest Rodion Raskolnikow, 23-letni student prawa, chłopak zbuntowany przeciw porządkowi świata, który według niego nie jest logiczny. Rozum doprowadza młodego człowieka do zbrodni – według Raskolnikowa normy moralne sprzeczne są z elementarnym rachunkiem i nie dotyczą w równym stopniu wszystkich. Sam stawia się ponad nimi – jednak dokonane przez niego brutalne morderstwo podważa jego wiarę we własne siły i predyspozycje. Wyczerpany psychiczne, rozdarty wewnętrznie, nękany przez gorączkę i majaki przestaje panować nad swoimi czynami. Tymczasem krąg podejrzeń coraz bardziej zawęża się wokół niego.

Copyright ©http://empiresilesia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top