Bez kategorii

Emin Pasza – brzmi orientalnie, egzotycznie? Urodził się w Opolu…

EminPasza

Zapraszamy na spotkanie o zapomnianym, a często nie znanym nam w ogóle bohaterze aus Oppeln – Eminie Pasza. Wprawdzie „działał” w Afryce, ale urodził się w Opolu, a wychował w Nysie. Lekarz i podróżnik…Spotkanie odbędzie się 29 czerwca br., o godz. 17.00 w Opolu.

Spotkanie z cyklu „Wszyscy jesteśmy Ślązakami”:
EMIN PASZA opolski bohater Afryki
29 czerwca 2016 r. (środa), godz. 17.00,
Centralna Biblioteka Polsko-Niemiecka Caritas im.
J. von Eichendorffa,
Opole, ul.
Szpitalna 7A

 

Wiek pary i światła, jak często nazywa się wiek XIX, był czasem ekscentryków i wizjonerów, wielkich wodzów i buntowników, ludzi interesu i awanturników oraz odkrywców, dla których nie istniały żadne granice. Jednym z nich był urodzony w Opolu Izaak Schnitzer, znany m.in. jako Emin Pasza, Biały Pasza.

Emin Pasza był urodzonym w Opolu (dawniej Oppeln), a wychowanym w Nysie (dawniej Neisse) XIX-wiecznym lekarzem i podróżnikiem. To za jego sprawą z mapy Afryki zniknęło co najmniej kilka „białych plam”. Był żydem, który został protestantem, a potem przeszedł na islam. Był niemieckim lekarzem bez prawa do wykonywania zawodu w Europie, a w Afryce stał się gubernatorem egipskiej prowincji… Ceniony głównie za działalność naukową w Afryce.

O Paszy rozmawiać będziemy z gościem spotkania – Patrykiem Tomala. Patryk Tomala jest doktorantem historii Uniwersytetu Opolskiego, autorem bloga: http://empiresilesia.pl/ oraz stałym współpracownik kilku portali historycznych i literackich oraz członkiem kilku stowarzyszeń historycznych. W orbicie jego zainteresowań znajduje się historia powszechna XIX wieku oraz dzieje wojen i ich społeczne implikacje. Przygotowuje się do wydania swojej debiutanckiej książki o Eminie Paszy.

Moderatorem spotkania będzie dr Maciej Borkowski, historyk, autor publikacji dotyczących między innymi historii Opola

Wstęp bezpłatny, ilość miejsc ograniczona. Prosimy o zgłoszenia do 28 czerwca br.

Spotkanie odbędzie się w języku polskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top