Sztuka

Sztuka szoku: Carl Spitzweg “Łowca motyli”

800px-Carl_Spitzweg_033

Obraz jednego z najważniejszych malarzy niemieckich Carla Spitzwega “Łowca motyli” wpisuje się w fantastyczne przedstawienia XIX-wiecznej fascynacji przyrodą i jej odkrywaniem. Spitzweg jak nikt inny potrafił połączyć przyrodę z nowoczesnością ukazując tym samym przemijanie i to co miało dopiero nadejść.

Carl Spitzweg urodził się 5 lutego 1808 roku w Unterpfaffenfofen w zamożnej, mieszczańskiej rodzinie kupieckiej, co też zaważyła na jego przyszłości, poczuciu smaku i postrzeganiu świata. Na życzenie ojca zdecydował się kształcić na kupca, co miało mu zapewnić dostatnie życie, ale wkrótce wybrał aptekarstwo. Jego trzej bracia także zdobyli dobre wykształcenie: Simon przejął rodzinne przedsiębiorstwo a Eduard został lekarzem. W wieku 11 lat stracił matkę, a ojciec ożenił się ponownie. Po ukończeniu gimnazjum w Monachium młody Carl kształcił się na aptekarza, w 1825 roku rozpoczął pracę w nadwornej aptece królewskiej w Monachium. Kilka lat później zmarł jego ojciec. W 1829 roku Spitzweg rozpoczął pracę w aptece Pod Lwem w Straubing. Rok później rozpoczął studia przyrodnicze na Uniwersytecie w Monachium, które ukończył dwa lata później z wyróżnieniem. W 1833 roku porzucił intratna posadę w aptece i poświęcił się całkowicie swojej pasji – malarstwu. Spitzweg w 1844 roku został stałym współpracownikiem pisma satyrycznego Fliegende Blätter, w którym publikował rysunki humorystyczne i satyryczne. Malarz zmarł po owocnej karierze 23 września 1885 roku w Monachium, gdzie też go pochowano.

Ilustracja
Autoportret Carla Spitzwega z 1840 roku

Spitzweg w czasie swojej trwającej od 1824 roku kariery namalował ponad 1500 obrazów, z czego około 400 znalazło nabywców prywatnych, głównie wśród mieszczaństwa do którego wszak kierował swoją sztukę. Niemiecki malarz reprezentował późny okres romantyzmu, ewoluujący z czasem z Biedermeiera w impresjonizm. W swym malarstwie Spitzweg skupiał się na obrazowaniu mieszczańskiego środowiska swoich czasów. Przedstawiał biedermeierowskie drobnomieszczaństwo, ekscentrycznych dziwaków i romantyczne wydarzenia, nie stroniąc od ukazywania ludzkich słabości i przywar, co jednak w jego przypadku dalekie było od wulgarności. Wraz z malarzem pejzażystą Eduardem Schleichem odbył szereg podróży, które uświadomiły mu znaczenie krajobrazu i przyrody jako tła. Dzięki doświadczeniu chemicznemu produkował kolory niemal niepodrabialne.


 
Łowca motyli (Der Schmetterlingsjäger)
 

Obraz ten powstał w 1840 roku, a jego oryginał można zobaczyć w muzeum w Wiesbaden. Obraz ma wymiary 31 x 25 cm i namalowana go techniką olejną na drewnie.

Łowca motyli to jedno z wczesnych dzieł artysty, w którym, według specjalistów Spitzweg przedstawił zwątpienie w siebie jako artysty – symbolizować ma to zdziwienie niedzielnego łowcy, wyposażonego w niewielką siatkę na motyle z którą porwał się na łowy, podczas gdy do złapania są dwa marzenia – piękne, dorodne niebieskie motyle. Historycy sztuki utożsamiają oba zwierzęta z arcydziełem, czyli czymś do czego dąży każdy artysta.   

Na pierwszym planie widać dwa okazałe motyle, najwyraźniej bardzo rzadkie okazy, a kilka metrów dalej można rozpoznać kolekcjonera motyli na wyprawie. Wpatruje się on ze zdziwieniem w piękno motyli. Łapacz motyli starannie przygotował się do swojej wyprawy, ma wszystko, czego potrzebuje i swoją sieć w dłoni, aby być gotowym w każdej chwili. Ale w kluczowym momencie zastyga w bezruchu. Po prostu stoi nieruchomo i z otwartymi ustami obserwuje odlatujące motyle. 

800px-Carl_Spitzweg_033


Inne obrazy

Carl_Spitzweg_025
Geolog – wersja 3, olej na płótnie, 44 × 34,5 cm, zbiory Heydt-Museum

356px-CarlSpitzwegGnomEisenbahnbetrachtend
Gnom obserwujący pociąg (około 1949 rok), olej na drewnie, 24,0 × 14,7 cm, zbiory prywatne

470px-Carl_Spitzweg_-_Der_Blumenfreund
Przyjaciel kwiatów

467px-Carl_Spitzweg_035
Niedzielny myśliwy (około 1845 rok), olej na płótnie, 40 × 33 cm, Staatsgalerie Stuttgart

454px-Carl_Spitzweg_004
Kąpiące się nimfy (około 1855 rok), olej na płótnie, 54 × 40 cm, zbiory prywatne w Dortmundzie

450px-Disputierende_Moenche_(Carl_Spitzweg)
Dyskutujący mnisi

Copyright ©http://empiresilesia.pl

Back To Top