Literatura Przegląd

Przegląd Literatury 5/2014 (24)

Nakr__cana_dziewczyna_-_M

Po krótkiej przerwie, wracamy z naszym cyklicznym przeglądem, a  w nim tradycyjnie 5 krótkich recek książkowych. Istota z kosmosu, słowiański rzeźnik, uczłowieczona nakręcanka, świat pod wodą i polityka. Zapraszamy.

E.T.„, William Kotzwinkle

Warszawa 1987, tłum. Maria Zborowska

Książka i Wiedza, tyt. org. E.T. The Extra-Terrestrial in his adventure on Earth

ISBN: 8305117650

OPIS:

Książka ta powstała w oparciu o głośny film Stevena Spielberga pod tym samym tytułem i scenariusz Melissy Mathison. Wiliam Kotzwinkle, autor literatury fantastycznonaukowej, opisał przygody przybysza z innej planety, “starego botanika”, który na Ziemi znalazł przyjaciela i opiekuna w dziesięcioletnim chłopcu. Tak więc oddajemy do rąk Czytelników tę spopularyzowaną już przez film współczesną baśń o przyjaźni przekraczającej bariery kosmicznych cywilizacji, bezpretensjonalną, pełną humoru i fantazji, a zarazem uniwersalną w swojej moralnej wymowie.

OCENA:

Zgrabnie napisana, krótka historyjka na podstawie scenariusza do wielkiego hollywoodzkiego hitu. Właściwie nie ma o czym pisać, choć dzieci powinny być zachwycone. To krótka książeczka to doskonały przykład jak można napisać historię, praktycznie nic do niej własnego nie wnosząc, gdyż Kotzwinkle, praktycznie przepisał scenariusz koloryzując go z lekka. Tak jak pisaliśmy dla dzieci to fajna bajeczka, będąca dopełnieniem świetnego i klasycznego filmu Spielberga.

4/10

Nakręcana dziewczyna„, Paolo Bacigalupi

Warszawa 2013, tłum. Wojciech M. Próchniewicz

Wyd. MAG, tyt. org. The Windup Girl

ISBN: 9788374802642

Hugo, Nebula, Locus 2010, Wyd. II

OPIS:

Anderson Lake jest przedstawicielem koncernu kalorycznego AgriGen na Tajlandię. Udając dyrektora fabryki sprężyn, przeczesuje uliczne targi Bangkoku w poszukiwaniu dawno uznanych za wymarłe gatunków owoców i warzyw. Poznaje tam nakręcaną dziewczynę – prześliczną i tajemniczą Emiko – pozostawioną na pastwę losu i slumsów. Emiko zalicza się do Nowych Ludzi, wyhodowanych dla zaspokajania kaprysów bogaczy. Produkuje się ich jako żołnierzy, niewolników i maskotki do towarzystwa; powstała w ten sposób cała nowa klasa ludzi, zepchnięta na margines tej złowrogiej przyszłości, w której ropa się skończyła, nad państwami dominują firmy kaloryczne, a po świecie szaleją wyprodukowane w laboratoriach choroby i szkodniki.
W miarę nasilania się obsesji Andersona na punkcie Emiko, pośród upału zawiązują się intrygi, a polityczne napięcia grożą niekontrolowanym chaosem. Biznesmeni, urzędnicy ministerialni, bogaci cudzoziemcy i uchodźcy bez grosza – każdy z nich ma własny plan. Lecz nikt nie jest w stanie przewidzieć niszczycielskiego wpływu Nakręcanej Dziewczyny.

OCENA:

Jak na rasowego zwycięzcę fantastycznych konkursów literackich, powieść Bacigalupiego nie przypadła mi do gustu. Co prawda historia jest ciekawa i w ogóle. Jednak czegoś mi tu brakuje, może to słabi bohaterowie – nieprzekonywujący i jacyś tacy nierealni, może to przedstawiony świat. Nie do końca wiem, ale czuję że liczyłem na dużo więcej.

