Literatura Przegląd

Przegląd literatury 12/2016 (51)

316076-352x500

W październikowym Przeglądzie prezentujemy drugą część steampunkowej opowieści dla młodych, drugi tom stalowych pierwszo-wojennych szczurów, francuski klasyk o pogodzie ducha, książkę Whartona o pewnym Bożym Narodzeniu oraz szósty tom Harry’ego Pottera.

AUTOR: Scott Westerfeld
TYTUŁ: Behemot
Tłumaczenie: Jarosław Rybski
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2011
ISBN: 9788375105902
Seria: “Lewiatan”. Tom 2

OPIS:

Dalszy ciąg przygód Deryn Sharp i księcia Alka, tym razem w Konstantynopolu. Alek ucieka ze złotej klatki statku Lewiatan, przypadkowo natrafi a na tureckich rewolucjonistów, którym też nie są w smak rządy Niemców w mieście. Tymczasem Deryn, wciąż w chłopięcym przebraniu, otrzymuje tajne zadanie, od którego powodzenia zależą losy całej wojny. Coraz więcej osób jednak, przede wszystkim hrabia Volger, podejrzewa, że nie wszystko z tym kadetem jest jak należy. Deryn musi więc teraz informować Volgera o wszystkim za cenę jego milczenia.

OCENA:

Drugi tom cyklu “Lewiatan” rzuca bohaterów do Imperium Osmańskiego, gdzie ścierają się macki mocarstw i ideologii. Ma ona w sobie wszystkie zalety poprzednika, a więc świetny pomysł i cudowne ilustracje, jednak posiada także wszystkie jego wady: drewnianych bohaterów, słabe i przewidywalne wątki itd… Nie da się ukryć, że jest to powieść skierowana do młodych czytelników, których na pewno zafascynuje, jednak starsi powinni ją omijać, choć te ilustracje…

AUTOR: Michał Gołkowski
TYTUŁ: Chwała
Wydawnictwo: fabrykasłów
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-7964-090-4
Seria: “Stalowe szczury”. Tom 2

OPIS:

Wyniesiony z błota kompanii karnej i przywrócony do rangi kapitana, Reinhardt szykuje swych ludzi do wykonania misji, która ma szansę zakończyć trwającą już ósmy rok Wielką Wojnę. Zarówno on, jak i jego załoga to wyłącznie dodatek do tego, co naprawdę liczy się w tym wielkim równaniu sił i w całym jego życiu – „Marlene”.
Tymczasem w dymie cygar i pryzmatach kryształowych karafek snuje się salonowa intryga, sięgająca od lądowisk sterowców przy linii frontu aż do odległego, zimnego Königsberga. Czego tak naprawdę chce von Ludendorff? W to, że pionkiem jest porucznik von Haugwitz, nie wątpi nawet on sam, ale czy możliwe jest, żeby potężny generał też nieświadomie grał swą rolę w ogromnym przedstawieniu na arenie dziejów?
W warkocie rotorów, w dudnieniu działek pokładowych i świście wichru w olinowaniu nadchodzi Flammender Ruhm.
Płomiennej chwały blask.

OCENA:

Druga część stalowych szczurów przenosi nas z piekła okopów wprost w przestworza wraz z tajną misją. Poza tym nic się nie zmieniło: to dalej wartka opowieść o grupie straceńców walczących przeciwko przeważającemu przeciwnikowi. Darem Gołkowskiego jest umiejętność pisania ciekawych historii, pełnych akcji i to akcji na najwyższym poziomie. Nie ma on aspiracji do pisania literatury wyższego sortu, za to doskonale czuje się i co najważniejsze sprawdza w takiej własnie koncepcji jak opisywana pozycja. Cykl ciekawy, niesztampowy w polskiej literaturze. Czekamy na kolejne części. 

AUTOR: Romain Rolland
TYTUŁ: Colas Breugnon
Tłumaczenie: Franciszek Mirandola
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
ISBN: 978-83-7255-667-7

OPIS:

Romain Rolland, laureat Nagrody Nobla, powieść “Colas Breugnon” napisał w hołdzie swej ojczystej Burgundii, ziemi miodem, mlekiem i… winem płynącej, zainspirowany dziejami swego pradziada Boniarda. Colas Breugnon gada, pije i zajada, kocha kobiety, przyrodę, swą pracę stolarza-artysty, zwalcza zarazę, wojuje ze złoczyńcami i możnymi tego świata, zawsze z równym zapałem, soczystym humorem, wierząc w piękno życia i przyjaźń między ludźmi. “Colas Breugnon” to jedna z najbardziej pogodnych i optymistycznych powieści w światowej literaturze.

