Historyczne kadry

Historyczne Kadry#8: Najpiękniejsze samobójstwo

13834766548620414862-i-5c459d223

Fotografia która otrzymała nazwę “Najpiękniejszego samobójstwa” sprawia niesamowite i przejmujące wrażenie. To zdjęcie chwili, wykonane kilka minut po tragicznym samobójstwie, jak kruche jest nasze życie.

Co?: Zdjęcie wykonane tuż po samobójstwie Evelyn McHale. Tragicznie zmarła kobieta otrzymała przydomek Śpiącej Królewny.

Kiedy?: Fotografia została zrobiona 1 maja 1947 roku.

Gdzie?: Przed Empire State Building.

Kto?: Autorem fotografii jest Robert Wiles, ówczesny student fotografii. 

Tło: 1 maja 1947 roku Evelyn McHale wyskoczyła z 86 piętra Empire State Building (z tarasu widokowego) popełniając samobójstwo. Mimo śledztwa, nigdy nie udało się ostatecznie ustalić motywów kobiety. Wiadomo, że na kilka godzin przed śmiercią spotkała się z ukochanym z okazji jego urodzin. Jej ostatnie zdanie zapisane na kartce papieru brzmiało: Będzie mu lepiej beze mnie… Nie byłabym dobrą żoną dla nikogo

Kadr: Ciało Evelyn wgniotło dach stojącej przed budynkiem limuzyny ONZ. Wiles wykonał to zdjęcie kilkanaście sekund po upadku kobiety. Spokój i naturalność tragicznie zmarłej kobiety sprawiają ogromne wrażenie., dodatkowo spotęgowane zniszczeniami samochodu, który w momencie uderzenia ciała, dosłownie rozpadł się. O fotografii zrobiło się głośno, kiedy kilka tygodni później ukazała się na okładce magazynu Life. Warto dodać, że od 1937 roku, kiedy to budynek został ukończony już 36 osób popełniło samobójstwo skacząc z budynku (pierwsze samobójstwo miało miejsce jeszcze w trakcie budowy budynku, kiedy to z nieukończonego wieżowca skoczył jeden z robotników), w tym 17 właśnie z 86 pietra. Sama Evelyn była 12 kolejną ofiarą, która zdecydowała się na taki czyn. Wkrótce też władze zdecydowały się zabezpieczyć budynek przed kolejnymi próbami samobójczymi, stosując metalową siatkę odgradzającą.

Inne kadry:

Okładka płyty Gilt zespołu Machines of Loving Grace.

Źródła:

http://historiajednejfotografii.blogspot.com/2014/11/najpiekniejsze-samobojstwo.html

http://polimaty.pl/2013/07/najpiekniejsze-samobojstwo-swiata/

Copyright ©http://empiresilesia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top