Literatura Przegląd

Przegląd Literatury 11/2015 (38)

T196832

Przedstawiamy już 11 przegląd w tym powoli mijającym roku. Wieczory robią się dłuższe i zimniejsze, a więc to wymarzona pora dla wszystkich czytelników. A w kolejnym krótkim przeglądzie, następne pięć pozycji. Młodzieżowy pięknie wydany niewypał, hiszpański kryminał, ostatni tom zjawiskowego cyklu, klasyka powieści rycerskiej oraz steampunkowa przygoda.

AUTOR: Joshua Mowll
TYTUŁ: Operacja Czerwone Jerycho
Tłumaczenie: Janusz Ochab
Tytuł oryginału: Operation Red Jericho
Wydawnictwo: Muchomor
Data wydania: 2006
ISBN: 83-89774-20-8
SERIA: Trylogia Gildii I

OPIS:

Akcja rozgrywa się w 1920 roku od 2 kwietnia do czerwca. Głównymi bohaterami książki są Rebeka i Doug MacKenzie – młodzi nastolatkowie, których rodzice zaginęli i od tego czasu żyją ze swoimi krewnymi. Po wyrzuceniu z domu ciotki buntownicze rodzeństwo zostało przekazane w ręce swego wuja Flitzroya MacKenziego kapitana “expedienta”. Życie na statku zainteresowało młodzieńców ale też dało im świadomość, że jakiś sekret jest ukryty przed nimi – potężna substancja nazwana “Zordinium”. Wygląda ona jak piasek bądź proch, ale z siłą przewyższającą dziesięciokrotne. Następnie rodzeństwo odkrywa, że tzw. Zordinium nazywa się “córką słońca” i jest strzeżone przez starożytnych strażników, którzy wraz z organizacją HGS (Honorowa Gildia Specjalistów) próbują od wieków odkryć tajemnicę tej substancji. Nasi bohaterowie chętnie, by odgadli tę tajemnicę ale to nie jest na razie ich główny cel. Najpierw muszą odzyskać Córkę Słońca skradzioną przez krwiożerczego pirata Sheng-Fata, który zbudował kilkadziesiąt torped z tą substancją. Po drodze jest wiele trudności takich, jak piraci, pułapki, fortece ale przede wszystkim tajemnice. Pod koniec wszystkiego rodzeństwo dowiaduje się jeszcze większej tajemnicy.

OCENA:

Pięknie wydana książka dla młodzieży, mieści w sobie niestety niewiele treści. To historia wtórna i powtarzalna, nawiązująca do klasyków powieści i filmu przygodowego, jednak przemielona na potrzeby młodego czytelnika. To historia infantylna i prowadzona jak po sznurku, choć do czytelnika docelowego może trafiać. Trafiają na pewno niesamowite ilustracje, diagramy, stylizowane na epokę fotografie i cała techniczna strona książki. Domyślamy się, że książka nie odniosła jednak sukcesu, nawet mimo całkiem dużej promocji, gdyż druga część dotąd nie pojawiła się po polsku. Można ją śmiało kupić młodszemu dziecku, ale nie ze względu na treść a na ładne rysunki.

AUTOR: Domingo Villar
TYTUŁ: Plaża topielców
Tłumaczenie: Maria Kitowska
Tytuł oryginału: La playa de los ahogados
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-245-9016-2

OPIS:

Na brzeg hiszpańskiej Galicji ocean wyrzuca ciało rybaka. Gdyby nie skrępowane ręce, topielec zostałby zapewne uznany za kolejną ofiarę żywiołu. Sprawą ma się zająć lakoniczny inspektor Leo Caldas, znajdujący się w trudnym życiowym momencie. Zadanie jest niewdzięczne: nie ma świadków ani najmniejszego śladu łodzi. Inspektor próbuje wniknąć w społeczność wioski rybackiej, lecz mieszkańcy zwierzają się niechętnie. Jednak gdy zaczynają mówić, opowiadają rzeczy niesłychane…

OCENA:

Książka hiszpańskiego autora, to ciekawa literatura. Ma wszystkie cechy, jakimi powinien dysponować dobry kryminał. Tajemnicze wydarzenie sprzed lat, nie mniej tajemnicza śmierć prostego rybaka, zamknięta hermetyczna społeczność nadmorskiej wioski rybackiej, kilku podejrzanych, a w samym środku tego rozgardiaszu dwójka średnio pasujących do siebie policjantów. Styl Villara sprawia, że powieść czyta się szybko, a pędząca, nieskomplikowana zanadto, akcja nie daje czytelnikowi czasu na odpoczynek.

AUTOR: Paul Hoffman
TYTUŁ: Trzepotanie jego skrzydeł
Tłumaczenie: Izabela Matuszewska
Tytuł oryginału: The beating of his wings
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-7885-945-1
SERIA: Lewa Ręka Boga III

OPIS:

Niezwykła, wymykająca się klasyfikacjom powieść z elementami fantasy Paula Hoffmana, amerykańskiego pisarza i scenarzysty. Przeznaczenie znowu spoczywa na decyzjach młodego Thomasa Cale’.