OCENA:

Colas Breugnon to jak sam o sobie mówi: typowy Galijczyk, wesoły, nie martwiący się na zapas, lubiący i dobrze pojeść i dobrze popić. To także ktoś więcej… filozof, wódz, bohater, a przede wszystkim człowiek który wie jak cieszyć się prostym, nieskomplikowanym życiem. Do szczęścia nie potrzebuje wiele, ot wino, przyjaciele i śpiew. Książka francuskiego pisarza, zdobywcy nagrody Nobla w dziedzinie literatury, pokazuje nam z czego powinno się cieszyć i jak powinno się przeżyć życie. To ważny głos, szczególnie teraz, w obliczu tego całego pędu XXI wieku. A więc wypijmy, nie tylko za dobrą literaturę… 

AUTOR: William Wharton
TYTUŁ: W księżycową jasną noc
Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-7510-547-6

OPIS:

Wielka popularność Williama Whartona rozpoczęła się między innymi od tej powieści. Autor opowiada tu, zaczerpniętą z własnego życia, historię sześciu chłopców wysłanych na wojnę. Książka zadziwia mimo brutalności czasów i opisów jest naturalna, chwilami wzruszająca, niekiedy śmieszna. Na podstawie powieści nakręcono film, który, choć to zdarza się bardzo rzadko, jest prawie tak dobry jak książka.

OCENA:

William Wharton uznawany jest za jednego z największych amerykańskich pisarzy dwudziestego wieku. Sławę zdobył miedzy innymi dzięki opisywanej właśnie książce. To niesamowita historia grupki amerykańskich inteligentów, zagubionych w drugowojennej zawierusze, gdzieś w mroźnych lasach Ardenów. To fantastyczna historia, która mogła zdarzyć się naprawdę, napisana dosadnych, a przy tym zaskakująco, jak na tematykę – pięknym językiem. Pisarz opisał zderzenie nie tylko kultur, idei i poglądów, ale przede wszystkim całych innych światów, które mimo wszystko mogłyby żyć razem w zgodzie, choćby przez tą jedną magiczną noc w roku…

AUTOR: J. K. Rowling
TYTUŁ: Harry Potter i Książę Półkrwi
Tłumaczenie: Andrzej polkowski
Wydawnictwo: Media Rodzinne
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-7278-167-3
Seria: Harry Potter. Tom 6

OPIS:

Po nieudanej próbie przechwycenia przepowiedni Lord Voldemort jest gotów uczynić wszystko, by zawładnąć światem czarodziejów. Organizuje tajemny zamach na swego przeciwnika, a narzędziem w jego ręku staje się jeden z uczniów. Czy jego plan się powiedzie? Tom szósty przygód Harry’ego Pottera przynosi cenne informacje o matce Voldemorta, jego dzieciństwie oraz początkach kariery młodego Toma Riddle’a, które rzucą nowe światło na sylwetkę głównego antagonisty Pottera.
Na czym polega sekret nadprzyrodzonej mocy Czarnego Pana? Kto będzie nowym nauczycielem obrony przed czarną magią? Jaki jest cel tajemniczych i niebezpiecznych wypraw Dumbledore’a? Kto będzie wybranką serca Harry’ego? I wreszcie, kto jest tytułowym Księciem Półkrwi i jaką misję ma on do spełnienia?

OCENA:

Tom szósty światowego bestsellera wnosi wiele nowego do magicznego świata stworzonego przez Rowling. Dyrektor Hogwartu prowadzi Pottera trudnymi ścieżkami życia Lorda Voldemorta, dzięki poznaniu których, ma on w przyszłości pokonać wielkiego czarnoksiężnika. Jest to typowa powieść cyklu, niczym nie zaskakująca, ale także przy okazji trzymająca równy poziom poprzednich. Napisano o cyklu Rowling już wszystko, także my możemy dodać tylko tyle… Warto znać całość.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top