Literatura Przegląd

Przegląd Literatury 01. 2020 (71)

1520207-zycie-mrowek

Kolejny rok…kolejny przegląd. tym razem mamy dla państwa stuletnią opowieść o naszych małych bracia spod pióra francuskiego pisarza, zakończenie jednego z największych cykli fantasy, świat jutra, nowego Kinga oraz klasykę amerykańskiej literatury.

 

TYTUŁŻycie mrówek
AUTORMaurice Maeterlink
TŁUMACZENIEAdam i Marta Czartkowscy
WYDAWNICTWOMG
DATA i MIEJSCE WYDANIA2018
SERIA 
TYTUŁ ORYGINAŁULaq vie des fourmis

OPIS

NOTKA

Maurice Maeterlink napisał swoja słynna trylogię i owadach stadnych prawie sto lat temu. Mimo upływu lat i nowych odkryć naukowych wciąż pozostają one wspaniałymi dziełami – książkami, które fascynują i budzą w czytających zew wiedzy. Francuski publicysta i pisarz potrafi zafascynować, a jego wywody choć czasami przestarzałe mają pewną dozę dawnej magii. Autor poważa swoich bohaterów, choć ówczesne metody pozyskiwania wiedzy mogą w dzisiejszych czasach szokować. Warto zwrócić także uwagę na obszerne wtręty porównujące społeczność mrówek z ludzkością.

TYTUŁKról Snów
AUTORRobert Silverberg
TŁUMACZENIEAgnieszka Modzelewska i Krzysztof Sokołowski
WYDAWNICTWOSolaris
DATA i MIEJSCE WYDANIAStawiguda 2010
SERIAKroniki Majipooru, tom VI
TYTUŁ ORYGINAŁUThe Kong of Dreams

OPIS

NOTKA

Ostatni tom olbrzymiej sagi Silverberga, godnie wieńczy cały cykl. To dalej historia o wielkich wydarzeniach, ale podana w bardzo intymny sposób, skupiająca się na ułomnościach zwykłych ludzkich żywotów. Oczywiście nie brakuje tu epickości, ale główna uwagę autor skupia na dorastaniu do władzy. Nie jest to tak wspaniała powieść jak ta otwierająca cykl, ale jako zamkniecie całości sprawdza się znakomicie i wyjaśnia powstanie ostatniej, czwartej z potęg planety.

TYTUŁHomo deus. Krótka historia jutra
AUTORNoah Yuval Harari
TŁUMACZENIEMichał Romanek
WYDAWNICTWOLiterackie
DATA i MIEJSCE WYDANIA2018
SERIA 
TYTUŁ ORYGINAŁUHomo Deus: A Brief History of Tomorrow

OPIS

Światowy bestseller. Nowa książka najbardziej inspirującego myśliciela XXI wieku.
Tak będzie wyglądała nasza przyszłość!

Yuval Noah Harari w słynnej książce „Sapiens. Od zwierząt do bogów”, sprzedanej na całym świecie w nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy, opisywał ewolucję i historię ludzkości. W swym najnowszym dziele stawia kolejny krok – w „Homo deus…” myśliciel skupia się na teraźniejszych wyzwaniach, szuka odpowiedzi na pytanie, co nas czeka w przyszłości, a przede wszystkim udowadnia, że już wkrótce człowiek stanie się równy bogom.

Harari z niezwykłą lekkością, a zarazem wnikliwością łączy historię, filozofię, socjologię, biotechnologię i wiele innych dziedzin nauki. Z tego połączenia wyłania się fascynująca wizja XXI wieku jako epoki, w której dokona się najważniejsza i najgłębsza przemiana w dziejach.

Śmierć to tylko problem techniczny. Światowe korporacje prowadzą wyścig po nieśmiertelność. Już niebawem najbogatszych będzie stać na przedłużanie swojego życia. Jeśli człowiek będzie nieśmiertelny, jak zmienią się społeczeństwa i religie?

Czy ludzkość osiągnie szczęście? Człowiek to biologiczna maszyna, a skoro tak, można nią sterować. W XXI wieku poczucie szczęścia po prostu będzie można włączyć na żądanie.

Wojna to przeżytek. Już dzisiaj więcej osób umiera w wyniku samobójstw niż w konfliktach zbrojnych. O czym to świadczy?

Nowe religie, nowa struktura społeczna, nowa ekonomia, bioinżynieria, cyborgizacja, nowa etyka i nowy humanizm. Jesteśmy na to gotowi? Czy odnajdziemy się w takim świecie?

„To rodzaj książki, która zmiata pajęczyny z naszych mózgów. Styl Harariego, promieniujący mocą i jasnością sprawia, że czytelnik patrzy na świat jak na zjawisko dziwne i zarazem nowe”.
– The Sunday Times

NOTKA

Izraelski historyk kreśli przed czytelnikiem ciekawa wizje świata, który może, ale nie musi stać się. To wizja z rozmachem, oparta na solidnych podstawach i wielkiej elokwencji autora. Czasami zadziwia, czasami wprowadza w konsternacje, ale zawsze ciekawi dzięki umiejętności Harrariego do snucia opowieści o ludziach, o nas samych. Wizja świata przyszłości kreślona przez tego jednego z najważniejszych myślicieli pierwszej i drugiej dekady XXI wieku, to wizja świata, gdzie człowiek pokona biologiczne bariery i będzie dążyć do absolutnego szczęścia. Czy tak się stanie? Zobaczymy. 

TYTUŁDziwna Pogoda
AUTORJoe Hill
TŁUMACZENIEMarta Guzowska
WYDAWNICTWOAlbatros
DATA i MIEJSCE WYDANIA2018
SERIA 
TYTUŁ ORYGINAŁUStrange weather

OPIS

Zbiór czterech mrożących krew w żyłach minipowieści.

Joe Hill, jeden z najlepszych amerykańskich autorów horrorów, stawiany jest na równi z takimi pisarzami, jak Peter Straub, Neil Gaiman czy Jonathan Lethem. W Dziwnej pogodzie, frapującej kronice niekończącej się wojny między dobrem i złem, sprawnie obnaża mrok kryjący się pod powierzchnią codziennego życia. Swoim mistrzowskim piórem przesuwa granice gatunku na nowe terytoria. Zabierając czytelników w nieznane, Joe Hill, literacki alchemik, skupia się w swoich czterech minipowieściach na najważniejszych elementach ludzkiej egzystencji: pamięci i niepamięci, wyobrażeniach i fantazjach, bestialstwie i bezradności, lęku i brawurze, deszczu i wietrze, śmierci i życiu, marzeniach… i koszmarach.

NOTKA

Hill potrafi pisać. Potrafi pisać ciekawie i przejrzyście. Ma dobre pomysły i wie jak je zrealizować. To współczesna inkarnacja mistrza Kinga. cztery nowele opowiadają jakże różne historie ale wszystkie są doskonałe. Świetnie dozują wszystkie te czynniki z których słynie dobra literatura. Dodatkowo nie rozciągają się niemiłosiernie a skupiają na miąższu opowieści. Świetne.

TYTUŁPtasiek
AUTORWilliam Wharton
TŁUMACZENIEJolanta Kozak
WYDAWNICTWORebis
DATA i MIEJSCE WYDANIAPoznań 2018
SERIA 
TYTUŁ ORYGINAŁUBirdy

OPIS

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top