100 klasyków na 100 wieczorów

100 klasyków na 100 wieczorów #28: Enio Morricone-Obój Gabriela

banner2

Utwór przewodni filmu “Misja” stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych motywów nie tylko w historii kina, ale i muzyki w ogóle. 

AUTOR

Ennio Morricone to włoski kompozytor, dyrygent i człowiek instytucja. Ennio Morricone urodził się 10.11.1928 w Rzymie. Jeden z najbardziej uznanych twórców muzyki filmowej. Ma na koncie autorstwo oprawy muzycznej do ponad 500 filmów, płyty z jego muzyką sprzedały się w liczbie przekraczającej 70 milionów egzemplarzy, a za film Nienawistna ósemka otrzymał Oscara.

Wykształcenie muzyczne pobierał od najwcześniejszej młodości. Jego ojciec nauczył go grac na kilku instrumentach oraz czytać nuty. Pierwsze utwory komponował w wieku 6 lat. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej św. Jana w Rzymie, gdzie zapoznał się z późniejszym wielkim reżyserem Sergio Leona, swoim wielkim przyjacielem. W 1946 roku  ukończył konserwatorium muzyczne w klasie trąbki i rozpoczął  karierę kompozytorską. W kolejnych latach ukończył jeszcze studia z instrumentacji oraz kompozycji. Karierę zaczynał od komponowania pieśni oraz jako ghostwriter znanych ówcześnie kompozytorów muzyki filmowej. Następnie imał się rożnych muzycznych zajęć, by ostatecznie skomponować utwory dla popularnych piosenkarzy muzyki rozrywkowej, w tym dla Miny czy Paula Anki. Napisał utwory do takich filmów jak: Bękarty wojny, Lolita, Misja, Coś, Pewnego razu na Dzikim Zachodzie.

Lista artystów i gatunków muzycznych o które w swej twórczości zahaczał jest imponująca. Wystarczy przypomnieć, ze współpracował z tak rożnymi artystami jak: Wu-Tang Clan, Hans Zimmer, Slash, Snoop Dogg, The Prodigy, Method Man, Massive Attack, Andrea Bocelli, Gorillaz.

Należał do eksperymentalnej grupy kompozytorów Gruppo di Improvvisazione di Nuova Consonanza (G.I.N.C.), która wykonywała utwory przy dużym czynniku improwizacji.


UTWÓR: Obój Gabriela


Utwór powstał jako główny motyw do filmu Misja brytyjskiego reżysera Rolanda Joffé z Robertem deNiro, Jeremy Ironsem oraz Liamem Neeson w rolach głównych. Soundtrack do filmu uzyskał wiele pozytywnych ocen, był nominowany do Oscara oraz zdobył Golden Globe. Utwory ze ścieżki dźwiękowej do filmu interpretowane były przez tak uznanych artystów jak Yo-Yo Ma, Holly Gornik oraz Brynjar Hoff.

Obój Gabriela od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i estymą świata muzyki. W 2010 roku sopranistka Hayley Westenra użyła go jako podkład do jednej z piosenek umieszczonych na albumie “Paradiso”. Sarah Brigthman za zgodą kompozytora wykorzystała motyw w piosence Nella Fantasia z 1998 roku z albumu Eden. Słowa do tej piosenki napisała Charia Ferrau.


Copyright ©http://empiresilesia.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top