5/10

Źle ma się kraj„, Tony Judt

2011, tłum. Paweł Lipszyc

Wyd. Czarne, tyt. org. Ill fares the land

ISBN: 978-83-7536-268-8

Seria: Mikrokosmos / Makrokosmos. Literatura faktu

OPIS:

Nie tylko żyjemy dziś bardzo niewłaściwie, ale błędny jest sam sposób myślenia o naszym życiu. W tej niezwykłej, krótkiej książce Tony Judt, jeden z czołowych współczesnych historyków i intelektualistów, wyjaśnia, jak znaleźliśmy się w obecnym stanie niebezpiecznego chaosu. Po mistrzowsku krystalizuje nasze dojmujące poczucie zbiorowego dyskomfortu i wskazuje drogę wyjścia.
Jak pokazało dobitnie załamanie gospodarcze z 2008 roku, umowa społeczna, która definiowała życie w powojennej Europie i Ameryce – gwarancja bezpieczeństwa, stabilności i sprawiedliwości – przestała być rzeczą pewną. W istocie nie stanowi nawet przedmiotu rozmów. Judt proponuje nowy język do rozmowy o naszych wspólnych potrzebach, odrzucając zarówno nihilistyczny indywidualizm skrajnej prawicy, jak i skompromitowany socjalizm przeszłości.
Judt argumentuje, że aby znaleźć drogę wyjścia z obecnego trudnego położenia, musimy przyjrzeć się naszej niedawnej przeszłości i ponownie przedłożyć sprawiedliwość nad zwykłą wydajność. Zamiast ślepo wierzyć rynkowi – jak, na własną zgubę, czyniliśmy przez ostatnie trzydzieści lat – musimy stawić czoło wyzwaniom społecznym i przyjąć odpowiedzialność za świat, w którym żyjemy. Źle ma się kraj dostarcza narzędzi, za pomocą których możemy projektować nowe formy zarządzania i wyobrazić sobie lepszy sposób życia.
Ta pełna pasji, mądra, przejrzysta, ludzka rozprawa, sięgająca głęboko w przeszłość, ale i w teraźniejszość, ten skondensowany wyraz wieloletnich trosk zajmie poczesne miejsce wśród pisarstwa politycznego zarówno tej, jak i każdej innej epoki.

OCENA:

Ciekawe spojrzenie na naszą rzeczywistość. Autor nie tylko wytyka błędy, ale stara się również znaleźć rozwiązania owych. Gorąco polecam. Czas się zastanowić nad sobą.

8/10

Waterworld. Wodny Świat.„, Max Allan Collins

Warszawa 1995, tłum. Paweł Korombel

Wyd. Da Capo, tyt. org.WaterWorld

ISBN: 83-7157-080-5

Na podstawie scenariusza: Pater Rader, David Tvohy

OPIS:

Mała dziewczynka żegluje po bezkresnych morzach, pijąc oczyszczoną morską wodę i żywiąc się surowymi rybami. Jak wszyscy, którzy przeżyli potop, marzy o skrawku suchego lądu. Ale tylko ona posiada największą tajemnicę: na plecach ma egzotyczny tatuaż – mapę, która jako jedyna możę uratować ludzkość i zaprowadzić na suchy ląd. Tę mapę pragnie zdobyć każdy… za wszelką cenę!

OCENA:

Kolejna powieść napisana na podstawie scenariusza, tym razem autorstwa Petera Radera i Davida Twohy i podobnie jak E.T. jest to tylko literackie przeniesienie filmu na papier. Nie ma więc większych zalet, choć podobnie jak wszystkie książki tego rodzaju czyta się jednym tchem.

5/10

Opowieści ze świata Wiedźmina”

red. Paweł Laudyński i Wojtek Sedeńko

Stawiguda 2013, tłum. Paweł Korombel

Wyd. Solaris,

ISBN : 978-83-7590-093-4

Hołd pisarzy rosyjskich i ukraińskich dla Andrzeja Sapkowiskiego

OPIS:

Hołd dla Andrzeja Sapkowskiego i jego świata wiedźmina, złożony przez najlepszych pisarzy rosyjskich i ukraińskich:
Nik Pierumow
Olesandr Zołotko
Maria Galina
Andriej Bielanin
Władimir Wasiljew
Wolodymyr Arieniew
Michaił Uspienskij
Leonid Kudriawcew

W Rosji i na Ukrainie saga wiedźmińska jest niezwykle popularna, a tamtejsi autorzy fantasy wyrażają się o twórczości Sapkowskiego w samych superlatywych. Nic więc dziwnego, że postanowili naszemu ASowi złożyć hołd. Są tu opowiadania, których bohaterem jest Geralt, są opowiadania o Jaskrze i innych postaciach ze świata wiedźmina.

OCENA:

8 opowiadań napisanych przez uznanych za naszymi wschodnimi granicami autorów. Większość z nich, wyselekcjonowanych przez Laudyńskiego i Sedeńkę trzyma poziom, parę nawet ociera się o prozę AS-a. Każdy z fanów przygód Rzeźnika z Blaviken powinien zapoznać się z tą pozycją, przynajmniej dlatego, by spotkać się z innymi sposobami przedstawienia najbardziej popularnego polskiego bohatera.

7/10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top