OCENA:

Wielkie zwieńczenie trójksięgu o przygodach niepokornego Thomasa Cale’a, to książka (podobnie jak i cała trylogia) zasługująca na uwagę. Historia Hoffmana, choć blisko trącająca sztampą, wcale nie przekracza tej cienkiej linii. Autor mieląc w wielkim tyglu współczesne popkulturowe klisze nasączył ją rzeszą współczesnych cytatów i przedstawił w formie świetnie napisanej i zaskakującej powieści. Szkoda tylko, że jest to już koniec przygód Cale’a, Mętnego Harr’ego i Kleina w niestandardowym świecie fantasy. 

AUTOR: Walter Scott
TYTUŁ: Ivanhoe
Tłumaczenie: anonimowe
Tytuł oryginału: Ivanhoe
Wydawnictwo: Mediasat
Data wydania: 2004
ISBN: 83-89651-20-3
SERIA: Biblioteka NTO

OPIS:

Młody krzyżowiec, Wilfryd Ivanhoe, powraca z krucjaty do rodzinnej Anglii, szarpanej wewnętrznymi zatargami między Saksonami a Normanami i walką o tron, który Jan bez Ziemi próbuje odebrać swojemu bratu, królowi Ryszardowi Lwie Serce. Młody Sakson, wydziedziczony przez ojca z powodu miłości do lady Roweny i wplątany w wymierzoną przeciwko władcy intrygę, za wszelką cenę starał się będzie bronić rycerskiego honoru. Na drodze staną mu jednak bezwzględni poplecznicy księcia Jana. Czy młodzieniec dotrzyma złożonych przyrzeczeń, czy ocali od śmierci Rebekę, piękną córkę żydowskiego kupca Izaaka i czy przebłaga gniew ojca i poślubi swą ukochaną?

OCENA:

Walter Scott, to tytan angielskiej literatury historycznej, autor Rob Roya i właśnie Ivanhoea, łączący w swych powieściach historyczny realizm z mistycyzmem podań i wierzeń ludowych, a także elementami fantastycznymi i odrealnionymi. Ivanhoe to historia rycerza, walczącego o honor swój, płci pięknej i kraju. Scott w charakterystyczny dla siebie sposób kreśli olbrzymią narodową epopeję, historię jak z podręczników historii. Wielkim podniosłym stylem przedstawia historie upadku i powrotu wielkiej siły, która zawsze rządziła Anglią. Ivanhoe jest klasyczną opowieścią wielowymiarową, która nawet po tylu latach od debiutu niesie prawdy oczywiste, ale gdzieś w natłoku codziennego życia zapomniane. A do tego świetnie sie przy niej człowiek bawi. Bo to wielka literatura.

AUTOR: Robert Rankin
TYTUŁ: Dziewczyna Płaszczka i inne nienaturalne atrakcje
Tłumaczenie: Ewa Siarkiewicz
Tytuł oryginału: The Japanese Devil Fish Girl and other unnatural attractions
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-7648-827-1
SERIA: seria Nowej Fantastyki

OPIS:

Pod koniec XIX wieku ludzkość została napadnięta przez najeźdźców z kosmosu. Gdy Marsjanie postanowili najechać Ziemię, nie spodziewali się jednak porażki. Tym bardziej nie podejrzewali, że ludzkość będzie potrafiła odwdzięczyć się im pięknym za nadobne. Brytyjscy naukowcy, posiłkując się porzuconymi przez najeźdźców rakietami, skopiowali ich technologię, konstruując własne statki kosmiczne, których flota wkrótce ruszyła na podbój czerwonej planety. Na tym się jednak nie skończyło…
Teraz to my jesteśmy postrachem Wszechświata! Flagi potężnego Imperium Brytyjskiego już wkrótce powiewać będą na każdej planecie Układu Słonecznego. Dzisiaj Mars, jutro Wenus i Jupiter!
W tych niezwykłych czasach ludzie zapragnęli nietypowej rozrywki. Profesor Coffin wyruszył więc na poszukiwanie najwspanialszej z nienaturalnych atrakcji – Dziewczyny Płaszczki. By odnaleźć legendarną Żywą Boginię, nie cofnie się przed niczym. Gotów jest nawet rozpętać kolejną Wojnę Światów.

OCENA:

Dziewczyna Płaszcza… to kolejna humorystyczna książka angielskiego pisarza, dość dobrze znanego polskim czytelnikom, choćby z takich powieści jak: Ogród nieziemskich rozkoszy, Poszukiwacze zaginionego parkingu, czy Księga praw ostatecznych. Uznany autor tym razem serwuje nam wariację na temat Wojny światów Wellsa i przygód Indiany Jonesa. TO steampunkowa historia pełna niesamowitych zdarzeń, obcych z kilku światów, no i tego za co kocha się Rankina, a więc ogromnej garści humoru. Opowieść Brytyjczyka to doskonały przykład jak pisać niewyszukaną, ale nadal ciekawą fantastykę. Książka łatwa i przyjemna idealna w podróży, sprawiająca wiele radości i nieraz przyprawiająca o bolący od brzuchu śmiech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top