Przegląd

Przegląd Literatury 02. 2020 (72)

logo1-1

W tym przeglądzie prezentujemy dwie książki sci-fi, których akcja rozgrywa się w niesamowitych światach, podróżnicze historie z Oceanii w dwóch interpretacjach oraz reinterpretację nordyckiej mitologii Gaimana.  

TYTUŁ Kontynent pełen wody
AUTOR Olgierd Budrewicz
TŁUMACZENIE  
WYDAWNICTWO Krajowa agencja wydawnicza
DATA i MIEJSCE WYDANIA Warszawa 1976
SERIA  
TYTUŁ ORYGINAŁU  

OPIS

Krótka, ale treściwa książeczka, prezentująca historię Oceanii.

NOTKA

Książeczka Budrewicza to w zasadzie krótkie wprowadzenie w świat wysp, wysepek i atoli Oceanii. Nie za bardzo można się o niej rozpisać, ale jako początek przygody z tym rejonem świata jest doskonała, a wszelkie dane podano w lekkostrawny sposób.

TYTUŁ Przebudzenie Lewiatana
AUTOR James S.A.Corey
TŁUMACZENIE Marek Pawelec
WYDAWNICTWO Mag
DATA i MIEJSCE WYDANIA Warszawa 2018
SERIA Expanse cz. 1
TYTUŁ ORYGINAŁU Lewiathan Wakes

OPIS

NOTKA

Pierwszy tom sagi The Expanse to książka świetna, ciekawa i zajmująca. Historia opisana przez duet autorów tworzących pod pseudonimem Corey, stworzyła dzieło porównywalne do Firefly. Serenity. Świat przedstawiony jest  logiczny, bohaterowie wyraziści, akcja wartka, a fabuła zajmująca. Udany serial jeszcze podsyca atmosferę wokół cyklu powieściowego, którego ostateczna liczba tomów ma podobno osiągnąć liczbę dziewięciu sztuk. Gorąco polecamy. 

TYTUŁ Mitologia nordycka
AUTOR Neil Gaiman
TŁUMACZENIE Paulina Braiter
WYDAWNICTWO Mag
DATA i MIEJSCE WYDANIA Warszawa 2017
SERIA  
TYTUŁ ORYGINAŁU Norse Mythology

OPIS

Wielkie nordyckie mity to jeden z korzeni, z których wyrasta nasza tradycja literacka – od Tolkiena, Alana Garnera i Rosemary Sutcliff po “Grę o tron” i komiksy Marvela. Stały się też inspiracją dla wielu obsypanych nagrodami bestsellerów Neila Gaimana. Teraz sam Gaiman sięga w odległą przeszłość, do oryginalnych źródeł tych opowieści, by przedstawić nam nowe, barwne i porywające wersje największych nordyckich historii. Dzięki niemu bogowie ożywają – pełni namiętności, złośliwi, wybuchowi, okrutni – a opowieść przenosi nas do ich świata – od zarania wszechrzeczy, aż po Ragnarok i zmierzch bogów. Barwne przygody Thora, Lokiego, Odyna czy Frei fascynują współczesnego czytelnika, a żywy, błyskotliwy język sprawia, że aż proszą się o to, by czytać je na głos przy ognisku w mroźną gwiaździstą noc.

NOTKA

Krótkie opowiastki Gaimana inspirowane nordycką mitologią zrobiły zaskakującą karierę na świecie, choć nie wiadomo dlaczego. Reinterpretacja Anglika to lektura mało odkrywcza i ciekawa, sprowadzająca się do opowiastki a nie mitu, który tworzył mentalność ówczesnych ludzi. Choć trzeba uznać zasługi Gaimana dla zafascynowania kolejnego pokolenia bogactwem światów mitologii nordyckiej.  

TYTUŁ Na kolorowych atolach Oceanii
AUTOR Bronisław Dostatni
TŁUMACZENIE  
WYDAWNICTWO Młodzieżowa Agencja Wydawnicza
DATA i MIEJSCE WYDANIA Warszawa 1982
SERIA  
TYTUŁ ORYGINAŁU  

OPIS

Opowieść reporterska Bronisława Dostatniego toczy się wśród wysp, wysepek i atoli Pacyfiku.

NOTKA

Czar świata minionego w opowieści Dostatniego jest niezaprzeczalny. To, że już nie istnieje jest pewne, bo świat dogonił nawet te najdalsze z wysp pod Krzyżem Południa. Pozostały nam już tylko relacje tych pierwszych podróżników – globtroterów, którzy odwiedzali te ziemie jeszcze w czasach przed globalizacją. Jednak już nawet w tych relacjach, pierwsze wzmianki o zaniku tubylczej kultury pojawiają się nadto często.  

TYTUŁ Upadek Hyperiona
AUTOR Dan Simmons
TŁUMACZENIE Wojciech Szypuła
WYDAWNICTWO MAG
DATA i MIEJSCE WYDANIA Warszawa 2015
SERIA Artefakty/2 Tom cyklu Hyperion
TYTUŁ ORYGINAŁU The Fall of Hyperion

OPIS

Tajemnicze Grobowce Czasu otwierają się. W rękach Dzierzby, który się z nich wynurzył, może spoczywać los całego rodzaju ludzkiego. Wygnańcy przypuścili szturm na Hegemonię Człowieka. Stworzone przez nas Sztuczne Inteligencje obróciły się przeciwko nam w próbie zbudowania Najwyższego Intelektu: Boga. Boga Maszyn. Jego powstanie może oznaczać unicestwienie ludzkości.
Za sprawą nieznanych sił losy Hegemonii, Wygnańców, SI i całego wszechświata splatają się wokół Dzierzby.
Oto wspaniała wizja przyszłości, w której wysoko rozwinięta technika miesza się z pradawnymi religiami, odkrycia naukowe łączą się z ponadczasową tajemnicą, a niezrównana ekstaza płynnie przechodzi w obezwładniającą zgrozę.

NOTKA

Drugi tom sagi Simmonsa rozczarowuje i to bardzo. Po niemal genialnej, porównywanej do opus magnum sci-fi czyli Duiny – części pierwszej, autor wyraźnie nie wiedział co ma zrobić dalej. I mimo, że dwoi się i troi, szafuje pomysłami coraz dziwniejszymi i groteskowymi, to w ostatecznym rozrachunku nawet nie sięga do pięt swojemu pomysłowi z Hyperiona. A szkoda, bo i pomysł ciekawy i bohaterowie wielowymiarowi, a i świat może nie wizjonerski, ale pełen zaskakujących pomysłów. Szkoda, że saga o Hyperionie właśnie tak się potoczyła. Z wielkiej, wizjonerskiej opowieści o podróży przez upadek, po zaledwie ciekawe powieści przygodowo-fantastyczne.  

Copyright ©http://empiresilesia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top
%d bloggers like this: