To już kolejny rok, w którym będziemy Państwu prezentować, ciekawe, warte polecenia pozycje książkowe. A tym razem, co też warto przeczytać? Powieść zapomniana, choć zupełnie niesłusznie, kolejna książka niemieckiego mistrza fantasy, dzieło legendy PRL-u oraz olbrzymia dawka historii
AUTOR: Hans Niekrawietz
TYTUŁ: Wiatr od Odry
TYTUŁ oryginału: Der Wind weht von der Oder
Tłumaczenie: Andrzej Lam
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: Opole 2001
ISBN: 83-906929-1-0
OPIS:
Powieść Wiatr od Odry, której akcja toczy się w gospodarstwie małorolnego chłopka na przedmieściu Opola, to mistrzowskie opisanie życia dziewiętnastowiecznej społeczności górnośląskiej, to duchowe odzyskanie utraconego “śląskiego raju”, uroków jego przyrody, niezapomnianej, jedynej w swym rodzaju atmosfery panującej w dawnych latach nad Śląsku.
AUTOR: Walter Moers
TYTUŁ: Rumo i cuda w ciemnościach
TYTUŁ oryginału: Rumo ind Die Wunder im Dunkel
Tłumaczenie: Katarzyna Bena
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2003
ISBN: 978-83-245-8555-7
OPIS:
Tym razem głównym bohaterem jest Rumo, który, jak każdy Wolperting, posiada zdolność widzenia z zamkniętymi oczami. Któregoś ranka, posługując się wyłącznie swoim nosem, wietrzy srebrne pasmo zapachu zapowiadającego oczekujące na niego w oddali szczęście. Zanim je jednak osiągnie, będzie musiał zmierzyć się z niewyobrażalnymi niebezpieczeństwami i przeżyje mnóstwo niezwykłych przygód.
AUTOR: Jurgen Osterhammel
TYTUŁ: Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata
TYTUŁ oryginału: Die Verwandlung der Welt
Tłumaczenie: zespół
Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: Poznań 2013
ISBN: 978-83-7177-939-8
OPIS:
W czerwcu 2006 r. w australijskim ogrodzie zoologicznym dokonała żywota żółwica Harriet, która w 1835 r. na Wyspach Galapagos poznała młodego badacza natury Karola Darwina. Nie ma już zatem wśród żywych nikogo, kto pamiętałby chińskie powstanie bokserów czy wojnę burską w Afryce. Nikt nie pamięta świata bez żarówki, karabinu, automobilu, kinematografu, techniki rentgenowskiej. Nie ma też książki, która przedstawiałaby panoramę XIX wieku z taką wnikliwością, rozmachem i pasją, jak dzieło Osterhammela. Na kartach tej książki rewolucje, wojny napoleońskie, Pax Britannica, Dziki Zachód czy dominacja i arogancja Europy ukazane są z niezwykłą mocą i plastycznością. Autor z pasją opisuje osiągnięcia epoki industrializacji: maszynowe przyspieszenie, ruchy emancypacyjne czy triumfalny pochód filmu, ale też jej upiory: krwawe wojny, 16-godzinny dzień pracy, anarchię w rachubie czasu czy komercyjne wystawianie na widok publiczny “osobliwych” ludzi. “Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata” to nie tylko wybitna praca historyczna, ale przede wszystkim wciągająca lektura, od której trudno się oderwać.
AUTOR: Marek Hłasko
TYTUŁ: Piękni dwudziestoletni
Wydawnictwo: Agora SA
Data i miejsce wydania: Warszawa 2014
ISBN: 978-83-268-1359-7
OPIS:
„Piękni dwudziestoletni” to nie tylko osobisty dziennik Marka Hłaski, lecz także oryginalne świadectwo epoki. To rodzaj przewodnika po czasach PRL-u, ówczesnych barach i wydarzeniach, które rozpalały wyobraźnię młodych buntowników. Polski James Dean opisuje w nim rozpaczliwe próby ucieczki od ponurej rzeczywistości. Rozpamiętuje chwile, gdy z pomocą przychodziły mu alkohol, związki z kobietami, a wreszcie literacka i filmowa fikcja.
Znaczną część tych – jak sam o nich mówił Hłasko – „prawdziwych zmyśleń” stanowią powroty do czasów młodości i szkolnych doświadczeń, gdy jako młody chłopak sprzeciwiał się powszechnemu w tych latach konformizmowi. W jego zapiskach często pojawiają się też wspomnienia z pracy w firmie przewozowej i w tygodniku „Po Prostu”. Przez gęstą warstwę słów przenikają skrajne emocje – te, które przywodzą na myśl dramatyczne wizje artysty i obsesyjne napady lęku, oraz te, które obnażają jego najgłębiej skrywane pragnienia.
Copyright ©http://empiresilesia.pl