Literatura Przegląd

Przegląd Literatury 4/2014 (23)

i-cien-wiatru-wyd-2012-tw

Drugi tom post apokalipsy wg. matki od aniołów, dziwny jest ten świat Murakamiego, powieść doskonała Zafona, trzecia opowieść o początkach Brytanii i przygody dwóch wielkich osobistości Gry o Tron.

Zakon Krańca Świata. Tom 2„, Maja Lidia Kossakowska

Lublin 2006,

Fabryka słów,

ISBN: 9788360505021

OPIS:

Zakon Krańca świata to doskonale przyrządzony, mocno przyprawiony i zacnie podany specyfik, który postawi na nogi Twoją wyobraźnię. Dlaczego? Otóż dlatego, że wszystko, co można by z niezwykłym kunsztem odmalować kolorami na płótnie w “Zakonie…” zostało zaklęte w litery i tylko od Ciebie zależy, w jaki sposób odtworzysz to sobie w wyobraźni

OCENA:

Dawno, dawno temu przeczytałem tom pierwszy, Krańca Kossakowskiej. I do dzisiaj jestem pod wielkim wrażeniem, wyobraźni, apokaliptycznej wizji i fajnych, ciekawych bohaterów. Byłem zafascynowany i jednocześnie głodny nowych przygód Grabieżcy. Jakoś tak wypadło, że musiałem poczekać kilka lat by dokończyć jego przygody. I co? No niestety, tom drugi, na pewno nie jest tym na co czekałem. A czekałem naprawdę na wiele. Oczywiście to dalej Kossakowska o nieskrępowanej wyobraźni. Brakuje tu jednak tej prawdziwej przygody, wielkiego finału, na który tak czekałem. To dalej dobra pozycja, no ale…

6/10


Kronika ptaka nakręcacza„, Haruki Murakami

Warszawa 2013, tłum. Anna Zielińska-Elliott

MUZA Sa,

ISBN: 9788377585078

OPIS:

Akcja Kroniki ptaka nakręcacza , podobnie jak w większości książek Haruki Murakami jest bardzo skomplikowana, ale nie ona jest najważniejsza. Jeden z recenzentów streścił ją tak: Toru Okada traci najpierw pracę, potem kota, potem żonę a w końcu rozum. O ile w pierwszych trzech punktach można recenzentowi przyznać rację, o tyle z tym rozumem sprawa jest nieco bardziej złożona. Życie Toru Okady po stracie pracy jest monotonne i pozbawione ambicji. Żona zarabia wystarczająco dużo na utrzymanie ich obojga, a Toru prowadzi dom. Ten harmonijny układ zostaje jednak pewnego dnia zburzony, kiedy to znika im kot. Toru wyrusza na poszukiwanie zwierzątka i tak zaczyna się wielka historiajego spotkań z różnymi najdziwniejszymi osobami, prowadząca do całkowitej przemiany duchowej, nieomal buddyjskiej iluminacji. Gdy odejście żony pozbawia go środków do życia i nie może sobie pozwolić na bezczynność, jest już innym człowiekiem, gotowym zacząć nowe życie.

OCENA:

Po przeczytaniu tej książki miałem naprawdę mieszane uczucia. Po fali pozytywnych wypowiedzi, famie autora i ogólnej murakaminomanii, liczyłem na wielką przygodę, wspaniałą powieść. Tymczasem otrzymałem coś tajemniczego, niezwykle trudnego do sklasyfikowania. I co najgorsze nudnego. Oczywiście misterny, pełen nawiązań i metafizycznej obecności tekst Murakamiego, to perełka twórcza. Ale dla mnie perełka bez ładu i składu. Mi się niepodobna, ale rozumiem tysiące jego fanów.

