Podróże

Podróże z żartem – Ankershagen, Alt Rehse oraz pałacowa wyspa Mirow

ar

Trzy niewielkie miejscowości oferujące zaskakująco wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Polecamy…

DaneMirowAnkershagenAlt Rehse
Liczba mieszkańców3933 524 362 
Powierzchnia156,42 km2 28,19 km2 9,11 km²
PowiatMecklenburgische SeenplatteMecklenburgische SeenplatteMecklenburgische Seenplatte
Kod pocztowy172521721917217
Kraj związkowyMecklenburg-VorpommernMecklenburg-VorpommernMecklenburg-Vorpommern
Strona internetowahttp://www.amt-mecklenburgische-kleinseenplatte.de/http://www.ankershagen.de/ 

 

 

Mirow

Wappen der Stadt Mirow

Troszkę historii…

Mirow to niewielkie miasteczko (otrzymało prawa miejskie w 1919 roku), słynne ze swojej wyspy pałacowej. Urodziła się tutaj Zofia Charlotta Mecklenburg-Strelitz, żona króla Wielkiej Brytanii Jerzego III, matka dwóch przyszłych królów Anglii oraz mecenaska Mozarta i Bacha. Nazwa miejscowości wywodzi się od słowiańskiego słowa mir, co oznacza pokój. Pierwotnymi właścicielami sołectwa był zakon joannitów, którzy na małej ówczesnej pół-wysepce zbudowali zamek. W 1701 roku miejscowość znalazła się w nowo-utworzonym księstwie Mecklenburg-Strelitz. 


No to zwiedzamy…

Pałacowa wyspa to wielka atrakcja tej niewielkiej miejscowości. W XVIII wieku była jedną z posiadłości książąt Mecklenburg-Strelitz. Na wyspę wchodzi się przez wybudowaną 1588 roku renesansową bramę. Nieopodal znajduje się najstarszy budynek w mieście – kościół joannitów, odbudowany po pożarze w 1742 roku. Głównym obiektem całej wyspy jest barokowy pałac, wybudowany według projektu Christopha Juliusa Löwe. Zachwycają w nim bogate wnętrza. Obecnie znajduje się tam muzeum i ciekawe wystawy czasowe. Warto pospacerować po romantycznym parku i znaleźć chwilę na przekroczenie niewielkiego mostku i podziwianie Mirower See z ławeczki na niewielkiej wysepce miłości.

Pałac w Mirow. 

Ankershagen

Wappen der Gemeinde Ankershagen
Ankershagen nazywane jest wrotami do parku narodowego Müritz, co już samo w sobie powinno być doskonałą rekomendacją. Obecnie ta niepozorna wioska pochwalić może się także ciekawym muzeum, które poświęciło swojemu wybitnemu dziecięciu: Henrykowi Schliemannowi – odkrywcy Troi.

Troszkę historii…

Okolice wioski zamieszkane były już w epoce brązu. Pierwsze piśmienne wzmianki pojawiają się w 1252 roku. W średniowieczu była siedzibą rodową rodziny von Holstein.


No to zwiedzamy…

Park narodowy Müritz – to wspaniała kraina 107 jezior (Müritz to drugie największe jezioro w Niemczech), a także bagna i torfowiska, a to wszystko w otoczeniu gęstych lasów. 

Logotyp Park Narodowy Müritz

Powierzchnia322 km2
Wysokość62 (Müritz) do 143 m n.p.m. (Hirschberg)
Założenie1990 r.
Typ krajobrazujeziora, szuwary, bagna, lasy, łąki.

Do najciekawszych okazów fauny parku należny bogaty świat ptaków: w tym bieliki, żurawie i bociany czarne.

Muzeum Heinricha Schliemanna – niedawno odnowione muzeum mieści się w dawnym domu farnym, w którym dzieciństwo spędził Schliemann. W muzeum można zobaczyć eksponaty związane z życiem wielkiego odkrywcy, w tym jego rzeczy prywatne oraz cenne zabytki odkryte przez niego w czasie rozlicznych wykopalisk. Ekspozycje zrealizowano w nowoczesny sposób z rozlicznymi stanowiskami multimedialnymi. Dzieci powinna zainteresować rekonstrukcja konia trojańskiego, będąca jednocześnie zjeżdżalnią. W muzeum mieści się także niewielki sklepik i kafejka. Cena dla osoby dorosłej wynosi 6,00 €.

