Literatura Przegląd

Przegląd Literatury 03. 2020 (73)

352x500

W trzecim tegorocznym przeglądzie prezentujemy państwu książkę podróżniczą spod Krzyża Południa, drugi tom popularnej serii sci-fi, legendarną powieść Dicka, cieszące się ogromna popularnością polskie fantasy oraz niemiecka powieść o historii, którą niedawno przypomniał Terror Simmonsa.

TYTUŁMy, dzicy Papuasi
AUTORWojciech Dworczak
TŁUMACZENIE 
WYDAWNICTWOCzytelnik
DATA i MIEJSCE WYDANIAWarszawa 1985
SERIA 
TYTUŁ ORYGINAŁU 

OPIS

O podróży do najdzikszych zakątków Australii i Nowej Gwinei…

NOTKA

Wojciech Dworczak to uznany podróżnik, obieżyświat oraz autor ciekawych książek podróżniczych. W czasie swojej wyprawy na Pacyfik miał możliwość zobaczenia niemal ostatnich pozostałości po pierwotnych ludach Nowej Gwinei. Zapuścił się w głąb interioru wyspy, aby zobaczyć ludzi, którzy do cywilizacji mieli tak daleko, jak Sosnowiec do Śląska. Książka ta pozostaje reliktem dawnej sztuki reportażu podróżniczego, a także dokumentuje świat miniony, dzisiaj już prawie nie istniejący. Ciekawa, napisana bez zbytniego nadymania książka podróżnicza. Warto przeczytać.  

TYTUŁBlade Runner
AUTORPhilip K. Dick
TŁUMACZENIESławomir Kędzierski
WYDAWNICTWORebis
DATA i MIEJSCE WYDANIAPoznań 2011
SERIA 
TYTUŁ ORYGINAŁUDo Androids Dream of Electric Sheep?

OPIS

„Co to jest człowiek? To pytanie jest tematem »Blade Runnera« i żeby na nie odpowiedzieć, stworzył Dick człowieka sztucznego… W powieści »Blade Runner« sztuczni ludzie to nie poczciwe roboty Asimova z wmontowanymi bezpiecznikami moralności zwanymi trzema prawami robotyki. Androidy Dicka są groźne, bo są kłamstwem, wyglądają jak ludzie, ale brakuje im człowieczeństwa – poczucia winy, współczucia, sumienia… Łowca zbiegłych androidów Rick Deckard poddaje je testowi na współczucie. Istoty niezdolne do współczucia likwiduje. Tylko co dzieje się z jego współczuciem?”
– z przedmowy Lecha Jęczmyka Książka, na podstawie której Ridley Scott w 1982 nakręcił „Łowcę androidów”. Obejrzawszy ten film, Dick uznał ponoć, że grający tytułowego eksterminatora Harrison Ford dostał zlecenie i na niego… W październiku 2017 do kin wszedł „Blade Runner 2049” w reżyserii Denisa Villeneuve’a.

NOTKA

Powieść, a właściwie nowela Dicka na stałe weszła do kanonu literatury sci-fi. To opowieść o istocie człowieczeństwa, o cienkiej granicy między między tym co homo sapiens a tym co nieludzkie lub może tym co nie do końca odpowiada ludzkiemu postrzeganiu. Powieść pełna alegorii i niesamowitych, wręcz odrealnionych specjalnie pomysłów. Umysł Dicka krył niezbadane pokłady wizji, z których część szokuje, część śmieszy, a część wywołuje niesmak. Jednak w połączeniu tego wszystkiego w jedna całość kryje się opowieść o samotności i niezrozumieniu, tak dobrze znanym całej ludzkości.

TYTUŁOpowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe
AUTORRobert M. Wegner
TŁUMACZENIE 
WYDAWNICTWOPowergraph
DATA i MIEJSCE WYDANIA2012
SERIAOpowieści z meekhańskiego pogranicza
TYTUŁ ORYGINAŁU 

OPIS

Topór i skała — oto skarby Północy. Wiedzą o tym nieustraszeni żołnierze Szóstej Kompanii, górskiego oddziału, strzegącego północnych granic Imperium Meekhańskiego. A jeśli istnieją starcia nie do wygrania? Jedyne, na co może wtedy liczyć Górska Straż, to honor górali.

Miecz i żar — tylko tyle pozostało zamaskowanemu wojownikowi z pustynnego Południa. Kiedyś, zgodnie ze zwyczajem, zasłaniał twarz, by nikt nie wykradł mu duszy. Dziś nie ma już duszy, którą mógłby chronić. Czy z bogami można walczyć za pomocą mieczy? Tak, jeśli jesteś Issarem i nie masz nic do stracenia.

“Opowieści z meekhańskiego pogranicza” to książka o wojnach bogów i wojnach ludzi. Poznaj plemiona, które trwają na pustyni od trzech tysięcy pięciuset lat, Aspektowaną Moc, mogącą okiełznać żywioły i ludzi, którym, gdy wszystko zawodzi, zostaje jeszcze miecz i topór w dłoni, a w sercu duma, honor i wytrwałość.

NOTKA

Wegner dość niespodziewanie wyrósł na czołowego polskiego pisarza fantasy i choć daleko mu do Sapkowskiego, to jego proza jest bardzo soczysta, pomysłowa i w niektórych aspektach dość orientalna. Świat wymyślony przez Ślązaka nie jest niczym odkrywczym, ale dzięki połączeniu rożnych kultur jest w miarę ciekawy, historie choć interesujące, także nie należą do czegoś, czego byśmy wcześniej nie znali. Ale jako całość Opowieści z meekhańskiego pogranicza bronią się znakomicie. Zgrabnie naświetleni bohaterowie i karty wypełnione akcją oraz sążnistymi dialogami należą do niewątpliwych atutów prozy Wegnera. Dla fanów fantasy nie tylko z polskiego podwórka to pozycja obowiązkowa.

TYTUŁ…und das Eis bleibt stumm
AUTORMartin Selber
TŁUMACZENIEniemiecki
WYDAWNICTWODas neue Berlin
DATA i MIEJSCE WYDANIAWydanie 7, Berlin 1965
SERIA 
TYTUŁ ORYGINAŁU 

OPIS

Historia tragicznej, mroźnej epopei załogi statków Terror i Erebus pod dowództwem admirała Johna Franklina, która w 1845 roku udała się na północ w celu odnalezienia przejścia północno-zachodniego do Chin.

NOTKA

Martin Selber na swój sposób zinterpretował oraz zaprezentował losy tej tragicznej wyprawy i w odróżnieniu od doskonałej powieści Dana Simmonsa Terror, skupił się na jej aspektach codziennych, a nie mistycznych i nieco fantastycznych. Jego opowieść jest także bardziej przygodowa, choć cierpienia marynarzy zostały oddane z pełną plastycznością. To powieść niezła, napisana w stylu starych XIX-wiecznych opowieści przygodowych, w ostatecznych rozrachunku jednak daleko jej do historii z elementami fantastycznymi Simmonsa.

Copyright ©http://empiresilesia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top