4/10


Cień wiatru„, Carlos Ruiz Zafon

Warszawa 2013, tłum. Beata Fabjańska-Potapczuk, Carlos Marrodan Casas

MUZA Sa, tyt. org. La sombra del viento

ISBN: 8373195025

SERIA: Cmentarz Zapomnianych Książek

OPIS:

W letni świt 1945 roku dziesięcioletni Daniel Sempere zostaje zaprowadzony przez ojca, księgarza i antykwariusza, do niezwykłego miejsca w sercu starej Barcelony, które wtajemniczonym znane jest jako Cmentarz Zapomnianych Książek. Zgodnie ze zwyczajem Daniel ma wybrać, kierując się właściwie jedynie intuicją, książkę swego życia. Spośród setek tysięcy tomów wybiera nieznaną sobie powieść “Cień wiatru” niejakiego Juliana Caraxa. Zauroczony powieścią i zafascynowany jej autorem Daniel usiłuje odnaleźć inne jego książki i odkryć tajemnicę pisarza, nie podejrzewając nawet, iż zaczyna się największa i najbardziej niebezpieczna przygoda jego życia, która da również początek niezwykłym opowieściom, wielkim namiętnościom, przeklętym i tragicznym miłościom rozgrywającym się w cudownej scenerii Barcelony gotyckiej i renesansowej, secesyjnej i powojennej.

OCENA:

Nieczęsto daję tak wysoką ocenę.  Długo też ociągałem się z przeczytaniem tej książki. Ale gdy już zacząłem… to porwała mnie i nie wypuściła do samego końca. To trzeba przeczytać, doskonały kryminał zanurzony w cudownym powojennym świecie Barcelony oplecionej gęstą siecią kłamstw i intryg. To trzeba znać.

9+/10


Niosący Latarnie„,Rosemary Sutcliff

Warszawa 2013, tłum. Dariusz Kopociński

Wydawnictwo Telbit, tyt. org. The Lantern Bearers

ISBN: 9788362252244

SERIA: Orzeł tom III

OPIS:

Ostatni żołnierze rzymskiej armii wsiadają na okręty i opuszczają na zawsze Brytanię, wydając ją na pastwę wojny domowej i saskich najeźdźców. Lecz jeden z nich, dekurion Akwila, dezerteruje i zostaje w ginącej prowincji. Wraca na rodzinną farmę, mimo iż jego dom i najbliższych czeka wkrótce dramatyczny koniec. Wraca – bo po latach walk i znojów jedyne, co mu pozostało, to pragnienie zemsty…

OCENA:

Ostatni tom historycznego cyklu Sutcliff, to nadal fajne czytadło, nic nie zaskakującego, ale solidny kawał młodzieżowej powieści historycznej.

7/10


Rycerz siedmiu Królestw„, George R.R. Martin

Poznań 2014, tłum. Michał Jakuszewski

Wydawnictwo Zysk i S-ka, tyt. org. A Knight of the Seven Kingdoms

ISBN: 9788377853238

SERIA: Pieśń Lodu i Ognia

OPIS:

Rycerskie turnieje, zhańbione damy, dworskie intrygi – to codzienne życie młodzieńca imieniem Dunk, który po śmierci swego rycerza wyrusza na turniej w poszukiwaniu sławy oraz honoru, nie wiedząc, że świat nie jest gotowy na przyjęcie kogoś, kto dotrzymuje przysiąg. W kolejnych częściach Dunk oraz jego kumpel Jajo (późniejszy Aegon V Targaryen, książę Westeros, król i obrońca królestwa) wmieszają się w konflikt ser Eustace’a Osgreya ze Standfast z lady Webber z Zimnej Fosy, a także przybędą na ślub lorda Ambrose’a Butterwella z Białych Murów, gdzie Dunk stanie do turnieju jako Tajemniczy Rycerz, nieświadomy prawdziwego charakteru rozgrywających się wydarzeń…

OCENA:

Trzy opowiadania ze świata wspaniałej serii Pieśń Lodu i Ognia. To co odróżnia je od głównego nurtu sagi to, to że dzieją się kilkadziesiąt lat wcześniej w epoce świetności rody Targaryenów. Opowiadają historie dwóch wielkich (oczywiście w przyszłości, bo na razie to obiecujący nic nieznaczący duet) osobowości świata stworzonego przez Martina. Po raz kolejny pisarz stworzył ciekawe historie okraszone rubasznym językiem i humorem, pełne wartkiej akcji, a to wszytko opisane  doskonałym językiem.

7+/10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top