Popiersie Heinricha Schliemanna.

Lindenallee 1
17219 Ankershagen

info@schliemann-museum.de
www.schliemann-museum.de

Heinrich Schliemann

Odkrywca Troi, Myken i Tyrynsu urodził się w 1822 roku w niewielkiej miejscowości Neubukow. W wieku 7 lat otrzymał od rodziców „Ilustrowaną historię świata” Jerrera, w której znajdowała się ilustracja pożaru Troi, która tak zafascynowała młodego chłopaka, że już w tak młodym wieku postanowił poświecić wszystkie siły, by odnaleźć to mityczne wówczas miejsce. Po śmierci matki, ojciec ze względów finansowych zmuszony był oddać młodego Heinricha pod opiekę brata – pastora w Ankershagen. Już w wieku 14 lat Schliemann podjął swoja pierwsza pracę, wkrótce zaś zaciągnął się na okręt handlowy jako majtek.  Statek jednak nieszczęśliwie zatonął, a cudem ocalałego Schliemana morze wyrzuciło u wybrzeży Holandii, w której został i podjął pracę w firmie handlowej. Jego dalsze życie to szereg podróży, założenie własnej firmy, prowadzącej handel w Rosji a w końcu kierowanie bankiem w Kalifornii. Dzięki temu Schliemann dorobił się dużej fortuny. Nie zapomniał jednak o swoim marzeniu z dzieciństwa. W końcu będąc już sytuowanym człowiekiem postanowił je zrealizować. 

Podobny obraz

Kościół – wczesnogotycki kościół należący do ciekawych przykładów budownictwa z cegły wypalanej. 

Pałac w Rumpshagen – obecnie pełni rolę budynku mieszkalnego. To dwu-poziomowy pałacyk, nakryty mansardowym dachem. Zewnętrznej całości dopełnia środkowy ryzalit, czyli wysunięta do przodu część elewacji budynku, która sama w sobie sprawia bardzo pozytywne wrażenie. Rumsphagen to malutka miejscowość w gminie Anakershagen, w której można zobaczyć jeszcze niewielki kościółek z cegły wypalanej.  

Pałac w Rumpshagen.

Alt Rehse

Wappen von Alt Rehse

Wioska ta jest jednym z niewielu przykładów zrealizowanego narodowo-socjalistycznego krajobrazu. Obecnie liczy zaledwie ponad 350 mieszkańców. W 1934 roku narodowo-socjalistyczny związek lekarzy niemieckich przejął miejscowość i założył tam Führerschule der Deutschen Ärzteschaft, kształcącą lekarzy i medyków. W latach 1935-1941 wykształciła od 10 000 do 12 000 lekarzy, aptekarzy i położnych. Placówka miała ważne znaczenie strategiczne, o czym świadczą wizyty nazistowskich prominentów w ośrodku, na czele z Rudolfem Hessem, Reinhardem Heydrichem oraz Heinrichem Himmlerem. Ośrodek w Alt Rehse kształcił postawy silnie zideologizowane, podkreślano teorię ras. W myśl nazistowskiej polityki zdecydowano się zburzyć zabudowania dotychczasowej wioski, a w ich miejsce zaprojektowano nazistowską wioskę przyszłości. Wzniesiono 22 budynki mieszkalne z muru pruskiego (konstrukcja ryglowa) oraz przebudowano budynki dworskie. Powstały także stadion sportowy i hala gimnastyczna. Obecnie w miejscowości mieści się świątynia Hardcore buddystów, a sama wioska pełni rolę pomnika historii.

Świątynia hardcorowych buddystów.

 

Dom kryty strzecha i o konstrukcji z muru pruskiego.

Copyright ©http://empiresilesia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top